Dzieje się - Sztuka

Noc Muzeów 2014 w Warszawie (PROGRAM)

2014-05-15 14:51:39 | Warszawa

Nocne wędrówki po galeriach, teatrach, kinach, muzeach podczas kolejnej edycji Nocy Muzeów 17 maja w Warszawie. W programie: wystawy fotografii, pokazy filmów, zwiedzanie ośrodków kultury i wiele więcej. W tegorocznej Nocy Muzeów wezmą udział m.in. Fabryka Trzciny, Skwer, Szkoła Fotografii i Grafiki Projektowej, Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, Muzeum Historii Żydów Polskich, Dom Artysty Plastyka, Teatr Polski.

PROGRAM NOCY MUZEÓW W WARSZAWIE

Studio Tęcza - wystawa "Bodies Revealed"

Bodies Revealed, czyli uznana na całym świecie ekspozycja anatomii ludzkiego ciała, która tylko do 30 czerwca 2014 gości w Warszawie, przygotowała ofertę promocyjną z okazji nadchodzącego święta muzeów. 17 maja, przez cały dzień, zwiedzający będą mogli kupić bilety
z 50% rabatem.

Ekspozycja otwiera przed nami świat dostępny do tej pory jedynie dla studentów szkół medycznych. Wystawę BODIES REVEALED tworzą całe eksponaty i poszczególne organy, wypreparowane za pomocą fachowej metody plastynacji. Polega ona na usunięciu z tkanek organizmu wody oraz tłuszczów, a następnie – nasyceniu ich odpowiednimi polimerami już na poziomie komórkowym. Dzięki temu tkanka nie ulega rozkładowi oraz zachowuje swój kształt i kolor. W ten sposób bardzo często przygotowuje się modele anatomiczne używane w naukach medycznych, a dzięki BODIES REVEALED efekty osiągane dzięki plastynacji mogą podziwiać wszyscy.

Fabryka Trzciny 19:00 - 01:00


Wystawa "Każdy zapach każdy szept odciska się" Piotr Dąbrowski
Koncerty pod patronatem " Festiwalu Wujek"

Skwer 19:00 - 01:00

Koncert dwa łyki jazzu i klasyki - promocja płyty Dux "cCp of time plays Namysłowski"
Wystawa "Hybrydy" Veroniki Szkudlarek

Szkoła Fotografii i Grafiki Projektowej 19:00 – 00:00

W programie wystawy fotografii, pokaz filmu "Dziennik z Podróży" oraz autorskie spotkanie z prof. Marianem Schmidtem, wystawa fotografii Macieja Szala "Świadomi / Nieświadomi". Stanowi ona cykl kilkunastu portretów polskich aktorów filmowych i teatralnych. Wszystkie prezentowane zdjęcia ściśle łączą się z muzyką. Podczas sesji fotografowani przez Maćka Szala aktorzy słuchali wybranych przez siebie utworów muzycznych. Warto zatem zaopatrzyć się w słuchawki do telefonu oraz aplikację, odczytującą kody QR. Dzięki nim będzie można posłuchać utworu, którego słuchał artysta z danej fotografii. Do północy wystawione zostaną też zdjęcia uczestników warsztatów fotograficznych w Egipcie, pod kierunkiem prof. Mariana Schmidta. Wystawy uzupełnią również rzadko pokazywane szerszej publiczności fotografie Mariana Schmidta.

21:00 – 22:00 pokaz filmu "Dziennik z Podróży" w reż. Piotra Stasika. Jest to historia przyjaźni Tadeusza Rolke, 82 - letniego mistrza fotografii reportażowej i 15 - letniego zafascynowanego fotografią Michała. Mistrz i Uczeń wspólnie przez miesiąc jeżdżą po całej Polsce starym kamperem, z którego dokumentują życie w miasteczkach odwiedzanych na trasie. Dla Tadeusza Rolke to szansa na podzielenie się swoją wiedzą i umiejętnościami, a także zbudowania relacji ze światem współczesnym. Dla chłopca jest to spełnienie marzeń, poznania tajników tradycyjnej fotografii. W programie również autorskie spotkanie z prof. Marianem Schmidtem, które rozpocznie się o godz. 19.00.

Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie

W samo południe – wystawa z okazji 25. Rocznicy wolnych wyborów 4 czerwca 1989 r. prezentująca czasopisma i dokumenty życia społecznego ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie oraz plakaty ze zbiorów Galerii Plakatu Polskiego w BUW.

Prezentacja obiektów ze zbiorów Gabinetów Zbiorów Specjalnych Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie.
- Wędrówki europejskie wolnych Polaków (XVI - XVIII w.) – Gabinet Starych Druków
- Powstanie Warszawskie - cena wolności – Gabinet Rękopisów
- Władza – wolny wybór rysunków i rycin – Gabinet Rycin

Skutki kolorów – wystawa malarstwa Jacka Łydżby inspirowana grafikami Albrechta Durera ze zbiorów Gabinetu Rycin Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Lotos o tysiącu płatkach i inne opowieści z krainy kwiatów – wystawa prezentująca przestrzenne ilustracje pop - up do artystycznej książki pt. "Nowa Botanika" stworzonej przez Bożkę Rydlewską. Spotkanie z artystką w godzinach 20:45 – 21:45.

19:00 Projekt ORT – Wiersze z Islandii / Wiersze z Polski – spotkanie (s. 256 II piętro) i inauguracja wystawy podsumowującej projekt ORT (godz. 20:30, Ogród Dolny BUW).

Architektura Art. Nouveau – Ryga – wystawa planszowa w ramach projektu Ryga – Europejska Stolica Kultury.
Organizator: Ambasada Republiki Łotewskiej w Warszawie.

20:00, 21:00, 22:00, 23:00, 24:00 Zwiedzanie Pawilonu Herbacianego Chashitsu KAIAN.

20:00 – 24:00 Piękne Kłamstwa VII – działania performatywne w dolnym ogrodzie BUW.

Muzeum Historii Żydów Polskich

19:00 – 24:00 Ściana słów - Multimedialne wydarzenie artystyczne z udziałem publiczności.Hol główny.Na ścianach holu głównego muzeum rozbłyśnie mapa dawnego miasta złożona z przeplatających się fragmentów i kolaży dawnych rycin, grafik, reklam, szyldów, nazw ulic i gazet… Będziemy tworzyć Ścianę Słów dopisując własne historie współistnienia narodowości i kultury w minionej i współczesnej Warszawie.

19:00 - 21:00 Muranów - Spektakl z udziałem mieszkańców Muranowa, reż. Wojtek Ziemilski. Hol na I piętrze. Czy na własną dzielnicę można spojrzeć obiektywnie? Odnieść się do jej przeszłości, dziedzictwa i potencjału? Można!  Na dodatek można opowiedzieć o tym językiem teatru. Z tym wyzwaniem zmierzyli się sąsiedzi muzeum – mieszkańcy Muranowa.  Przez ponad miesiąc spotykali się na warsztatach z Wojtkiem Ziemilskim – reżyserem teatralnym, choreografem i artystą wizualnym. Wszystko po to, by znaleźć odpowiedź na pytania: czym jest dla mnie Muranów? Jak się zmienia? Jakie historie i miejsca tworzą moją osobistą mapę tego miejsca? Jak pamięć o przedwojennej dzielnicy (albo jej brak) wpływa na moje doświadczenie mieszkania na Muranowie?

19:00 – 01:00 Luísa Nóbrega – finałowa instalacja Podsumowanie pierwszej rezydencji artystycznej w muzeum. Sala turkusowa na I piętrze, – instalacja, godz. 22.30 – spotkanie z artystką, brazylijską performerką Luísą Nóbrega.

19:00 - 00.30 Nocne kino, nocne życie - Projekcje filmów i wykłady o tym, jak się bawiła przedwojenna Warszawa. Audytorium na I piętrze.

19:00 Splendor wielkiego ekranu. Żydowska Warszawa i film - wykład Joanny Andrysiak. Niezwykłe biografie, skandale towarzyskie, artystyczne wzloty i upadki. Prężne wytwórnie i błyskawiczne produkcje. Polscy Żydzi stworzyli nie tylko podstawy polskiego przemysłu filmowego, ale także dużą część przedwojennych arcydzieł. Posłuchajcie historii o wkładzie żydowskich filmowców w życie kulturalne przedwojennej Warszawy.

