Sztuka
Wystawa Oliwii Smoleń

Wystawa Oliwii Smoleń

  • 2023-01-13, , godzina 19:00, do 2023-01-27
  • Mazowiecki Dom Aukcyjny, ul. Mazowiecka 11, Warszawa

Opis

Malarstwo Pani Oliwii Smoleń jest ważnym głosem młodego pokolenia artystek i artystów zafascynowanych realistycznym przedstawianiem człowieka i natury.

Głównym motywem w jej obrazach są portrety młodych kobiet na tle bogatej ornamentyki roślinnej. Dobrze malowane z dbałością o najdrobniejszy szczegół  i materię. Ulotne piękno życia za pomocą farb zostało utrwalone na płótnie i staje się nieprzemijające.

Dla artystki to człowiek jest niewyczerpanym źródłem inspiracji, motywem przewodnim i wielką tajemnicą. Prace, choć oparte na tradycji i klasycznym postrzeganiu piękna, są zarazem bardzo współczesne i aktualne.

Na uwagę zasługuje precyzja i misterność w malowaniu ornamentów oraz dobrze opanowany warsztat malarski.

Z obrazów emanuje cisza i spokój wyróżniające malarstwo Romantyzmu. Subtelnym kolorem i wyciszonym światłem nadaje obrazom metafizyczny przekaz.

Spojrzenia modelek na tle bogatych kwiatowych ornamentów pobudzają do kontemplacji i rozważań o życiu, samotności i przemijaniu. Najciekawsze jest to, co jest, jak w tytule wystawy, „pomiędzy” dziełem a odbiorcą. Jestem przekonany, że malarstwo Pani Oliwii Smoleń zawsze będzie źródłem głębokich wrażeń estetycznych i refleksji, które one wywołują.

- dr hab. Sylwester Piędziejewski, prof. ASP w Warszawie

OLIWIA SMOLEŃ

Urodziła się w 1996 roku w Krakowie. Ukończyła Ogólnokształcącą Szkołę Sztuk Pięknych w Tarnowie, aktualnie studiuje malarstwo na ASP w Krakowie w pracowni prof. Mirosława Sikorskiego. Podstawą jej twórczości jest portret i autoportret, w których towarzystwie pojawia się często martwa natura w formie tkanin o różnej fakturze czy drobnych przedmiotów trzymanych w rękach postaci. Fascynuje ją sztuka baroku oraz malarstwo XIX wieku, w szczególności secesja i twórczość prerafaelitów, lecz mimo to stara się zawrzeć w swoich pracach pierwiastek współczesności. Jej obrazy znajdują w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą oraz kolekcji Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.


Polecamy
Ostatnio dodane
Alegoria planet i kontynentÃłw
Cały wszechświat na jednym obrazie? Ten artysta tego dokonał

Giovanni Battista Tiepolo ujął w swych dziełach znany sobie ziemski oraz kosmiczny porządek.

Dziewczyna z bratkami
"Dziewczyna z bratkami" - Tamara Łempicka miesza nowoczesność z klasycznym warsztatem

Niewielu artystkom udało się osiągnąć taką sławę jak Tamarze Łempickiej, której obrazy są dziś masowo reprodukowane.

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.