Sztuka
Wystawa czasowa "Odloty"

Wystawa czasowa "Odloty"

  • 2018-10-25, do 2019-02-28
  • wstęp wolny
  • Państwowe Muzeum Etnograficzne, Warszawa

Opis

Wystawa ‚Odloty’ wbrew pozorom nie jest o ptakach, a o nas. O ludziach, którzy na nie patrzą. Poprzez wystawę chcemy zwrócić uwagę, że mówimy o ptakach wieloma językami: mitu, sztuki, nauki, folkloru.

Prezentowane wizerunki ptaków to zapis kulturowego fenomenu, którym był rozkwit sztuki nieprofesjonalnej w powojennej Polsce. Patrząc na ptasie rzeźby, nie trudno ulec narracji, że powstały one w mitycznej symbiozie twórców z „naturą”. Jednak gdy przyjrzymy się im bliżej, okaże się, że istota ich jest jednak bardziej złożona. Często są to podpatrzone w atlasach ornitologicznych, a niewystępujące w Polsce gatunki ptaków. Lipowe drewno pokryte bywa pianką polistyrenową, a wzorcem ptaka może być telewizyjny obraz lub wspomnienie z ZOO.

Ptaki stały się obiektem mityzacji i bohaterami magicznych opowieści. Z jednej strony, np. w bajkach były metaforami ludzkich charakterów i potencjałów, a z drugiej w mitologiach czy religiach, wizerunkami bóstw, nosicielami mocy, czy bytami żyjącymi na granicy światów. Wraz ze wzrostem wrażliwości na temat środowiska i przyrody zwierzęta, w tym ptaki i nasze z nimi relacje stały się podmiotem studiów – animal studies i aviculture.

Ostatnio dodane
Opera Rara 2019
Zbliża się 11. edycja festiwalu Opera Rara w Krakowie

Ideą festiwalu Opera Rara jest zderzenie dwóch wizji opery: jej tradycyjnego oblicza oraz prowokacyjnych eksperymentów.

Lawenda i siki
Znamy laureatów pierwszego Krakowskiego Salonu Sztuki

Jury wyłoniło laureatów w kategoriach: Grand Prix, Obraz Roku, Obiekt Roku, Dzieło Medialne Roku i Działanie Roku.

Konkurs Ziaja