20:00 Co mój mąż robi w nocy? – film, reż. Michał Waszyński, 1934. Komedia muzyczna, której bohater prowadzi podwójne życie chcąc spełnić finansowe oczekiwania żony. Jego nocne przygody ukazują rozrywkowe oblicze ówczesnej stolicy. Do sukcesu filmu przyczyniły się piosenki Emanuela Schlechtera z muzyką Jerzego Petersburskiego. Główną rolę zagrał Michał Znicz – jeden z najbardziej znanych aktorów pochodzenia żydowskiego.

22:00 Życie rozrywkowe żydowskiej Warszawy – kultura masowa – wykład Tamary Sztymy. Teatr, kabaret, kino, prasa ilustrowana, życie kawiarniane i muzyczne szlagiery – czyli wszystkie przejawy życia rozrywkowego międzywojnia - były również istotnym elementem ówczesnej kultury żydowskiej. Podczas wykładu opowiemy o ulubionych rozrywkach warszawskich Żydów i o ich udziale w tworzeniu kultury masowej.

23:00 Ada! To nie wypada! – film, reż. Konrad Tom, 1936. Wybryki Ady spędzają sen z powiek staremu ojcu, który stara się wydać ją dobrze za mąż. Życie dziewczyny zmieni możliwość rozwinięcia jej talentu muzycznego. Film wyróżnia tytułowy szlagier Jerzego Jurandota i rola Antoniego Fertnera, jednego z najlepszych przedwojennych komików.

19:00 – 23:00 Trzy równoległe warsztaty dla dzieci w wieku 5–13 lat z opiekunami. Centrum edukacyjne.

Gra detektywistyczna - przypomnimy Wam stare przedwojenne gry, zabawy oraz zabawki (spróbujemy nawet odtworzyć
ulubioną zabawkę rodzica!). Ale żeby tego dokonać, najmłodsi uczestnicy będą musieli znaleźć wskazówki ukryte w zakamarkach przedwojennych ulic Warszawy. Gra wymaga sprawności manualnych, plastycznych i siły - a przede wszystkim wyobraźni i współpracy.

Żydowskie święta – A gdyby tak nagle stać się pionkiem w grze planszowej? Jeśli chcecie zobaczyć, jak to jest, gdy stoi się na ogromnej planszy uczestnicząc w rozgrywce – zapraszamy! Oczywiście wcześniej musimy dobrze przemyśleć naszą grę: ustalić jej zasady, polecenia dla graczy, zagadki i rebusy. Kiedy gra jest gotowa, wspólnie gramy.

Moja własna książka – Dostajesz do ręki pusty szablon książki, ilustracje i tekst. I tylko od Ciebie zależy, jaki będzie układ stron, kolejność tekstu i jak będzie wyglądała okładka. Naszą inspiracją i materiałem wyjściowym będzie wiersz izraelskiej poetki i pisarki Lei Goldberg, przetłumaczony i zilustrowany przez nasze dwie muzealne koleżanki. Oczywiście możecie się też zmierzyć z oryginalnym tekstem po hebrajsku!

21:00 – 01:00 Kino plenerowe - Animacje z izraelskiej Akademii Sztuk i Projektowania w Jerozolimie. Skwer Willy’ego Brandta. Bezalel ben Uri to wspomniany w Pięcioksięgu artysta, który z akacjowego drzewa stworzył wspaniałą Arkę Przymierza. Jego imieniem nazwano założoną w 1906 roku szkołę sztuk i rzemiosł: Bezalel Academy of Art & Design. Niegdyś jej absolwenci słynęli z tworzenia przedmiotów dekoracyjnych łączących styl Europy Wschodniej i Bliskiego Wschodu. Dziś jej mury opuszczają nie tylko mistrzowie technik tradycyjnych, ale także animacji i sztuk wideo. W czasie Nocy Muzeum czeka nas mała próbka tej twórczości: na leżakach i kocach obejrzymy kilkanaście krótkometrażowych filmów animowanych stworzonych w ostatnich kilku latach przez studentów Bezalel’u.

20:00 – 01:00 Ja, Warsze - Zrób sobie zdjęcie z historią! Znajdź w muzeum lub w jego najbliższym otoczeniu specjalny  fotograficzny wehikuł czasu, który zabierze Cię na spotkanie z żydowskimi mieszkańcami Warszawy. Pamiątką będzie Twoje własnoręcznie zrobione zdjęcie… z przeszłości.

