Sztuka
After Positive - Maciej Gąbka

After Positive - Maciej Gąbka

  • 2018-01-11, , godzina 18:00, do 2018-02-23
  • Pawilon Sztuki ERGO Hestia, ul. Kostrzewskiego 1 , Warszawa

Opis

Najnowsza wystawa "After Positive" Macieja Gąbki podejmuje temat wątpienia i stawia pytanie o jego miejsce w codzienności. Artysta, który jest finalistą konkursu Artystyczna Podróż Hestii z roku 2016, zaprezentuje 7 minimalistycznych obiektów, będących rozwinięciem jego pozytywowo-negatywowej metafory poznawania rzeczywistości. Młody twórca wykorzystuje w ten sposób medium sztuki jako poznawczą alternatywę dla filozofii a nawet fizyki.

Czy wątpienie można zwizualizować? Wystawa After Positive jest materialną próbą pokazania, z jaką łatwością ulegamy powszechnemu złudzeniu, iż zmysły w zupełności wystarczą, aby poznać całokształt otaczającej nas rzeczywistości. Może się bowiem okazać, że rzeczy, byty i zjawiska, które do tej pory uważaliśmy za oczywiste, posiadają więcej odcieni niż moglibyśmy przypuszczać. Styczniowa wystawa w Pawilonie Sztuki jest w pewnym sensie zachętą i pochwałą wątpienia. Wątpienie i pytanie o prawdę odkrywają bowiem skutecznie wielowymiarowość otaczającego nas świata. Co ciekawe, są one także podstawowymi narzędziami filozofii. W ten sposób siedem obiektów, wykonanych w charakterystycznej dla Macieja Gąbki stylistyce, stawia odbiorcę w takim samym punkcie, jak każdego z wielkich myślicieli – na początku procesu poznawania.

[...] Maciej Gąbka stawia nas w sytuacji permanentnego wątpienia i zadawania pytań o (nie)obecność. Wymaga od nas aktywności, ponieważ jego prace balansują pomiędzy materialnością a dematerializacją. Grają z naszymi skłonnościami do stwierdzania czy opartego na pewności oznajmiania, że coś jest lub czegoś nie ma. W konsekwencji wskazują na wątpienie jako inspirujący i pozytywny aspekt ludzkiej kondycji - Marta Smolińska.

Maciej Gąbka (ur. 1993) - ukończył studia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, na Wydziale Grafiki i Komunikacji Wizualnej, kierunek Grafika Warsztatowa. W 2017 roku obronił z wyróżnieniem dyplom magisterski Różnia w pracowni prof. Mirosława Pawłowskiego. Prace głównie realizuje w technikach graficznych oraz instalacji. Mieszka i pracuje w Poznaniu.

Mapa

Ostatnio dodane
Letni Festiwal Operowy
Podsumowanie Letniego Festiwalu Operowego 2018

Wydarzenie zebrało aż 8,5 tys. widzów!

Light.Move.Festival.
Instalacje Light.Move.Festival. podbijają Polskę

Mocnym punktem festiwalu są instalacje świetlne.

Kupony i kody rabatowe