Dzieje się - Teatr

"Carmina Burana" zbliża się

2010-01-15 12:16:03 | Warszawa

 Już 22 stycznia (piątek) w Sali Kongresowej, artyści Opery Śląskiej zaprezentują arcydzieło C. Orffa w reżyserii Roberta Skolmowskiego - „Carmina Burana".

„Carmina Burana" to widowisko sceniczne Carla Orffa oparte o średniowieczny zbiór pieśni o tej samej nazwie, głównie o tematyce miłosnej. W 1937 Orff dokonał wyboru części tekstów i skomponował na ich podstawie kantatę sceniczną, utwór na orkiestrę, chór i głosy solowe. „Carmina Burana" to prawdopodobnie najbardziej znany utwór muzyczny skomponowany w Niemczech w okresie nazistowskim. Prawykonanie odbyło się w Operze Frankfurckiej w 1937 roku, w inscenizacji Oscara Wälterlina.

Najsłynniejszym fragmentem kantaty jest - niezwykle znana nie tylko melomanom - rozpoczynająca i kończąca utwór pieśń chóru O Fortuna. W przedstawieniu udział weźmie niemal dwustuosobowy zespół artystyczny: gościnni wykonawcy - soliści, ogromny chór, liczna orkiestra, zespół baletowy, chór chłopięcy oraz tancerze Teatru Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego z Wrocławia; do tego statyści - grupa alpinistów, judocy GKS „Czarni" Bytom a także tancerze break dance. Warto nadmienić, że spektakl „Carmina Burana" w reżyserii Roberta Skolmowskiego zdobył Honorową i zarazem prestiżową nagrodę artystyczną Marszałka Województwa Śląskiego - Złota Maska w kategorii Przedstawienie roku 2008! Laureatami nagród zostali także: Robert Skolmowski - za reżyserię i inscenizację, Radosław Dębniak za scenografię oraz Karina Skrzeszewska w kategorii najlepsza rola wokalno-aktorska za partię Dziewczyny w „Carmina Burana".

Carmina Burana
PKiN, Sala Kongresowa, Plac Defilad 1
22 stycznia (piątek), godz. 19:00
Bilety od 30zł

Katarzyna Górska
(katarzyna.gorska@dlastudenta.pl
 

Słowa kluczowe: Carmina Burana sala kongresowa warszawa
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
dokumentalne czytanie performatywne
Rusza 2. edycja konkursu na najlepsze dokumentalne czytanie performatywne

Zeszłoroczna edycja konkursu wzbudziła ogromne emocje.

28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt
Zbliża się 28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt w Toruniu

Wybitni światowi reżyserzy oraz najciekawsze polskie spektakle w programie wydarzenia!

Polecamy
Wspomnienia o Katyniu
Licealiści w konkursie dramaturgicznym "Wspomnienia o Katyniu"

Teatr Dramatyczny w Białymstoku organizuje konkurs na scenariusz spektaklu inspirowany wydarzeniami z 1940 roku.

Teatr Powszechny w Łodzi
Teatr Powszechny w Łodzi szykuje spektakl o Krzysztofie Krawczyku

Autorem sztuki "Krystof" i jej reżyserem jest Michał Siegoczyński.

Polecamy
Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.