19:00 – 01:00 Warszawa, Warsze - Wystawa. Sala wystaw czasowych. Wystawa poświęcona żydowskiej Warszawie i jej mieszkańcom. Tu zasmakujecie stolicy, której dziś już nie ma: siądziecie w kawiarni, by poczytać przedwojenne żydowskie gazety i zanucić szlagiery warszawskiej ulicy. Obejrzycie filmy, zdjęcia i dzieła sztuki oraz przedmioty kultu wytworzone w znanych warszawskich pracowniach złotnicznych. Reklamy i szyldy, nieraz dwujęzyczne (po polsku i w jidysz) przypomną o tym, jak głęboko Żydzi byli wrośnięci w tkankę miasta.

19:00 – 01:00 Spacery po muzeum - Odkrywanie budynku muzeum w towarzystwie przewodnika. Hol główny.

19.00 do 01.00 w nocy przed budynkiem muzeum - Historie przemieszane - spotkania z niezwykłymi przedstawicielami żydowskiej Warszawy, którzy zapisali się na trwałe w historii miasta.

Dom Artysty Plastyka Okręg Warszawski 19:00

GALERIA DAP1/DAP2
Witold Flak | OPEN - Autor przedstawia cykl fotografii z dotychczasowych wędrówek i poszukiwań: SPOTKAŃ Z DRUGIM CZŁOWIEKIEM.

GALERIA DAP3
OSOBNO KROSZCZYŃSKA/ MROZOWSKA - Joanna Mrozowska i Małgorzata Kroszczyńska absolwentki wydziału malarstwa ASP w Warszawie. Laureatki nagrody DYPLOM 2004 przyznanej przez Józefa Szajnę i Galerię Studio za poszukiwanie nowej formy wypowiedzi artystycznej. Po dziesięciu latach od ukończenia studiów wspólnie przedstawiają przegląd swojej twórczości.

GALERIA 022
NATALYA O. WIELKIE ŻARCIE - Na obrazach Natalii O. ukazany jest po raz kolejny świat na opak.

GALERIA KLATKA
ROBERT KOPCZYŃSKI - RYSUNKI - Robert Kopczyński pochodzi z artystycznej rodziny, jego pradziadek stryjeczny Bronisław Kopczyński był znanym malarzem warszawy przed i po drugiej wojnie światowej. Od 2008 roku pracuje w zawodzie grafika, najczęściej w agencjach reklamowych. w 2012 dostał nominację do nagrody PISF'u za plakat do filmu "Beats of Freedom - zew wolności".

GALERIA 3678
PAPIERKOWA ROBOTA - BORZYMIŃSKA, CIEPIELA - Papierkowa Robota - brzmi nudno, ale ta nazwa to oczywiście żart. Projekt Misi i Ani to efekt współpracy, która z założenia jest zabawą.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej 14:00

14:00 - oprowadzanie w języku angielskim po wystawie "Co widać. Polska sztuka dzisiaj"
16:00 - oprowadzanie po wystawie "W niedalekiej przyszłości"
18:00 - 18:30 - oprowadzanie rodzinne po wystawie "Co widać. Polska sztuka dzisiaj" - interaktywne spotkanie
warsztatowe dla osób w każdym wieku
18:30 - 19:00 - oprowadzanie rodzinne po wystawie wystawie kolekcji "W niedalekiej przyszłości"
20.00 - 00:00 zwiedzanie bieżącej ekspozycji w towarzystwie przewodników, oprowadzania będą się rozpoczytać co
pół godziny.

The Fine Art Collective prezentuje: Street Art Live ...czyli wyjątkowe spotkanie artystów, których naturalnym środowiskiem jest przestrzeń publiczna. Podczas Nocy Muzeów czterech wybitnych polskich twórców polskiego street artu spotka się w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, aby na żywo stworzyć jedną spójną pracę. W swojej kolaboracji artyści CHAZME, NAVER, SEPE oraz THEOS skupią się na swoim indywidualnym stylu pracując jednocześnie w jednej przestrzeni tematycznej. Projekt realizowany jest w ramach The Fine Art Collective – inicjatywy zrzeszającej młodych twórców której mecenasem jest marka Liquitex, producent profesjonalnych materiałów dla artystów tworzących nie tylko w przestrzeni publicznej.

