Sztuka
3. edycja wystawy "Sztuka Fantastyczna w Warszawie"

3. edycja wystawy "Sztuka Fantastyczna w Warszawie"

  • 2024-03-23, do 2024-06-23
  • Muzeum Sztuki Fantastycznej, ul. Ząbkowska 31, Warszawa

Opis

Już 23 marca w stołecznym Muzeum Sztuki Fantastycznej rozpocznie się 3. edycja wystawy „Sztuka Fantastyczna w Warszawie”. Spośród 57 prezentowanych dzieł sztuki, aż 46 będzie po raz pierwszy pokazana publicznie. Wśród wystawionych prac odwiedzający znajdą również obrazy Zdzisława Beksińskiego użyczone przez prywatnych kolekcjonerów, tryptyk autorstwa Jerzego Dudy-Gracza dedykowany Rafałowi Wojaczkowi, „Dantona" Wiesława Wałkuskiego oraz obrazy autorstwa Maksymiliana Novak-Zemplińskiego, Jacka Szynkarczuka, Dariusza Zawadzkiego i Sebastiana Smarowskiego. Wystawa potrwa do 23 czerwca.

„Sztuka Fantastyczna w Warszawie” to jedna z najpopularniejszych wystaw czasowych w stolicy - dwie poprzednie odsłony zobaczyło łącznie 40 000 osób, a nazwiska artystów obecne na tegorocznej edycji pozwalają przypuszczać, że sukces frekwencyjny będzie kontynuowany.

Podczas wystawy goście będą mogli zobaczyć 57 dzieł sztuki - 51 premierowo w Muzeum Sztuki Fantastycznej, a aż 46 z nich będzie po raz pierwszy pokazana publicznie. Wśród prezentowanych dzieł goście będą mogli zobaczyć aż 8 obrazów olejnych, których autorem jest Zdzisław Beksiński. Wśród nich dwie prace użyczone przez prywatnych kolekcjonerów - każda z nich była wcześniej dostępna publicznie tylko jeden raz. Co więcej, cztery obrazy, powstałe w latach siedemdziesiątych przez 40 lat znane były jedynie z czarno-białych zdjęć, zrobionych w celach archiwizacyjnych przez artystę. Zostały odnalezione na ścianach prowincjonalnego domu na obrzeżach małego niemieckiego miasteczka i w 2022 roku wróciły do Polski, a od swojego powrotu znajdują się w zbiorach Muzeum Sztuki Fantastycznej.

Po raz pierwszy pokazywany publicznie będzie również obraz „Danton", którego autorem jest wybitny polski malarz – Wiesław Wałkuski. Dzieło, które zostało wykorzystane do stworzenia projektu plakatu do filmu Andrzeja Wajdy o tym samym tytule, jest uważane za jedną z najwybitniejszych prac artysty. Prezentowany na wystawie obraz został namalowany w tym roku i jest wiernym odzwierciedleniem dzieła, które powstało w niewielkim formacie na papierze w 1982 roku.

Wyjątkową częścią wystawy będą także trzy obrazy Jerzego Dudy-Gracza dedykowane legendarnemu wrocławskiemu poecie - Rafałowi Wojaczkowi. Tryptyk był wcześniej dostępny publicznie na jednej wystawie w Krakowie, a dzięki Muzeum Sztuki Fantastycznej będzie go można zobaczyć premierowo również w Warszawie.

Otwarcie wystawy zaplanowane jest 23 marca na godzinę 11:00, a pierwsi goście będą mogli spotkać się z większością artystów, których prace zostaną zaprezentowane na wystawie. Podczas dnia otwarcia odbędą się dwa spotkania z twórcami w godzinach 11:00 - 12:30 oraz 14:00 - 16:00.

fot. obraz Zdzisława Beksińskiego/materiały prasowe

Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.