Sztuka
Watercolors

Watercolors

  • 2022-06-04, do 2022-07-09
  • Galeria Szara, ul. Bracka 23/28, Warszawa

Opis

4 czerwca Galeria Szara zaprasza na otwarcie wystawy najnowszych prac Bogny Burskiej „Watercolors”. Subtelne akwarele artystki, nasycone są głębokim, podskórnym dramatyzmem.  Abstrakcyjne obrazy skrywają w sobie zapisy wydarzeń, emocji i faktów.

Bogna Burska studiowała malarstwo, lecz niemal od początku swojej działalności artystycznej posługiwała się bardzo różnorodnymi środkami. Rozpoznawalność zdobyła przede wszystkim dzięki swoim krwistym obrazom, instalacjom („Arachne”), działaniom site specific oraz pracom wideo found footage (cykl „Gra z przemieszczającymi się zwierciadłami”). W drugiej dekadzie XX wieku poświęciła się pisaniu dramatów i realizacjom teatralnym, w efekcie czego powstały m.in. „Gniazdo”, „Koniec przemocy” (we współpracy z Magdą Mosiewicz) czy „Bunt Głuchych”. Dwa lata temu, przy okazji monograficznej wystawy w Szczecinie i Gdańsku, powróciła do malarstwa, jednak dopiero wystawa „Watercolors” w Galerii Szarej jest jej pierwszą prezentacją skupioną wyłącznie na obrazach i rysunkach.

W swoich najnowszych pracach artystka bardzo świadomie ogranicza kolorystykę. Biel płótna jest neutralnym tłem dla czerwonych i czerwono-różowych form, czasem skontrastowanych z elementem niebieskości czy podbitych żółcią. Rozmazy, wylewy i plamy jakby przypadkowo sugerują pewne rozwiązania. Przywołują na myśl plamy krwi, elementy kwiatowe, łzy lub krople cieczy pod mikroskopem z całym w nich ukrytym mikroświatem.  Przypominają one czasem „obrazy” z testów Rorschacha – to odbiorca czy odbiorczyni projektuje na nie znaczenia. 

Zupełnie nowe malarstwo Burskiej wydaje się być jednocześnie niezwykle konsekwentne i spójne z całą jej twórczością. Płótna Burskiej nie przedstawiają (nawet jeśli początkiem był jakiś konkretny wizerunek), nie tłumaczą, nie opisują, nie agitują, lecz negocjują. Mediują pomiędzy artystką a światem; między wnętrzem a zewnętrzem; między publicznością a tym co poza nią. Inną formą tej negocjacji są rysunki, przedstawiające wyabstrahowane  fragmenty rzeczywistości. Pojedyncze lub bardziej rozbudowane motywy (oko, ćma spijająca łzę z kącika oka, twarz), powtarzane uparcie  w różnych układach i wersjach kolorystycznych, przywodzą na myśl ćwiczenia z wrażliwości, badania z podatności na zranienie. Fascynacja miesza się tu z lękiem, chęć dotknięcia – z obawą przed dotykiem a delikatność graniczy z bólem.

Otwarcie wystawy odbędzie się w Galerii Szarej w sobotę 4 czerwca w godz. 13–19. Ekspozycję będzie można oglądać do 9 lipca. Kuratorkami wystawy są Hanna Wróblewska oraz Joanna Rzepka-Dziedzic.

Bogna Burska – malarka, fotografka, autorka instalacji, prac wideo, filmów found footage i tekstów dramatycznych, reżyserka. Doktora habilitowana, profesora ASP w Katedrze Intermediów ASP w Gdańsku. Prowadzi też zajęcia na kierunku Sztuki społeczne w IKP na Uniwersytecie Warszawskim. Często pojawiającym się motywem w jej pracach jest krew: zalane farbą w krwistym kolorze instalacje czy czerwone obrazy. Burska zestawiała ze sobą to, co piękne z tym, co jest powszechnie uważane za brzydkie, odrażające, odrzucane. Jej twórczość bywa określana jako połączenie sztuki krytycznej z problematyką estetyczną. Przez wiele lat zajmowała się też wideo found footage ukazując mechanizmy powstawania i obrazowania współczesnych narracji kulturowych. Najnowsze, poetyckie obrazy artystki stały się delikatne i organiczne. Mówi o sobie, że zajmuje się problemami z budowaniem spójnych obrazów rzeczywistości. Jest autorką „Gniazda”, „Końca przemocy” (wraz z Magdą Mosiewicz), „Buntu Głuchych”, a także innych tekstów prezentowanych w galeriach sztuki i przestrzeniach teatralnych.

Bogna Burska „Watercolors”
4.06–9.07.2022
Współpraca kuratorska: Hanna Wróblewska, Joanna Rzepka-Dziedzic
Galeria Szara
Bracka 23/28
00-028 Warszawa

fot. „Płyńcie łzy moje, rzekł policjant (2)”, 2021, 100 x 130 cm, akwarela na płótnie


Polecamy
Ostatnio dodane
Beksiński na Śląsku - wydarzenia towarzyszące w lipcu

Sprawdź, co się będzie działo podczas największego święta Beksińskiego w Tychach!

Mural Disneya w Polsce
Mural Disneya jako aspekt terapeutyczny w Przylądku Nadziei we Wrocławiu

Inicjatywa ma na celu zapewnienie dzieciom w szpitalach komfortu, zbudowanie zaufania oraz zmniejszenie strachu i niepokoju.

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.