16:00 - 17:30 gra muzealna przygotowana przez animatorów z Międzywydziałowego Koła Naukowego Ludus UW, która pozwoli odbiorcy zapoznać się w aktywny sposób z kolekcją muzeum i wystawą "Co widać. Polska sztuka dzisiaj". Na graczy czeka wiele wyzwań, ale nie zabraknie chwili na to, żeby dowiedzieć się czegoś o spotkanych na trasie gry eksponatach. Poprzez stworzenie sytuacji gry przestrzeń Muzeum ma zostać oswojona, a elementy eskpozycji mają zostać pokazany w przyjazny i niekonwencjonalnu sposób. Kto może zagrać? Wszyscy, którzy skończyli 16 lat.

Park rzeźby na Bródnie 19:00 - 00:30

19:00 - spacer z audiodeskrypcją
20:30 - odjazd "Marzyciela" (Złotego Autobusu Pawła Althamera) z Muzeum Sztuki Nowoczesnej do Parku Rzeźby
(powrót ok. 22:00)
23:00 - drugi kurs "Marzyciela" (Złotego Autobusu Pawła Althamera) z Muzeum Sztuki Nowoczesnej do Parku Rzeźby
00:30 odjazd z Parku Rzeźby do Muzeum Sztuki Nowoczesnej

PASTa 17:00

17:00 – w godzinę "W" organizatorzy w szczególny sposób chcą upamiętnić 70. rocznicę Powstania Warszawskiego. Dla zwiedzających przygotowano wystawę sztandarów i pamiątek AK, jedzenie z kantyny powstańca i projekcje filmu "Rekonstrukcja zdobycia budynku PAST - y". Odwiedzający budynek przy Zielnej 39 będą mieli szansę obejrzeć replikę niemieckiego transportera opancerzonego Borgward B - IV.

Gaszenie bomby i tor sprawnościowy "Zawiszanka". Goście Nocy Muzeów przed budynkiem PASTy będą mieli niecodzienną okazję zobaczyć, jak 70 lat temu gaszono bomby zapalające. Organizatorzy przygotowali także tor sprawnościowy jaki przed laty pokonywali najmłodsi żołnierze Armii Krajowej, Zawiszacy. Instruktażu udzielą "Zawiszacy" z grupy historycznej "Zgrupowanie Radosława". Ciekawostką będzie również pokaz działania pompy ręcznej i spalinowej z tamtych lat. Na IV piętrze PASTy na zwiedzających będzie czekać ekspozycja sztandarów i pamiątek Armii Krajowej.

17:30 - 19:30 Najmłodsi zobaczą jak w praktyce odbywało się szyfrowanie wiadomości. Każdy z uczestników będzie miał możliwość wysłania okolicznościowej, zaszyfrowanej kartki. Na I piętrze budynku zaplanowano wykład dla uczniów podstawówek i gimnazjów "Najmłodsi Powstańcy Warszawy" zakończony komputerowym quizem wiedzy o Powstaniu Warszawskim. Zajęcia poprowadzą animatorzy z Dziecięcego Uniwersytetu Ciekawej Historii. Zapisy na jeden z dwóch wykładów przyjmowane są pod mailem: dziekanat@duch.edu.pl

Historyczna panorama Warszawy - W przededniu obchodów 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego goście Nocy
Muzeów i PASTy będą mieli niecodzienną okazję podziwiać panoramę Warszawy z tarasu budynku. W salach na ostatnim
piętrze zorganizowana zostanie wystawa malarstwa Elżbiety Małeckiej "Martwa natura w ciszy i spokoju".

Teatr Powszechny im. Zygmunta Hubnera

Zwiedzanie Teatru - Pracownie teatralne, magazyny; krótki pokaz światło - dźwięk. Grupy 20 - osobowe, wymagana rezerwacja: bow@powszechny.com lub (22) 818 48 19

Centrum Nauki Kopernik 20:00 – 02:00

W programie: Zwiedzanie dostępnych wystaw, Laboratoria Kopernika oraz Teatr Wysokich Napięć, Eksperymenty przed budynkiem, Animatorzy oferujący szybkie i zaskakujące pokazy. Budowanie wielkiego fulerenu, czyli cząsteczki węgla, Pokazy naukowe na patio.

