Sztuka
Rajmund Ziemski - Pejzaż lat 90.

Rajmund Ziemski - Pejzaż lat 90.

  • 2022-05-14, do 2022-05-31
  • Teutsch Gallery, przy ul. Mazowieckiej 11, Warszawa

Opis

 

Wystawa Rajmunda Ziemskiego „Pejzaż lat 90.”, jest prezentacją serii obrazów powstałych w latach 90. Pokaz odbędzie się w dniach 14-31.05.2022 w Teutsch Gallery, przy ul. Mazowieckiej 11 w Warszawie.

Rajmund Ziemski poprzez konsekwentnie realizowany sposób obrazowania, tj. intuicyjny, pogłębiony i niedosłowny, zapewnił sobie ważne miejsce wśród malarzy „nowoczesnych”. Debiutował na słynnej wystawie „Przeciw wojnie - przeciw faszyzmowi” w warszawskim Arsenale 1955 roku. Tym, co wyróżniało Ziemskiego, była formuła „pejzażu”, którą kontynuował przez kilka dekad. Pracował długimi seriami, powtarzając często ten sam motyw z nieznacznymi odstępstwami kompozycyjnymi, kolorystycznymi i fakturalnymi.

Obrazy z lat 90. był swoistym odejściem artysty od typowego dla niego, malarstwa materii, w których nie było już subtelnych przejść kolorystycznych, nawarstwień farby, reliefowej faktury. Pozostała synteza koloru i znaku. Twierdził, że jego obrazy: „nie mówią o urokach świata, a przestrzegają przed najgorszym, przed obłędem, przed dehumanizacją. Tak rozumiem swój obowiązek, swoją współodpowiedzialność człowieka za to, co się na tym najlepszym ze światów dzieje”. Ponieważ dzieło sztuki musi być zgodne z pewną rzeczywistością, można próbować odczytać „Pejzaż lat 90.” jako profetyczną wizję tego co miało nastąpić.

Malując swoje obrazy, z początkiem lat 90. Ziemski rozpoczynał już sześćdziesiąty rok życia. To nie transformacja ustrojowo-gospodarcza, otwierające się wrota barwnego kapitalizmu, ani nagłe odnalezienie spokoju - którego wcale nie szukał - wpłynęły na kształt jego późnego malarstwa. Obrał jedynie inny sposób, odmienną możliwość obrazowania - intensywną, głośną, niemal wykrzyczaną. Dążył do nadania sensu i urzeczywistnienia swojego widzenia świata. Język malarstwa pozostaje językiem i sposobem komunikacji. Dlatego też, wystawa Rajmunda Ziemskiego pt. „Pejzaż lat 90.” jest pretekstem i próbą odczytania znaczeń jego późnych obrazów w kontekście aktualnej sytuacji polityczno-społecznej, zarówno Europy jak i całego świata. Niepokój, który nam towarzyszy, mógł być tym samym niepokojem, który towarzyszył artyście. W tym niepokoju, w jego obrazach, niewątpliwie można dostrzec prawdę i piękno. Rozumiana w tym kontekście wystawa, nie ma być podsycaniem tegoż niepokoju, a skierowaniem uwagi na nasz własny „pejzaż wewnętrzny”.

Rajmund Ziemski - Pejzaż lat 90.

Noc Muzeów 2022

Wystawa w dniach: 14.05.-31.05.2022

Otwarcie: 14.05.2022

Teutsch Gallery, Mazowiecka 11, Warszawa

 

Ostatnio dodane
Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.