Dzieje się - Teatr

"Kompleks Portnoya" w nowym sezonie teatralnym

2021-09-15 21:24:26 | Warszawa

Już niebawem w Teatrze WARSawy będzie można obejrzeć spektakl „Kompleks Portnoya”, który został stworzony na motywach książki Philipa Rotha. To nagrodzone dwoma Feliksami warszawskimi (reżyseria i debiut aktorski) teatralne dzieło zagości na deskach teatru 18 i 19 września 2021 roku. Kolejna szansa na zobaczenie „Kompleksu Portnoya” pojawi się dopiero 21 i 22 października 2021 roku.

Przeczytaj także: Teatr WARSawy zaprasza na premiery spektakli

Kompleks Portnoya

Odnaleźć własną tożsamość

Inscenizacja powieści Philipa Rotha w reżyserii Aleksandry Popławskiej i Adama Sajnuka z niezależnego Teatru Konsekwentnego to wielokrotnie nagradzane dzieło teatralne, które opowiada historię Alexandra Portnoya (w tej roli Adam Sajnuk). Bohater spektaklu, wokół którego rozgrywa się cała akcja, próbuje odkryć własną tożsamość. W tym celu stara się wyprzeć semickiego wychowania, powinowactwa i przywiązania. Ucieka od wszystkiego, co go ukształtowało - od ograniczeń wynikających z wychowania w mieszczańskiej rodzinie żydowskiej, od obowiązujących zasad moralnych od władzy ojca. Pragnie ustalić kim jest naprawdę – żydem, antysemitą, seksoholikiem, onanista, maminsynkiem, buntownikiem, szowinistą, czy zastępcą komisarza Nowego Yorku do spraw równouprawnienia. Nie rozumie jeszcze, że niemożliwym jest wpisanie całej złożonej osobowości człowieka w proste, nazwane konkretnymi etykietkami kratki.

Problematyka "Kompleksu Portnoya"

"Kompleks Portnoya" porusza temat „szukania siebie”, gdy jest się poddawanym nieustannej opresji. Jednak w tym samym czasie trafnie oddaje podstawową treść powieści, na podstawie której został napisany, a więc satyrę amerykańsko-żydowskiego modelu rodziny - rozprawia się za jednym zamachem z tabu seksu i jedzenia w moralności mieszczańskiej, dominacją religii i matki w kulturze żydowskiej, mitem ojca i psychoanalizy. Nie traci przy tym prawie nic z książki, wprawnie oddając ton i cel opowieści, która jest zarazem kultowym i skandalizującym tekstem - manifestem młodego pokolenia lat siedemdziesiątych dwudziestego wieku. 

Lech Śliwonik, były rektor Akademii Teatralnej i redaktor naczelny "Sceny", zachwalał na łamach swojego pisama „Kompleks Portnoya” słowami: „Naprawdę dobra robota. No niech będzie - bardzo dobra".

W spektaklu występują: Monika Mariotti, Anna Smołowik, Bartosz Adamczyk, Adam Sajnuk.

MM/ip

fot. Materiały Prasowe

„Kompleks Portnoya” to kultowy i zarazem skandalizujący tekst - manifest młodego pokolenia lat siedemdziesiątych dwudziestego wieku. Jeden z kamieni milowych prozy amerykańskiej ubiegłego stulecia. Aleks Portnoy, znerwicowany młody człowiek, ucieka od wszystkiego, co go ukształtowało - od ograniczeń, jakie niesie wychowanie w mieszczańskiej rodzinie żydowskiej, od obowiązujących zasad moralnych, od władzy ojca. Tekst obyczajowy rozprawiający się za jednym zamachem z tabu seksu i jedzenia w moralności mieszczańskiej, dominacją religii i matki w kulturze żydowskiej, mitem ojca i psychoanalizy.

Anegdota rodzinna głosi że kiedy byłem malutki, odwróciłem się od okna przez które obserwowałem zawieję śnieżną i zapytałem z powagą w głosie: „Mamusiu czy MY wierzymy w zimę?”

Aleksander Portnoy - lat 33, 158 punktów ilorazu inteligencji,” jedyny synuś swojej mamusi”, spadkobierca agenta ubezpieczeniowego z permanentnym zatwardzeniem, „Raskolnikow onanizmu”, „Żyd antysemita”, ”nos na kwintę”, jęczydusza, smutas i maruda, chłopiec który znalazł prawdziwą małpkę na ulicach Nowego Yorku a następnie zdeprawował Ją … „niechcący”. Aleksander Portnoy w podróży, z której nie ma powrotu ale w którą powinien udać się każdy z nas. A na jej początku zawsze stoi ten sam znak z napisem; „ moje pierwsze wspomnienie”. Aleksander Portnoy - ”Mamusiu czy MY wierzymy w zimę?”
Słowa kluczowe: nowy sezon teatralny, Teatr WARSawy, 2021
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt
Zbliża się 28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt w Toruniu

Wybitni światowi reżyserzy oraz najciekawsze polskie spektakle w programie wydarzenia!

Pilot i Mały KsiąÅźę
Trwają castingi do musicalu "Pilot i Mały Książę"! Szansa dla aktorów i tancerzy

Twórcy z Broadwayu na zgłoszenia czekają do 10 kwietnia!

Polecamy
Kaligula- Teatr Polski Wrocław
Prawo autorskie na deskach teatru. Co i jak można wykorzystać w spektaklu?

Spektakl to wielopoziomowy utwór, będący wynikiem pracy wielu twórców. Jak to wygląda z punktu widzenia prawa autorskiego?

Kompleks Portnoya
"Kompleks Portnoya" w nowym sezonie teatralnym Warszawa

Nagrodzony dwoma Feliksami warszawskimi spektakl na scenie Teatru WARSawy.

Polecamy
Ostatnio dodane
28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt
Zbliża się 28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt w Toruniu

Wybitni światowi reżyserzy oraz najciekawsze polskie spektakle w programie wydarzenia!

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.