21:00 - 23:30 Teleskopowe obserwacje wiosennych gwiazdozbiorów oraz planet, uzależnione od warunków pogodowych.

20:30 - 01:30 Planetarium Niebo Kopernika oraz Pod ciemnym niebem - pokaz specjalny. Pokaz odbywać się będzie co pół godziny. Bezpłatne bilety będą dostępne w kasie Planetarium w dniu imprezy od godz. 10.00.

Muzeum Powstania Warszawskiego 18:00 – 02:00

W programie: O broni – militaria ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego – wystawa. Ostatnia okazja do zwiedzenia wystawy, Zwiedzanie Muzeum, Zwiedzanie wieży widokowej, Inne atrakcje m.in. związane z filmem
Powstanie Warszawskie.

Muzeum Łazienki Królewskie 21:30 – 02:00

W programie: W… białych rękawiczkach – sztuka konserwacji zabytków, Ciekawostki, metody pracy i efekty, Prezentacja odnowionego obrazu Targ Rybny Jana Peetera Verdussena, Warsztaty z konserwacji, Zwiedzanie Pokoju Kąpielowego w Pałacu na Wyspie, Ekspozycja mebli, płaskorzeźby oraz perły muzeum – Wenus Lazzariniego, Koncert Stanisława Soyki.

21:30 - 23:00 STRUG LEŚMIAN SOYKA – koncert muzyczny, scena na Stawie Południowym, przy Amfiteatrze. Utwory Leśmiana w wykonaniu Stanisława Soyki i Adama Struga.

Uniwersytet Warszawski 19:00 – 01:00

W programie: Pop Iwan – wystawa zdjęć z Majdanu, Koncert akordeonistki, Koncert zespołu ukraińskiego "Bud'mo", Pomiędzy placem senackim a placem pałacowym – spacer, prowadzący: Andrzej Buczyński, Degustacja potraw ukraińskich. Organizator: Studium Europy Wschodniej UW, Iluminacja na kampusie centralnym, Wystawy prezentujące różne aspekty związane z Uczelnią, Występy artystyczne. Na dużym dziedzińcu zagrają DJ - e, na drugiej mniejszej scenie wystąpią artyści na żywo. Programy artystyczne zaprezentują uniwersyteckie zespoły: teatr, chór, Zespół Pieśni i Tańca "Warszawianka". Akademickie Radio Kampus – audycja na żywo z kampusu UW, Możliwość zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia, Przestrzeń dla dzieci w okolicach Audytorium Maximum, Kącik gastronomiczny przed Szkołą Główną. Organizator: Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego.

Pałac Prezydencki 19:00 – 01:00

Zwiedzanie obiektu: Udostępnione zostaną m. in. Sala Kolumnowa, Sala Chorągwiana, Sala Biała, Sień Główna i Kaplica; Obrazy Jacka Malczewskiego, Sala Obrazowa; Fortepian I. J. Paderewskiego i obrazy Olgi Boznańskiej, Antyszambra; Prace Jerzego Nowosielskiego, Sala Jerzego Nowosielskiego.

Komenda Główna Policji 18:00 – 00:00

W programie: Zwiedzanie budynku: M.in. gabinet Komendanta Głównego Policji oraz miejsca narad kierownictwa polskiej Policji – Sala Generalska. Policja kiedyś i dziś:Ekspozycje związane z historią formacji, oraz codzienną służbą jednostki. Prezentacja dawnego i współczesnego policyjnego sprzętu transportowego. Prezentacja umundurowania Policji Państwowej II RP. Pokaz wybranego wyposażenia. Biura Operacji Antyterrorystycznych, Pokazy musztry paradnej, Projekcje filmowe, Orkiestra Reprezentacyjna Policji – występ, Wydarzenie na parkingu przed gmachem Komendy Głównej Policji, Zabezpieczanie tzw. odcisków palców, Możliwość zabezpieczania własnych odbitek linii papilarnych, pod okiem funkcjonariuszy z Laboratorium Kryminalistycznego, Zdjęcia sygnalityczne, Możliwość wykonania własnym aparatem prawdziwego zdjęcia sygnalitycznego na zabytkowym krześle, wykorzystywanym do tego celu w ubiegłym stuleciu, Konkursy oraz dodatkowe atrakcje dla najmłodszych.

