Sztuka
Wszystkożercy

Wszystkożercy

  • 2019-05-29, do 2019-06-09
  • Art Walk, plac Europejski w Warszawie, Warszawa

Opis

Od 29 maja do 9 sierpnia plenerowa galeria sztuki Art Walk na placu Europejskim prezentuje wystawę „Wszystkożercy” Krzysztofa Franaszka. Instalacja, na którą składają się rzeźby ze stali, z mosiądzu, obiekty wykonane w technologii druku 3D i fotografie, opowiada o współczesnych postawach i wartościach, szaleńczym tempie życia, pogoni za sukcesem oraz wszechobecnym konsumpcjonizmie. Ghelamco Poland i Fundacja Sztuka w Mieście serdecznie zapraszają do obejrzenia ekspozycji.

Tytułowi Wszystkożercy prezentowani w pracach artysty to mieszkańcy wielkich miast ukazani w kontekście swojego otoczenia. Ich byt opiera się na pierwotnych instynktach i walce o przetrwanie, a naturalnym środowiskiem życia jest miejska dżungla, która rządzi się własnymi prawami i funkcjonuje zgodnie z własną dynamiką. Przedstawiciele tego gatunku już od dawna nie muszą walczyć o zaspokojenie podstawowych potrzeb bytowych. Trawi ich natomiast dążenie do poprawy jakości życia i statusu społecznego. W miarę jak rośnie ambicja Wszystkożerców, to dążenie staje się bezrefleksyjne, a egoizm bierze górę nad empatią wobec innych i środowiska.                                                                     

Rzeźby z metalu przypominają zęby i ostrza, niczym atrybuty drapieżców. Atrakcyjne wizualnie, dopracowane w szczegółach abstrakcyjne formy budzą niepokój i poczucie zagrożenia.Natomiast eksponowane w podświetlanych kasetonach fotografie zwracają uwagę na problem nadprodukcji żywności i dóbr. Miarowe, pulsujące światło w zaciemnionych wnętrzach poszczególnych modułów galerii wprowadza w hipnotyczny ruch obrazy przeładowanych wnętrz hipermarketów, witryn sklepowych i skomasowanych odpadków na wysypiskach śmieci. Fotografie balansują na granicy abstrakcji i dokumentu. W środku tak sportretowanego krajobrazu miejskiego znalazła się rzeźba współczesnego Wszystkożercy w pośpiechu pochłaniającego hamburgera – mówi kuratorka wystawy Olga Guzik-Podlewska.

Krzysztof Franaszek podejmuje trudny temat konsekwencji współczesnej kultury konsumpcjonizmu. Cechujący ją rosnący indywidualizm i niezdrowa pogoń za lepszym zaburzają funkcjonowanie we wspólnocie, a w połączeniu z ogólną atomizacją społeczeństwa stanowią zagrożenie dla i tak skrajnie już eksploatowanego środowiska. Mocny język wizualny artysty, zabarwiony ironią i humorem, sprawia, że zarysowany we „Wszystkożercach” obraz rzeczywistości skłania nie tylko do refleksji, lecz także do podjęcia świadomego działania.

Ghelamco Poland i Fundacja Sztuka w Mieście zapraszają na otwarcie wystawy, które odbędzie się 29 maja o godzinie 18.

O Art Walk

Plenerowa galeria Art Walk to specjalnie zaprojektowana konstrukcja dostosowana do całorocznego eksponowania obrazów, rzeźb i instalacji artystycznych. Pasaż wystawienniczy o długości 57 metrów składa się z 20 segmentów, każdy z ciekawie zaprojektowanym oknem na wewnętrzną galerię. Art Walk został uruchomiony w maju 2016 r. przez Ghelamco Poland i Fundację Sztuka w Mieście, której misją jest upowszechnienie działań i projektów kulturalnych aktywizujących lokalne społeczności w przestrzeni ich zamieszkania. Galeria funkcjonuje w ramach placu Europejskiego – pierwszej tego typu przestrzeni miejskiej w historii Warszawy. Stanowi wyjątkowe miejsce spotkań dla mieszkańców miasta i pracowników okolicznych biur, a także przestrzeń promującą kulturę i sztukę.

 

„Wszystkożercy”

Art Walk, plac Europejski w Warszawie

Wystawa czynna: od 29 maja do 9 sierpnia 2019

Kuratorka: Olga Guzik-Podlewska

Artysta: Krzysztof Franaszek (1981) – urodzony w Lublinie, mieszka i pracuje w Warszawie. Tworzy rzeźby, obiekty, instalacje i rysunki. Jest absolwentem Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom w 2006), doktorem sztuk pięknych (2013). Był stypendystą w pracowni Christiana Jankowskiego na Staatliche Akademie der Bildenden Künste w Stuttgarcie (2005) oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2009, 2018). Swoje dzieła prezentował w ramach wystaw indywidualnych m.in. w CSW Zamku Ujazdowskim w Warszawie, w Galerii Le Guern, Galerii Studio. Uczestniczył w kilkunastu pokazach zbiorowych i projektach w Polsce, Niemczech, Holandii, USA, Rosji, na Litwie, w Ukrainie, Bangladeszu i w Indiach. Od 2006 r. jest pracownikiem macierzystej uczelni. Współpracuje z galerią Le Guern.

Organizator: Fundacja Sztuka w Mieście, Ghelamco Poland

Partner: Galeria Le Guern

Ostatnio dodane