Sztuka
Trzy rozmowy - wspólna wystawa Pawła i Konrada Jarodzkich

Trzy rozmowy - wspólna wystawa Pawła i Konrada Jarodzkich

  • 2024-03-01, do 2024-04-05
  • wstęp wolny
  • w galerii Salon Akademii ASP, Warszawa

Opis

Już 1 marca w galerii Salon Akademii ASP Warszawa otworzy się pierwsza wystawa Pawła i Konrada Jarodzkich zestawiająca twórczość obu wybitnych wrocławskich artystów. „Trzy rozmowy”to międzypokoleniowy dialog o ciele i erotyce, o wojnie i śmierci. To także inteligentne, pełne niepokoju, ale nie pozbawione humoru diagnozy współczesności. Na ekspozycję składa się prawie 130 dzieł malarskich, rysunków, obiektów i szablonów. Wystawa potrwa do 5 kwietnia. Wstęp wolny.

Paweł i Konrad Jarodzcy odeszli niemal jednocześnie pod koniec 2021 roku. Konrad Jarodzki (1927–2021), prof. zwyczajny, był malarzem, rysownikiem i architektem, członkiem Grupy Wrocławskiej, przez wiele dziesięcioleci związanym zawodowo z wrocławską uczelnią plastyczną (w latach 1993–1999 rektorem ASP Wrocław). Pracownia Jarodzkiego miała renomę liberalnej – była przestrzenią wolności w myśleniu i działaniu. Gromadzili się w niej m.in. przedstawiciele wrocławskiej sceny niezależnej lat 80., w tym członkowie punkowego zespołu Klaus Mitffoch, powstały w niej także grupa LUXUS i Klub Linda. Paweł Jarodzki (1958–2021), prof. ASP we Wrocławiu, był malarzem, grafikiem, rysownikiem, autorem działań performatywnych, współzałożycielem legendarnej grupy LUXUS, kuratorem wystaw.

Obu artystów wiele ze sobą łączyło i równie wiele dzieliło. Należeli do dwóch różnych generacji, różnili się przy tym temperamentami twórczymi, mieli odmienny stosunek do szeroko rozumianej kwestii obrazu i obrazowania. Jednak tym, co ich łączyło, obok bliskiego pokrewieństwa, była postawa twórcza – obaj w swych dziełach komentowali otaczającą ich rzeczywistość. – Obaj byli swego rodzaju diagnostami współczesności; mieli świadomość, że świat staje się takim (choćby na pewien czas), jakim stwarzają go nasze o nim narracje – mówi Marek Śnieciński, kurator wystawy.

„Polski Andy Warhol” i mistrz abstrakcji organicznej

Paweł Jarodzki był uważnym obserwatorem rzeczywistości, szczególnie wyczulonym na celebryckie zachowania i pozy charakterystyczne dla otaczającej nas kultury spektaklu, w której miarą sukcesu jest oglądalność i klikalność. Swoje dzieła, dla których charakterystyczny był malarski gest, multiplikacja i techniki szablonowe, umieszczał często na niekonwencjonalnych, przypadkowych, a często także nietrwałych tworzywach. Prace Pawła Jarodzkiego pełne były inteligentnego, ujmującego humoru, ironii i przenikliwych komentarzy. W jego obrazach przewija się plejada wybitnych, bliskich mu artystycznie, postaci pochodzących z różnych epok, takich jak Rembrandt, Marcel Duchamp, Man Ray, Luis Buńuel, Andy Warhol czy Natalia LL.

Z kolei Konrada Jarodzkiego, wybitnego przedstawiciela abstrakcji organicznej, zajmowało przede wszystkim zmysłowe przekształcanie zewnętrznych impulsów i przeżyć osobistych w obrazy przy pomocy barwy, waloru, linii, faktury, rytmu. Jego dzieła ujawniają temperament perfekcjonisty – estetyczna i formalna doskonałość rysunkowych oraz malarskich kompozycji stała się narzędziem do opowiadania o własnych fascynacjach i zachwytach, o egzystencjalnych lękach i zagrożeniach. W pracach Konrada Jarodzkiego odnajdziemy m.in. echa doświadczeń wojny i świadomość dalekosiężnych skutków cywilizacyjnych wyzwań nowoczesności, takich jak katastrofa środowiskowa, postęp naukowy czy eksploracja kosmosu.

– Dialogowe zestawie dzieł obu artystów sprawia, że otwierają one dla siebie nawzajem nowe, nieoczekiwane możliwości interpretacyjne. „Trzy rozmowy” to wielowątkowa debata dotycząca tożsamości współczesnego świata, debata, w której wszyscy musimy wziąć udział – dodaje Marek Śnieciński.

Otwarcie wystawy odbędzie się 1 marca o godz. 18:00 w galerii Salon Akademii (Pałac Czapskich, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie), przy ul. Krakowskie Przedmieście 5 (wejście od ul. Traugutta).  Z kolei 7 marca o godz. 18:00 w przestrzeni galerii zaplanowane jest spotkanie z udziałem Zbigniewa Libery, Doroty Monkiewicz, Marka Śniecińskiego i Hanny Wróblewskiej, moderowane przez Aleksandra Hudzika. Udział w wystawie i wydarzeniach towarzyszących jest bezpłatny.

Archiwum twórczości Konrada Jarodzkiego

Dopełnieniem prezentacji prac Konrada Jarodzkiego w Warszawie jest cyfrowe archiwum jego twórczości, na które składa się wybór najważniejszych prac artysty – to ponad 150 reprodukcji ułożonych w układzie chronologicznym i według cykli (od wczesnych Głów, po ostatnie realizacje z cyklu Kosmos czy Etiudy), a także wybór tekstów. Archiwum dostępne jest na stronie: https://konrad.jarodzki.pl/.

Na wystawę „Trzy rozmowy” zapraszają Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, wrocławska Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta oraz 66P Subiektywna Instytucja Kultury we Wrocławiu.

Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.