Dzieje się - Sztuka

"Moje formy zapisu" - cykl wystaw Zygmunta Rytki w Warszawie

2018-12-17 14:09:28 | Warszawa

Od 20 grudnia 2018 w trzech warszawskich galeriach jednocześnie (Stara Galeria, Galeria Obok, Galeria Nowe Miejsce) oglądać będzie można fotografie i obiekty autorstwa zmarłego w tym roku Zygmunta Rytki - wybitnego artysty, autora licznych projektów fotograficznych, prac wideo i instalacji. Wystawy będzie można oglądać do 16 stycznia 2019.

Zygmunt Rytka

3 wernisaże jednego dnia

W ramach wydarzenia w Starej Galerii zaprezentowane zostaną m. in. instalacje "Fotowizja" (1981) i "Na srebrnym globie" (2017), obiekt "Moje formy zapisu", film "Retransmisja" oraz fotografie z cyklu "Noe". W Galerii Obok do obejrzenia będą fotografie i film z cyklu "Fiat 126P" 9 (1976) oraz pięć obiektów z serii "Moje formy zapisu" (2010). Galeria Nowe Miejsce wyeksponuje fotografie i film z trzech cykli: "Obiekty chwilowe projekt transformacji" (1989), "Obiekt nietrwały" (1089/90), "Ciągłość nieskończoności" (1983) oraz składająca się z fotografii i kamieni instalację "Obiekty dynamiczne" (2001/2018).

Wszystkie prezentowane fotografie i instalacje są oryginalnymi pracami wystawowymi przygotowanymi przez artystę, pochodzą z archiwum rodziny oraz Fundacji In Situ w Sokołowsku. Wystawy powstały we współpracy kuratorskiej zespołu: Bożenny Biskupskiej, Jolanty Rycerskiej i Magdaleny Wdowicz-Wierzbowskiej. 

Wernisaże wystaw odbędą się 20 grudnia 2018 w dwóch miejscach - o godz. 19 w galerii Nowe Miejsce i o godz. 20 w Starej Galerii ZPAF, gdzie odbędzie się uroczyste otwarcie wystaw prezentowanych w przestrzeniach obu galerii ZPAF (Starej Galerii i Galerii Obok) oraz koncert jazzowy i poczęstunek. Wszystkie wystawy będą czynne do 16 stycznia 2019 roku.

Organizatorem wydarzenia jest Okręg Warszawski Związku Polskich Artystów Fotografików. Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Nowe Miejsce

Al. Jerozolimskie 51 lok. 2

Godziny otwarcia:

wt. - niedz. 15-19

 

Stara Galeria i Galeria Obok 

Plac Zamkowy 8

Godziny otwarcia:

pon - pt 12-18, sob. - niedz. 14-18 (Stara Galeria)

wt - sob 15-19 (Galeria Obok) 

Sylwetka artysty

Zygmunt Rytka - wybitny artysta urodzony w 1947 w Warszawie, zmarł 23 marca 2018 roku. Członek ZPAF od 1979. Artysta intermedialny o tradycji neoawangardowej, posługujący się fotografią, tworzący instalacje. W latach 70. realizował filmy eksperymentalne, a w 80. video. Od lat 80. związany z łódzkim środowiskiem niezależnym - początkowo Kulturą Zrzuty, potem Galerią Wschodnią, a także z galerią "FF" w Łodzi. Od tego samego czasu, czyli początku lat 80. wystawiał w Małej Galerii ZPAF-CSW w Warszawie. W latach 70. zajmował się dokumentacją polskiego życia artystycznego. W okresie 1975-77 pracował w Galerii Współczesnej w Warszawie. Od początku lat 70. wykonywał prace analityczne o tradycji konceptualnej (m.in. Przedziały czasowe), interesował go uniwersalny problem manipulacji (seria Bluff z 1977) dotyczący obrazu telewizyjnego. Łączył tradycję dokumentu i reportażu z ukrytym aspektem analitycznym.

