Sztuka
Magdalena Beyer. Akwarium

Magdalena Beyer. Akwarium

  • 2022-05-13, , godzina 18:00, do 2022-05-27
  • ul. Marszałkowska 17 lok. 9 (2 piętro), Warszawa

Opis

Magdalena Beyer, „Akwarium” | wystawa w pracowni

Artystka, kobieta, matka, żona, gospodyni, wojowniczka, uciekinierka – to role, których nie da się pogodzić i też nie sposób od nich się uwolnić. Beyer pokazuje jak tonie zalana codziennością i powinnością. Kolejnym aspektem jest doświadczenie pandemii, zamknięcie w czterech ścianach, brak powietrza. Woda, która daje życie, a w nadmiarze je odbiera. Ratunkiem nie jest obecne w pracach poczucie humoru, ale pozwala nabrać dystansu.

„Akwarium” to także zapis performansu. Dokumentacja obrzędu łączącego unicestwienie i odrodzenie duszy artystki w tym samym momencie. Warto również zwrócić na feministyczny przekaz tych prac. Beyer z bolesną szczerością pokazuje, świat, którego mężczyźni nie rozumieją, natomiast w bardzo wymowny sposób pozwala im go poczuć.

Magdalena Beyer w przestrzeni swojej pracowni pokaże 10 intymnych prac, które powstawały jesienią 2021 roku i na wystawie „Akwarium” będą prezentowane po raz pierwszy. Artystka celowo ulokowała ją w miejscu, gdzie tworzyła prace, aby uchwycić szkatułkowość i warstwy opisywanego przez nie doświadczenia przestrzennego.

Wystawa nie ma kuratora. Artystka poprosiła o komentarz do wystawy osoby ze świata sztuki i kultury (Zofia Krawiec, Stach Szabłowski, Maciej Łubieński, Małgorzata Paszylka-Głaza, Agnieszka Rayzacher), spoza niego (Tomasz Adamczyk, Michał Sorówka) oraz najbliższych – siostrę, męża i dziesięcioletnią córkę (Monika Beyer-Wróblewska, Szymon Gutkowski, Coco Gutkowska). Dzięki temu prace Beyer rezonują w całkowicie innych przestrzeniach interpretacyjnych i nie ulegają łatwym łatkom analitycznym.

Magdalena Beyer (ur. w 1968 r. w Gdyni) – absolwentka wydziału malarstwa i grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Tworzy abstrakcyjne, wielkoformatowe obrazy oraz fotografie, w których komentuje rzeczywistość bawiąc się konwencjami i odniesieniami do popkultury.

Wernisaż

13 maja (piątek), godz. 18:00

pracownia artystki

ul. Marszałkowska 17 lok 9 (2 piętro)

Ostatnio dodane
Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.