Muzeum Neonów 19:00 – 01:00

Wystawa neonów - wystawa poświęcona ochronie starych reklam neonowych; m. in. neonowa Syrenka, neony Kina Praha, Berlin, Szanghaj i wiele innych.

21:00 Koncert zespołu Momo - wskrzeszenie muzyki lat '70 i '80.

Polska Agencja Prasowa 18:00 – 01:00

W programie: 25 lat polskich przemian. Fotokronika PAP – wystawa Klimat przemian ostatniego 25 - lecia w kadrze pamięci fotoreporterów i reporterów PAP. Przez całą noc w postindustrialnych wnętrzach starej drukarni (udostępnionej po raz pierwszy) na archiwalnych fotografiach PAP będzie można zobaczyć, jak zmieniła się Warszawa i najbliższe otoczenie Pragi oraz co można było kupić na największym bazarze Europy, Pokaz multimedialny, Projekcja kronik filmowych, Muzyczne hity lat 80. i 90., Gorące przekąski.

Fabryka Wedla 12:00 – 00:00

Zwiedzanie fabryki

Tramwaje warszawskie 19:00 – 01:00

Wystawa wagonów tramwajowych:

A (nr tab. 43) – wyprodukowany dla Warszawy w 1907 roku przez firmę Falkenried. Pochodzi z pierwszej serii wagonów elektrycznych i jest najstarszym tramwajem, który jest w posiadaniu spółki.

C (nr tab. 257) – wyprodukowany w 1925 roku przez firmę Lilpop Rau i Loewenstein, pierwszy model tramwaju produkowany w Polsce.

Lw (nr tab. 541) – wyprodukowany w 1925 roku przez firmę Linke-Hoffmann. Do Warszawy wagony trafiły dopiero w II połowie lat 40-tch XX wieku.

K (nr tab. 445) – wyprodukowany w 1940 roku przez firmę Wspólnota Interesów w Katowicach. Przez pierwsze 5 lat kursował po Berlinie (stąd potoczna nazwa ‘berlinka’) i dopiero po zakończeniu II Wojny Światowej, tj. w 1945 roku, trafił do Warszawy.

N1 (nr tab. 607) – wyprodukowany w 1949 roku przez firmę Konstal Chorzów. To jeden z pierwszych 8 wagonów typu N wyprodukowanych w Polsce.

13N (nr tab. 407) – wyprodukowany w 1957 roku przez firmę Konstal. Kursował liniowo do końca grudnia 2012 roku.

K (nr tab. 2400) – wagon techniczny, transportowy zbudowany na bazie wagonu K z 1940 roku.

Teatr Polski 23:00 - 02:00

W programie między innymi: Życie teatru od kulis - wycieczka z przewodnikiem po zakamarkach Dużej Sceny.  Jedyna okazja żeby zobaczyć to, co z reguły jest starannie ukrywane przed widzem - garderoby, magazyn dekoracji, zaplecze sceniczne i wiele innych miejsc, Dodatkowo we foyer Dużej Sceny przygotowana została dodatkowa atrakcja - jeśli zawsze pragnęliście zagrać Hamleta, marzyłyście żeby przymierzyć zwiewną suknię Julii, albo  jesteście ciekawi jak wyglądają notatki Andrzeja Seweryna na scenariuszu "Króla Leara" - przybywajcie do Teatru Polskiego!

Instytut Pamięci Narodowej 11:00 - 01:00

Wykłady i panele dyskusyjne z udziałem znanych twórców komiksu, warsztaty rysunkowe, promocje gier i komiksów, prezentacje nowych tytułów, nauka grania, spotkania autorskie z rysownikami, scenarzystami i wydawcami, konkursy komiksowe i planszowe oraz inne atrakcje będą trwać od godz. 11:00 aż do godz. 1:00 w nocy. Imprezie towarzyszyć będą wystawy twórczości znanych grafików oraz wystawa prac nagrodzonych i wyróżnionych w konkursie Najnowsza historia Polski w komiksie.

Studio Munka 20:00

Jedenaście tytułów w ciągu pięciu godzin w trzech blokach - Studio Munka działające przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich zaprasza do Kina Kultura na maraton krótkich metraży podczas Nocy Muzeów. W tym roku w repertuarze znalazły się filmy zrealizowane w ramach programów dla młodych twórców "30 Minut" i "Pierwszy Dokument", wśród nich tytuły nagrodzone na  polskich i międzynarodowych festiwalach, jak "Mazurek", "128. szczur", "Odwiedziny".