Kolejna seria, a zarazem wystawa, pracującego w metodyczny sposób artysty - Holografy przedstawiała wycinki i "szczątki fotografii" (określenie Rytki) w postaci politycznego wówczas obrazu telewizyjnego. Fascynował go problem ludzkiego pragnienia panowania nad naturą, której nie można jednak, mimo ciągłych prób, skodyfikować i opanować. Zajmował się zarówno fotografią, jak i filmem, badając, podobnie jak Władysław Strzemiński, możliwości medialne sztuki oraz nasze uwarunkowania biologiczne i możliwości postrzegania rzeczywistości. Jego twórczość zbliżyła się do badań medialnych, jakie podejmowali w tym samym czasie artyści łódzkiego Warsztatu Formy Filmowej, szczególnie Józef Robakowski. Intelektualnie i teoretycznie twórczość Rytki kształtowała się na kanwie działalności Zbigniewa Dłubaka.

W końcu lat 80. rozpoczął, tworzone do końca aktywności twórczej, instalacje. W okresie istnienia Kultury Zrzuty, z którą był związany, wykonywał prace do "Tanga" oraz krótkie filmy. Prześmiewcze i ironiczne zdjęcia poruszały przede wszystkim problem psychozy "państwa wojny". Od początku XXI wieku wystawiał instalacje (Obiekty chwilowe - 2001, Obiekty dynamiczne - 2003), które były podsumowaniem dotychczasowych osiągnięć, od "Ciągłości nieskończoności" w formie przestrzennej, przełamującej granice danego medium (przede wszystkim fotografii) do działań mających na celu badanie zmysłu percepcji. Rytka był współzałożycielem Fundacji Sztuki Współczesnej In Situ.

Otrzymał wiele nagród, m.in.: dyplom i medal ZPAF (1997), medal XX-lecia MHF w Krakowie (2007), Nagrodę Specjalną Ministra Kultury (2007), Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2009), Nagrodę im. Katarzyny Kobro (2011). Prace artysty znajdują się w archiwum rodziny artysty, Fundacji In Situ oraz w zbiorach: Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Galerii Studio w Warszawie.

MD/ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: galerie, obrazy, fotografie, zdęcia, wernisaż
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Najlepsze zdjęcia 2018
Najlepsze zdjęcia fotoreporterów dlaStudenta.pl z 2018 roku [FOTO]

Z tych zdjęć jesteśmy najbardziej dumni. Zobaczcie galerię!

12. FMF
Znamy pierwszych gości 12. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie

Program 12. FMF to eksplozja różnorodności!

Zygmunt Rytka
"Moje formy zapisu" - cykl wystaw Zygmunta Rytki w Warszawie Warszawa

Od 20 grudnia w trzech warszawskich galeriach jednocześnie oglądać będzie można fotografie i obiekty autorstwa wybitnego artysty.

Polecamy
Biennale Sztuki w Wenecji
Biennale Sztuki w Wenecji

10 czerwca ruszyło Biennale Sztuki w Wenecji. To najstarsza i najbardziej prestiżowa wystawa sztuki aktualnej. Teraz możemy ją podglądać od środka.

W Noc Muzeów pojawią się Anioły Sztuki
W Noc Muzeów pojawią się Anioły Sztuki

16 maja rusza Noc Muzeów, a wraz z nią majowe spotkania grup osób będących Aniołami Sztuki inicjatywy kulturalnej Anioły Sztuki.

Ostatnio dodane
Najlepsze zdjęcia 2018
Najlepsze zdjęcia fotoreporterów dlaStudenta.pl z 2018 roku [FOTO]

Z tych zdjęć jesteśmy najbardziej dumni. Zobaczcie galerię!

12. FMF
Znamy pierwszych gości 12. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie

Program 12. FMF to eksplozja różnorodności!