Sztuka
Afro PRL. Wizerunek Afrykanów w polskiej fotografii prasowej 1955–1989

Afro PRL. Wizerunek Afrykanów w polskiej fotografii prasowej 1955–1989

  • 2018-04-21, do 2018-05-27
  • wstęp wolny
  • Warszawa

Opis

Dom Spotkań z Historią zaprasza na wernisaż wystawy, który odbędzie się 21 kwietnia o godz. 18:00. Po oficjalnym otwarciu rozmowę z Mamadou Dioufem i Janem Morkiem poprowadzi kurator wystawy, Bartosz Nowicki. Wieczór zakończy się koncertem Mamadou Dioufa.

Na wystawie zobaczyć można zdjęcia Afrykanów w Polsce, które ukazywały się w prasie codziennej począwszy od V Światowego Festiwalu Młodzieży i Studentów w 1955 roku, przez wydarzenia z 1960 roku czyli tzw. „roku Afryki”, a na studenckich zdjęciach z lat 80. kończąc. To pierwsza wystawa, która skupia się na sposobie przedstawiania i opisywania Afrykanów mieszkających lub przebywających w naszym kraju. Zdjęcia prasowe, wycinki z gazet, fotografie z prywatnych archiwów Afrykanów (w tym Mamadou Dioufa) oraz fragmenty kroniki ze studium języka polskiego dla cudzoziemców w Łodzi (tzw. „Wieża Babel”) nie tylko pokazują, jaki był ich wizerunek, ale również – w jaki sposób kreowały go ówczesna władza i prasa.

Wystawa będzie otwarta do 27 maja 2018.

Ostatnio dodane
Zbliża się 2. Festiwal Przenikania w Warszawie Warszawa

Impreza będzie ciekawą propozycją dla miłośników wszystkich dziedzin sztuki, chcących poobserwować proces tworzenia lub uczestniczyć w kreatywnych warsztatach.

Dzień Wolnej Sztuki
Dzień Wolnej Sztuki 2018 - otwarte galerie i muzea w całej Polsce

Statystyczny gość muzeum ogląda jedno dzieło sztuki przez 8 sekund. Pora to zmienić! Zobacz, na czym polega ruch Slow Art.

Kupony i kody rabatowe