Dzieje się - Teatr

Kobieta w chwili istotnej zmiany. Nadchodzi premiera "Harper"

2016-11-30 12:33:11 | Warszawa

Trwają próby do spektaklu "Harper" Simona Stephensa w reżyserii Natalie Ringler. Premiera odbędzie się 9. grudnia 2016 roku na Scenie na Woli im. Tadeusza Łomnickiego. Sztuka bez cienia dydaktyzmu mówi o sile duchowego przebudzenia i niezgodzie na powszechną desperację.

Czasami trzeba po prostu wstać i wyjść zostawiając wszystko za sobą. Czasem czujemy, że nie można dłużej zwlekać ze zmianą, bo zastygniemy jak muzealny eksponat. W takiej sytuacji jest właśnie bohaterka sztuki. Wiadomość o nieuchronnie zbliżającej się śmierci ojca, powoduje, że Harper postanawia spotkać się z nim po raz ostatni.

Rzuca pracę,  a córce i mężowi nawet nie mówi o wyjeździe. Podróż okazuje się przygodą życia, która zmusi bohaterkę do zadania sobie pytań o najważniejsze sprawy – miłość, lojalność wobec najbliższych i własne miejsce w świecie.   

Przekład: Małgorzata Semil
Reżyseria: Natalie Ringler
Scenografia i kostiumy: Aneta Suskiewicz
Muzyka: Piotr Łabonarski

OBSADA:

Agnieszka Warchulska - Harper Regan
Halina Łabonarska - Alison Woolley
Adam Ferency - Elwood Barnes/Duncan Woolley
Martyna Kowalik - Sarah Regan/Justine Ross
Otar Saralidze -Tobias Rich/Mickey Nestor/Mahesh Aslam
Marcin Sztabiński - Seth Regan/James Fortune

Premiera 9 grudnia 2016
Kolejne spektakle 10 i 11 grudnia 2016

Simon Stephens to jeden z najciekawszych współczesnych dramatopisarzy brytyjskich, związany z londyńskimi teatrami The National Theatre, Royal Court Theatre i Lyric Hammersmith. Należał do punkowego zespołu Country Teasers. o konfrontacji z traumatycznymi wydarzeniami i przemocą, relacje między ludźmi pokazuje często w kontekście rodziny. W „Port” (nagrodzonej Pearson Award for Best New Play), autor śledzi losy Rachel wychowującej się w blokowisku, w sztuce „On the Shore of the Wide World” (nagrodzonej w 2005 roku Olivier Award dla najlepszej nowej sztuki), opowiada o trzech pokoleniach Holmesów w obliczu śmierci najmłodszego członka rodziny.

W „Motortown” opowiada o Dannym, żołnierzu powracającym z Iraku, który nie może odnaleźć się w rzeczywistości rodzinnego miasta, w „Pornography” pokazuje sceny z życia Londynu rozgrywających się tuż przed zamachami terrorystycznymi. Autor został trzykrotnie wybrany przez krytyków najlepszym zagranicznym dramatopisarzem w plebiscycie ogłoszonym przez niemiecki magazyn teatralny Theatre Heute. Krytycy podkreślają, że mimo podejmowanych przez Simona Stephensa tematów, jest w jego sztukach optymizm i afirmacja życia, a język, chociaż często dosadny, charakteryzuje się ciętym humorem.

Natalie Ringler to urodzona w Szwecji córka polskich marcowych emigrantów, absolwentka reżyserii w krakowskiej PWST i Dramatiska Institutet w Sztokholmie. Wyreżyserowała m.in.: „Blåvingar” i  „Flygande Handläggaren” G. Larsson w Folkteatern w Göteborgu, „Thords värld” M. Montelius w Teater Galeasen w Sztokholmie. Reżyserowała w Szwecji również sztuki Doroty Masłowskiej („Między nami dobrze jest”, „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku) i Tadeusza Słobodzianka. „Nasza klasa” w jej reżyserii zwyciężyła w kategorii "teatr" i była nominowana do nagrody kulturalnej roku szwedzkiego dziennika Dagens Nyheter. W Teatrze Dramatycznym wystawiła w 2015 roku sztukę „Bent” Martina Shermana.

ip

Słowa kluczowe: harper spektakl, Natalie Ringler, teatr dramatyczny warszawa
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Beetlejuice
Musical "Beetlejuice" koprodukcją Teatru Syrena i Teatru Rozrywki

To historia nietypowego, bo nieżyjącego małżeństwa Maitlandów, którzy giną w wypadku samochodowym i powracają jako duchy.

Polecamy
Kongres futurologiczny
Agnieszka Jakimiak o spektaklu "Kongres futurologiczny": Możemy wyobrazić sobie lepszą rzeczywistość [FOTO]

Przedstawienie Wrocławskiego Teatru Współczesnego w koprodukcji z Teatrem Współczesnym w Szczecinie zadebiutuje 11 czerwca.

Krytyczny Bang
Krytyczny BANG - Teatr Układ Formalny zaprasza na serial online

Czeka na nas kilka odcinków serialu karykaturalnego z elementami czarnego humoru, futuryzmu i absurdu.

Polecamy
Ostatnio dodane