Sztuka
Łączy nas Kazimierz Górski

Łączy nas Kazimierz Górski

  • 2021-03-02, do 2021-09-10
  • Muzeum Sportu i Turystyki, Wybrzeże Gdyńskie 4, Warszawa

Opis

"Łączy nas Kazimierz Górski"
wystawa czasowa
2 marca-10 września 2021 r.

Wystawa zorganizowana z okazji setnej rocznicy urodzin Kazimierza Górskiego - utalentowanego piłkarza urodzonego we Lwowie, później wybitnego selekcjonera. Trenera, który doprowadził reprezentację Polski do złotego i srebrnego medalu igrzysk olimpijskich oraz wywalczenia trzeciego miejsca wśród najlepszych drużyn na świecie.
Niewątpliwą atrakcją będzie prezentacja medali, które zdobyli polscy piłkarze pod wodzą Górskiego oraz koszulki meczowe polskich zawodników, a także ich rywali.

Klimat tamtych lat próbujemy oddać poprzez odtworzenie gabinetu trenera Górskiego oraz szatni, w której jego zawodnicy przygotowywali się do najważniejszych spotkań. Punktem kulminacyjnym wystawy będzie odsłonięcie obrazu Bogdana Kuca, prezentującego Kazimierza Górskiego i jego "Orły ".

W ten sposób Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie - dokładnie w dniu setnych urodzin Kazimierza  Górskiego (2 marca 2021 r.) - pragnie w tak wyjątkowej scenerii upamiętnić dorobek trenera wszech czasów.

Poza zrealizowaniem wystawy, wydarzenie obejmuje publikację dwujęzycznego katalogu, program edukacyjny, promocję w postaci emisji kolekcjonerskich banknotów o wartości 0 euro oraz organizację cyklu spotkań (również on-line).
 
Ogół działań ma na celu przypomnienie sylwetki Kazimierza Górskiego nie tylko grupom szkolnym, dla których przygotujemy również materiał on-line, ale także jak najszerszej liczbie widzów indywidualnych - dorosłych. Sama postać głównego bohatera ma najistotniejsze znaczenie dla planowanego wydarzenia - jego dokonania w historii polskiego sportu nie mają sobie równych.

Program Edukacyjny

Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie zaprasza do udziału w zajęciach „Łączy nas Kazimierz Górski”. Lekcje prowadzone są w wersji online z wykorzystaniem platformy MS Teams. W trakcie zajęć, młodzież poznaje sylwetkę najwybitniejszego trenera w historii polskiej piłki nożnej. Przypomnimy sukcesy „Złotej Jedenastki”, przeniesiemy się na stadion w Wembley oraz przypomnimy jak ważną rolę pełnił sport lwowski w historii polski. Poznamy tradycje lwowskiego Sokoła i kontekst historyczny oderwania Lwowa od Polski.  Odwiedzimy miejsca w których Kazimierz Górski rozpoczynał swoją przygodę z piłka nożną. Czas trwania zajęć – 30 min.

Polecamy
Ostatnio dodane
plakat Polski Fiat 1934
Jak plakat reklamowy Polskiego Fiata stał się dziełem sztuki?

Co można odczytać z plakatu, który namalował Wojciech Kossak?

projektowanie grafiki laptop
Twórcy memów też mają prawa autorskie. Gdzie leży granica modyfikacji?

Wszechobecne memy czy muzyka oparta na samplingu to też twórczość podlegająca prawu autorskiemu.

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.