Sztuka
Był taki szpital. Dzieje Szpitala Ujazdowskiego w latach 1918–1945

Był taki szpital. Dzieje Szpitala Ujazdowskiego w latach 1918–1945

  • 2018-09-18, , godzina 18:00, do 2019-02-28
  • Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa, Warszawa

Opis

Szpital Ujazdowski w Warszawie mieścił się na terenie historycznego Ujazdowa. Jego początki sięgają 1784 r., kiedy Zamek Ujazdowski został przekazany prze króla Stanisława Augusta na koszary wojskowe, przy których powstał lazaret. W 1818 r. z palcówek leczniczych tworzonych na terenie Ujazdowa utworzony został Szpital Główny Wojskowy.

To tutaj przez lata od czasów Insurekcji Kościuszkowskiej poprzez Księstwo Warszawskie, Królestwo Kongresowe, Powstanie Listopadowe, Legiony Polskie aż do Polski Odrodzonej udzielano pomocy rannym.

11 listopada 1918 r. Szpital Ujazdowski wrócił pod polską komendę. Był pierwszą odebraną z rąk Niemców placówką medyczną w Warszawie.

W okresie międzywojennym Szpital Ujazdowski włączony został w struktury Oficerskiej Szkoły Podchorążych (od 1928 r. Szkoły Podchorążych Sanitarnych). Od 1930 r. działał w ramach Centrum Wyszkolenia Sanitarnego, najważniejszego wojskowego ośrodka naukowo-badawczego i szkoleniowego w Polsce.

Ostatnim  etapem historii szpitala był okres II wojny światowej, kiedy ratowano w nim życie rannym i chorym, ukrywano osoby pochodzenia żydowskiego oraz ścigane przez Gestapo. Prowadzono tam również tajne nauczanie studentów medycyny i szkolono kadry sanitarne Armii Krajowej. Szpital Ujazdowski częstokroć nazywany był "Rzeczpospolitą Ujazdowską".

Po wybuchu Powstania Warszawskiego w sierpniu 1944 r. szpital został w dramatycznych okolicznościach ewakuowany, a w styczniu 1945 r. uległ rozwiązaniu.

Ostatnio dodane