Dzieje się - Teatr

"Madonny polskie" - monodram Krystyny Wolańskiej wspomnieniem stanu wojennego

2015-12-02 10:57:28 | Warszawa

Teatr Oratorium przy Bazylice NSJ na Kawęczyńskiej w Warszawie zaprasza na monodram Krystyny Wolańskiej oparty na tekście reportażu Jacka Hugo-Badera, w reżyserii Krzysztofa Wierzbiańskiego z muzyką Waldemara Parzyńskiego pt. "Madonny polskie". Ten poruszający spektakl jest wspomnieniem ponurych czasów stanu wojennego.

Jest to opowieść o kobietach które, po wybuchu stanu wojennego, utraciły swych najbliższych. Zostali oni zamordowani w różnych okolicznościach przez milicjantów czujących swą bezkarność w służbie komunistycznego reżimu PRL.
    
Dziewięć historii,dziewięć ofiar represji i tylko dwóch sprawców. Tylko dwa nazwiska, tylko dwóch ukaranych. W sumie odsiedzieli trzy lata i dziewięć miesięcy za dziewięć nieszczęść, kilkadziesiąt sierot, ocean rozpaczy, morze łez.155 dni odsiadki za jedno życie!

Premiera monodramu odbyła się w wigilię 31 rocznicy ogłoszenia Stanu Wojennego 12.12.12, w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Warszawie przy ul. Marszałkowskiej.

- Wbrew pozorom rzecz nie jest o stanie wojennym, lecz o kondycji ludzkiej. O tragicznych losach, wcale nie tylko naszej niedawnej historii, ale wielu tragedii które działy się i nadal będą się działy w całym świecie. W tym sensie utwór jest ponadczasowy. I o kobietach... Pozostając same, dźwigając do końca swój krzyż, robią swoje. Pracują, zarabiają, wychowują dzieci najlepiej jak potrafią (a potrafią wcale nieźle), ale najważniejsze, że nie bagatelizując krzywd zadanych im przez podłość i głupotę, idą do przodu. Nie rozliczają nieprawych. Lecz nade wszystko - potrafią wybaczyć. Tak najprościej - po chrześcijańsku - napisał Prof. Włodzimierz Ostoja-Zagórski po premierze przedstawienia.

Terminy spektakli: 10,11,12,18,19 grudnia 2015, godz. 19:00, cena biletu-cegiełki 20 zł

Fakty historyczne opisane w reportażu Jacka Hugo-Badera i w monodramie „Madonny Polskie” zostały zweryfikowane przez IPN.

Ofiary:

1. Piotr Majchrzak z Poznania - zakatowany na stopniach kościoła 12 maja 1982.
2. Antoni Browarczyk z Gdańska – jedna z pierwszych ofiar stanu wojennego. 17 grudnia1981. Zastrzelony na ulicy.
3. Stanisław Kulka – rolnik ze wsi Oborzany. - Zastrzelony 15 listopada 1984 przez milicjanta z drogówki w Dębnie Lubuskim, gdy wracał furmanką z dziećmi do domu.
4. Józef Kurowski – sierżant z Krakowskiej drogówki. Wysłany powtórnie do tłumienia manifestacji w Nowej Hucie popełnił samobójstwo 12 listopada 1982.
5. Mieczysław Poźniak – technik-elektryk Elektromontażu Lubin. 31 sierpnia 1982 milicja otwiera ogień do demonstrantów. Giną trzy osoby.
6. Kazimierz Michalczyk z Wrocławia w zginął od kuli postrzałowej w brzuch 31 sierpnia 1982.
7. Jacek Stefański z Gdańska. 2 sierpnia 1982 rozjechany na ulicy milicyjnym skotem. Grał na flecie „Mury” Jacka Kaczmarskiego, a na ulicach roiło się od tajniaków.
8. Bogusław Podborczyński – kolporter związkowych wydawnictw. W marcu 1983 zniknął wracając z pracy do domu. Po miesiącu wyłowiono go z rzeki. ...A na rękach ślady więzów.
9. I jeszcze... 7-letnia Edytka. Zabita pierwszego dnia wiosny 1984 przez milicjanta, który dla zabawy strzelał z okna swojego mieszkania. Wracała z dziadkiem ze szkoły.

MD/ip

Słowa kluczowe: madonny polskie spektakl, madonny polskie monodram, madonny polskie 2015, Krystyna Wolańska
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Beetlejuice
Musical "Beetlejuice" koprodukcją Teatru Syrena i Teatru Rozrywki

To historia nietypowego, bo nieżyjącego małżeństwa Maitlandów, którzy giną w wypadku samochodowym i powracają jako duchy.

Polecamy
Zmierzch - Świtem
"Zmierzch - Świtem" wraca na deski Teatru Polskiego we Wrocławiu [FOTO]

Spektakl zostanie po raz pierwszy zagrany z publicznością.

Fama 2018
Znamy laureatów festiwalu Fama 2018

Zobacz, kto otrzymał nagrodę podczas tegorocznej edycji festiwalu!

Ostatnio dodane