Dzieje się - Teatr

Julia Kijowska: Bogusław Linda dał mi nieźle w kość

2014-11-03 12:46:38 | Warszawa

Rola Blanche w spektaklu „Tramwaj zwany pożądaniem” to ogromny krok w mojej aktorskiej karierze – uważa Julia Kijowska. Od premiery wiosną tego roku spektakl zbiera niezwykle entuzjastyczne recenzje krytyków i publiczności, a pierwsza rola Kijowskiej na deskach teatru porównywana jest do debiutu teatralnego Krystyny Jandy. Julia Kijowska cieszy się z sukcesu sztuki i współpracy ze znakomitą ekipą Teatru Ateneum, zwłaszcza z Bogusławem Lindą. Jej zdaniem Linda, jako reżyser, potrafi dać aktorom w kość, ale jest też dla nich źródłem ogromnej inspiracji twórczej.

Spektakl „Tramwaj zwany pożądaniem” w reżyserii Bogusława Lindy miał premierę w marcu 2014 roku. Od tego czasu zbiera niezwykle entuzjastyczne recenzje zarówno od krytyków, jak i publiczności. Chwalona jest szczególnie brawurowa gra aktorska Julii Kijowskiej, która wciela się w rolę Blanche du Bois. Zdaniem krytyki występ młodej aktorki na deskach Teatru Ateneum to najważniejszy debiut teatralny od czasu Krystyny Jandy.

Jestem bardzo miło zaskoczona, bo dużo osób przychodzi na spektakl. Jest zainteresowanie. Świetnie jest móc grać dla takiej widowni, pełnej widowni. Dla ludzi, którzy czasami nawet stoją pod ścianami. To jest w ogóle dla mnie zupełnie wyjątkowe. Wspaniały zespół, super koledzy, bardzo się z tego cieszę – mówi Julia Kijowska w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle.

Julia Kijowska dołączyła do zespołu Teatru Ateneum na początku 2014 roku, tuż po zakończeniu zdjęć do filmu „Serca, serduszka”. Obraz, wyreżyserowany przez Jana Jakuba Kolskiego, jest opowieścią o spotkaniu dwóch spragnionych miłości osób – kobiety i dziecka. Julia Kijowska przyznaje, że film ten kosztował ją wiele emocji.

Byłam naprawdę bardzo wyeksploatowana i wydawało mi się, że może można tak niepostrzeżenie i mniej wysiłkowo. Nic bardziej mylnego, trafiłam na poligon, jeszcze z takim żołnierzem, jak Bogusław Linda, który naprawdę dał mi w kość. Ale bardzo to doceniam, bo to pchnęło mnie do przodu.  Mam wrażenie, że zrobiłam sama dla siebie parę kroków naprzód – mówi Julia Kijowska.

W spektaklu „Tramwaj zwany pożądaniem” Kijowskiej partneruje Tomasz Schuchardt w roli Stanleya Kowalskiego. Przekładu sztuki Tennessee Williamsa dokonał Jacek Poniedziałek, a reżyserii podjął się Bogusław Linda. Jest to już drugi spektakl reżyserowany przez Lindę w Teatrze Ateneum. Pierwsza była nie najlepiej przyjęta przez krytykę sztuka „Merylin Mongoł”. Julia Kijowska przyznaje, że choć Linda jest surowym reżyserem, to stanowi dla niej ogromną inspirację twórczą.

Bogusław Linda jest bardzo poważnym reżyserem, od którego się niezwykle dużo nauczyłam, ponieważ ma ten dodatkowy walor, że jest wybitnym aktorem. Nie mówię, że to zawsze jest dobre połączenie, ale w jego przypadku to bardzo dobra fuzja. Praca z nim była dla mnie niesamowitym doświadczeniem. Wiedza, którą on ma, intuicja, którą jest obdarzony, i świadomość, to są źródła, z których można czerpać w nieskończoność – mówi Julia Kijowska.

„Tramwaj zwany pożądaniem” to najsłynniejsza sztuka Tennessee Williamsa, amerykańskiego dramaturga, poety i prozaika. Po raz pierwszy wystawiono ją na Broadwayu w 1947. Reżyserował Elia Kazan, a w obsadzie znaleźli się: Marlon Brando, Jessica Tandy, Kim Hunter i Karl Malden. Dwa lata później w Londynie sztukę wyreżyserował Laurence Olivier, obsadzając w głównych rolach Bonara Colleana, Vivien Leigh i Renee Asherson. W 1951 roku Elia Kazan nakręcił słynną ekranizację sztuki z Vivien Leigh w roli Blanche i Marlonem Brando w roli Stanleya. Film zdobył cztery Oskary, w tym dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej.



Źródło: newseria.pl

Fot. Wiki Commons

Słowa kluczowe: tramwaj zwany pożadaniem, teatr ateneum, bogusław linda, julia kijowska
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt
Zbliża się 28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt w Toruniu

Wybitni światowi reżyserzy oraz najciekawsze polskie spektakle w programie wydarzenia!

Pilot i Mały KsiąÅźę
Trwają castingi do musicalu "Pilot i Mały Książę"! Szansa dla aktorów i tancerzy

Twórcy z Broadwayu na zgłoszenia czekają do 10 kwietnia!

Polecamy
We Will Rock You casting
Kulisy castingu przed premierą "We Will Rock You" w Teatrze Muzycznym ROMA [WIDEO]

To brytyjski musical z piosenkami legendarnej grupy QUEEN i librettem Bena Eltona.

Kaligula- Teatr Polski Wrocław
Prawo autorskie na deskach teatru. Co i jak można wykorzystać w spektaklu?

Spektakl to wielopoziomowy utwór, będący wynikiem pracy wielu twórców. Jak to wygląda z punktu widzenia prawa autorskiego?

Polecamy
Ostatnio dodane
28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt
Zbliża się 28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt w Toruniu

Wybitni światowi reżyserzy oraz najciekawsze polskie spektakle w programie wydarzenia!

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.