Dzieje się - Teatr

Kabaret Olgi Lipińskiej w kwietniu w Kongresowej!

2010-02-18 08:15:50 | Warszawa
 Kabaret Olgi Lipińskiej do tej pory uważany jest za jeden z najważniejszych programów publicznej telewizji. Miał miliony fanów, ale i wielu wrogów, wzbudzał skrajne emocje, a to za sprawą niemal absurdalnego humoru, szydzenia z  naiwności i wad narodowych Polaków, czy ośmieszania głupoty politycznego świata. Już 17 kwietnia w Sali Kongresowej będzie można wziąć udział w tej pełnej wspomnień podróży po ponad 30-letniej historii programu Olgi Lipińskiej.

Każdy z nas pamięta woźnego Tureckiego w bereciku z antenką, zwariowaną pannę Basieńkę, czy Czesia z jego słynnym „Panie Janeczku, mam grać?”. I każdy z nas z pewnością wie, że są to postacie z kultowego cyklu Kabaret Olgi Lipińskiej. Od początku istnienia kabaret poruszał tematy społeczne, polityczne i światopoglądowe. W inteligentny sposób wyśmiewał głupotę pod każdą postacią, wytykał absurdy z codziennego życia Polaków, tępił narodowe przywary, jak fanatyzm i uprzedzenia, prowokował do myślenia, krytykował niekompetencję i arogancję elit politycznych.

Nie oszczędzał również żądnych taniej rozrywki widzów - Lipińska broniła w ten sposób, w niezwykle dopracowanej formie, etosu inteligenta, człowieka kulturalnego, wykształconego. Błyskotliwe dialogi były zawsze przeplatane ciekawymi piosenkami. Autorka czerpała z bogatego dorobku polskiej literatury XIX i XX wieku (Mickiewicza, Słowackiego, czy Gałczyńskiego), a teksty współczesne pisali m.in. Agnieszka Osiecka, czy Michał Błażejewski. Atutem programu była również znakomita obsada – na ekranach mogliśmy podziwiać Hannę Śleszyńską, Krzysztofa Tyńca, Marka Siudyma, Janusza Rewińskiego, Jana Kobuszewskiego, czy Piotra Fronczewskiego.

Kabaret Olgi Lipińskiej - pełen ciętej satyry, groteski, humoru - stał się fenomenem polskiej telewizji, legendą gwarantującą rozrywkę na najwyższym poziomie. Niezależnie od formacji rządzących, był niewygodny dla władzy, ale i niezmiennie uwielbiany przez publiczność. Wiele kwestii, jak i piosenek na stałe zapisało się w pamięci Polaków. I waśnie te utwory będziemy mieli okazję usłyszeć na jedynym w swoim rodzaju koncercie. Kierownikiem muzycznym koncertu jest Ryszard Poznakowski, autor piosenek m.in. dla Krzysztofa Krawczyka, Alicji Majewskiej, czy Andrzeja Zauchy i były członek Trubadurów. Kierownikiem wokalu jest natomiast Antoni Kopff – autor ponad 80 piosenek wykorzystanych w cyklu Kabaret Olgi Lipińskiej. Artystów wspomagać będzie również dwunastoosobowy Jazz City Choir pod kierownictwem Małgorzaty Korczyńskiej.

Pełna obsada widowiska:
Andrzej Poniedzielski – prowadzący wraz z Olga Lipińską
Hanna Śleszyńska
Irena Tyl
Monika Dryl
Iwona Biernacka
Anna Sroka
Izabela Olejnik
Robert Razmus
Krzysztof Tyniec
Władysław Grzywna
Leszek Zduń
Jacek Wójcicki
Marek Siudym
Krzysztof Ogłoza
Piotr Fronczewski

JJ/ip
 
 
Słowa kluczowe: kabaret olgi lipińskiej, prl, sala kongresowa, gwiazdy, warszawa, teatr, kabaret
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
pociag do miasta
Wystartował nabór do festiwalu "Pociąg do Miasta - Stacja Obrzeża" 2019

Trwa nabór do 5. edycji ogólnopolskiego festiwalu teatralnego.

Joanna Osyda
Joanna Osyda czwartą do poprawki w Teatrze IMKA Warszawa

Aktorka uzupełnia obsadę spektaklu "Czworo do poprawki".

spektakl Hobbit
Teatr Dramatyczny w Białymstoku wystawi spektakl "Hobbit"

Białostocki Teatr jako jedyna scena w Polsce pozyskał prawa do wystawienia sztuki.

Polecamy
Rozwód od kulis
Rozwód od kulis Warszawa

22, 23 i 24 lutego pierwsze w tym roku przedstawienia Teatru Druga Strefa - przezabawny monodram o poważnych sprawach, czyli "Mój boski rozwód"...

Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Ostatnio dodane
pociag do miasta
Wystartował nabór do festiwalu "Pociąg do Miasta - Stacja Obrzeża" 2019

Trwa nabór do 5. edycji ogólnopolskiego festiwalu teatralnego.

Joanna Osyda
Joanna Osyda czwartą do poprawki w Teatrze IMKA Warszawa

Aktorka uzupełnia obsadę spektaklu "Czworo do poprawki".