BLOK I   20:00 - 22:05
Mazurek, reż. Julia Kolberger
Przedtem, potem, reż. Edyta Sewruk
128. szczur, reż. Jakub Pączek
Zasady gry, reż. Wojciech Jagiełło

BLOK II   22:10 - 23:38
Arena, reż. Piotr Bernaś
Jak głęboki jest ocean?, reż. Filip Syczyński
Częstotliwość drgań, reż. Arkadiusz Biedrzycki
Odwiedziny, reż. Matej Bobrik

BLOK III   23:43 - 01:01
Chłopcy, reż. Paweł Orwat
Powrót, reż. Ewa Bukowska
Leszczu, reż. Aleksandra Terpińska

Sztukarna Cafe 19:00 - 02:00
 
Malowanie techniką akrylową obrazów i płóciennych toreb.

Czeskie Centrum 20:00
 
Na tę noc do Warszawy przyjadą specjalnie dwa czeskie składy reprezentujące ambitną czeską elektronikę. Jako pierwsze o godz. 20:00 zagra praskiego trio GAGARIN - to szalone brzmienie rodzące się ze zderzenia dynamicznej, wręcz tanecznej elektroniki i szorstkiego screemo. Jako drugi zagra na balkonie prasko - brneński duet 1A2V1, audiowizualny projekt łączący czyste brzmienie 8 - bitowej elektroniki ze zwariowanymi, czasem wręcz bajkowymi wizualizacjami.

Bank Gospodarstwa Krajowego

Odwiedzający będą mogli nie tylko poznać historię banku i jego wpływ na rozwój polskiej gospodarki, ale także poczuć ducha tamtych czasów i przejść po tych samych korytarzach, co np. ówczesny premier i minister skarbu, Władysław Grabski, oglądając przedwojenne zdjęcia, archiwalne dokumenty czy meble. Na drugim piętrze goście będą mieli okazję obejrzeć wystawę "Ocalone przez BGK", która została przygotowana wspólnie z Biblioteką Narodową. Poświęcona jest ona skarbom światowego i polskiego dziedzictwa kulturowego, ocalonym przez BGK przed wojenną zawieruchą.

Archiwum Główne Akt Dawnych 19:00 - 23:00

"Warszawa staropolska" to temat tegorocznej Nocy Muzeów, organizowanej 17 maja przez Archiwum Główne Akt Dawnych w pałacu Raczyńskich. Zostanie zaprezentowana wystawa rękopiśmiennych dokumentów królewskich i miejskich z XVI – XVIII wieku. Warszawa zostanie pokazana z perspektywy Adama Jarzębskiego, siedemnastowiecznego muzyka i kompozytora, autora wierszowanego dzieła "Gościniec albo krótkie opisanie Warszawy". Utwory Jarzębskiego będą prezentowane podczas dwóch półgodzinnych koncertów o godz. 19:00 i 21:00, w wykonaniu zespołu muzyki dawnej "Umbraculum". Miłośnicy kartografii zobaczą w powiększeniu mapę Warszawy z 1762 roku, autorstwa kartografa Ricauda de Tirregaille’a. Dla osób zainteresowanych herbem Warszawy pokazana zostanie ewolucja zachodząca w wizerunkach Syrenki, począwszy od wieku XV. Na stanowiskach linorytniczych można będzie własnoręcznie wykonać odbitki wizerunków syrenek, znanych z dokumentów archiwalnych.

Słowa kluczowe: noc muzeów, Warszawa, 2014, program, Fabryka Trzciny, Skwer, Muzeum Historii Żydów Polskich
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Narodziny Wenus, Sandro Botticelli
"Narodziny Wenus" - co ukryto w obrazie bogini miłości?

Sandro Botticelli umiejętnie zestawił ze sobą statyczną pozę Wenus i dynamiczne gesty pozostałych postaci.

Droga krzyÅźowa
"Droga krzyżowa" Pietera Bruegla Starszego - obraz, który zainspirował filmowców

Dzieło było impulsem do realizacji filmu "Młyn i krzyż" Lecha Majewskiego.

Ostatnio dodane
Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.