Dzieje się - Sztuka

Przed nami Dni Pamięci Pawiaka 2021 [Haromonogram wydarzenia]

2021-10-01 12:26:56 | Warszawa

W dniach 6–9 października 2021 r. w Muzeum Więzienia Pawiak oraz Mauzoleum Walki i Męczeństwa w al. Szucha, oddziałach Muzeum Niepodległości, odbędą się Dni Pamięci Pawiaka. W programie: wykłady, programy historyczno-artystyczno-edukacyjne, kuratorskie zwiedzanie wystaw oraz uroczysty koncert w 100. rocznicę urodzin K.K. Baczyńskiego. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Dni Pamięci Pawiaka 2021

Dni Pamięci Pawiaka 2021 - haromonogram wydarzenia

Tegoroczne Dni Pamięci Pawiaka rozpoczną się wykładami prof. dr. hab. Piotra Madajczyka (Instytut Studiów Politycznych PAN) "Pawiak. Narzędzie represji czy ludobójstwa?" oraz dr. hab. Bogusława Kopki (Instytut De Republica) "Życie codzienne w okupowanej przez Niemców Warszawie 1939–1945". Pomiędzy wykładami będzie prezentowany program historyczno-artystyczny: "Jesteśmy tu na chwilę" – z wykorzystaniem nagrań z relacjami byłych więźniów Pawiaka w reż. Marii Reif.

W kolejnym dniu, 7 października, w Mauzoleum Walki i Męczeństwa w al. Szucha: "Niechaj tylko to jedno pamiętają o nas, żeśmy padli za wolność, aby była prawem…" – cykl trzech prezentacji historyczno-edukacyjnych. Program przygotowany wspólnie z rekonstruktorami ze Stowarzyszenia Pasjonatów Historii Warszawy 1939–1945 i Ministerstwem Edukacji Narodowej, pokazujący okupacyjną historię niemieckiej dzielnicy oraz dzieje katowni gestapo w al. Szucha 25 przy pomocy oryginalnych rekwizytów: mundurów, motocykli, samochodu, zasieków z drutu kolczastego, budki wartowniczej. Odprawiona zostanie również msza św. w Kościele Najświętszego Zbawiciela w intencji ofiar więzienia Pawiak i katowni gestapo w al. Szucha 25.

Trzeciego dnia (8 października) odbędą się wykłady w Muzeum Więzienia Pawiak: Pawiak na niemieckich zdjęciach lotniczych Zygmunta Walkowskiego, Opieka nad rannymi w powstańczych placówkach medycznych dr hab. Anny Marek (Uczelnia Łazarskiego w Warszawie) oraz program historyczno-artystyczny w reż. Marii Reif. Dni Pamięci Pawiaka zwieńczy sobotni koncert "Niebo złote Ci otworzę…" – w 100. rocznicę urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Dzień Pamięci Pawiaka 2021 - Harmonogram

Szczegółowy program wydarzenia jest dostępny na stronie: www.muzeum-niepodległosci.pl

Zadanie DNI PAMIĘCI PAWIAKA 2021 jest współfinansowane przez miasto stołeczne Warszawę oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego.

ip

fot. Muzeum Niepodległości w Warszawie

Słowa kluczowe: pawiak, muzeum, muzeum niepodległości,
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Narodziny Wenus, Sandro Botticelli
"Narodziny Wenus" - co ukryto w obrazie bogini miłości?

Sandro Botticelli umiejętnie zestawił ze sobą statyczną pozę Wenus i dynamiczne gesty pozostałych postaci.

plakat Polski Fiat 1934
Jak plakat reklamowy Polskiego Fiata stał się dziełem sztuki?

Co można odczytać z plakatu, który namalował Wojciech Kossak?

Ostatnio dodane
Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.