Dzieje się - Teatr

Niewidomi sportowcy na deskach Nowego Teatru

2017-12-06 09:16:24 | Warszawa

Fundacja Ciało/Umysł zaprasza na finał pierwszego sezonu projektu „PERFORMING EUROPE 2020”. Na grudzień zaplanowano polską premierę spektaklu „Aurora” Alessandro Sciarroniego, otwarte warsztaty z goalballu i pokaz filmu. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

goalball„PERFORMING EUROPE 2020” to czteroletni, międzynarodowy projekt realizowany jednocześnie w 10 krajach Europy oraz w Libanie, zwracający uwagę na teatr jako główne miejsce spotkań i wymiany doświadczeń, dzięki wprowadzeniu nowych modeli prezentacji i projektów skupiających się na sztuce. Fundacja Ciało/Umysł zaprasza na ostatnie wydarzenia w ramach pierwszej edycji przedsięwzięcia.

12 grudnia w Nowym Teatrze zaplanowano polską premierę spektaklu „Aurora”. To trzecia część trylogii „Will you still love me tomorrow?” – projektu, który bada pojęcia odporności, napięcia i koncentracji.  Jej autorem jest Alessandro Sciarroni, włoski performer, choreograf i reżyser, którego prace prezentowane były na festiwalach tańca i teatru, w muzeach i galeriach sztuki w ponad 20 krajach, w tym także w Polsce.

- Po znakomitym przyjęciu przez widownię Festiwalu Ciało/Umysł w 2014 roku drugiej części trylogii „Will you still love me tomorrow?”, Alessandro Sciarroni powraca do Warszawy - mówi Edyta Kozak, kurator projektu, prezeska fundacji Ciało/Umysł. - W „Aurorze” publiczność weźmie udział w prawdziwym meczu goalballu, zrekonstruowanym na scenie oraz wykonywanym przez niewidomych i niedowidzących sportowców. Przenosząc w przestrzeń Nowego Teatru autentyczne aktywności, artysta sprowokuje refleksje na temat upływającego czasu, sportu i niepełnosprawności - mówi.

Goalball to mieszanka piłki ręcznej i piłki nożnej. Zawodnicy rywalizują w dwóch drużynach, po trzech graczy. Ich celem jest skierowanie piłki z dzwoneczkiem do specjalnych bramek. Atakujący mogą korzystać tylko z rąk, podczas gdy obrońcy z całego ciała, by chronić pole bramkowe. Wszyscy aktorzy-sportowcy noszą maski, dzięki temu niewidomi i niedowidzący mają równe szanse.

- Ta niezwykła dyscyplina umożliwiła Alessandro Sciarroniemu stworzenie dramaturgicznej struktury, która opiera się zarówno na tworzeniu mocnych obrazów, jak i obiegu dźwięków - mówi Edyta Kozak. - Fakt, że gracze nie widzą, w połączeniu z fascynacją powszechnie nieznanym sportem, angażuje publiczność, wzbudzając w niej empatię. Odczucie to osiąga punkt kulminacyjny w połowie meczu, kiedy światło stopniowo przyćmiewa, zatapiając publiczność w ciemności - dodaje.

Po spektaklu widzowie wezmą udział w pokazie filmu dokumentalnego Cosimo Terlizziego „Aurora - a creative proces”. Reżyser podgląda z kamerą powstawanie przełamującej konwencje „Aurory”. Śledzi proces twórczy, rozmawia z choreografem Alessandro Sciarronim i z wykonawcami: niewidomymi sportowcami, którzy zamienili boisko na scenę, by odkrywać nieznane przestrzenie sztuki.

W przeddzień spektaklu i pokazu filmu, w godzinach wieczornych (godz. 19.00-22.00) twórcy spektaklu zaproszą wszystkich chętnych na otwarte warsztaty z techniki gry w goalball. Obowiązują zapisy (bow@cialoumysl.pl).

W „PERFORMING EUROPE 2020” bierze udział 36 artystów ze Starego Kontynentu i Świata Arabskiego. - Różnicuje ich doświadczenie, estetyka, stosowane praktyki i techniki, kontekst, w jakim pracują oraz moment kariery, w którym się znajdują. Łączy zaś zainteresowanie rzeczywistością społeczną i polityczną, chęć przeniesienia tych doświadczeń na scenę - mówi Edyta Kozak. W grupie wybranych artystów znalazło się czterech polskich twórców: Wojtek Blecharz, Marta Górnicka, Ramona Nagabczyńska, Karol Tymiński. W pierwszym sezonie polska publiczność mogła zobaczyć „Body-Operę” Wojtka Blecharza, „To dance” Christiny Ciupke, a także uczestniczyć w warsztatach work in progress  Ramony Nagabczyńskiej do spektaklu „More”. W foyer Nowego Teatru działał też „Kiosk w Ruchu” - interaktywna instalacja artystyczna, która skłaniała do stawiania pytań i szukania odpowiedzi  na temat znaczenia tańca i jego miejsca we współczesnej kulturze.

Na wydarzenia pierwszego sezonu „PERFORMING EUROPE 2020” wstęp jest wolny. Odbiór bezpłatnych wejściówek w kasie Nowego Teatru.

Harmonogram:

Otwarte warsztaty dla widzów z techniki gry w goalball
11 grudnia, godz. 19.00-22.00 - Nowy Teatr, duża scena
Zapisy: bow@cialoumysl.pl

„Aurora” - spektakl Alessandro Sciarroniego
12 grudnia, godz. 19.00-20.00 - Nowy Teatr, duża scena

„Aurora - a creative proces” - pokaz filmu Cosimo Terlizziego
12 grudnia, godz. 20.00-20.50 - Nowy Teatr, foyer

ip

Słowa kluczowe: Fundacja Ciało/Umysł, Aurora, Warszawa, goalball
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt
Zbliża się 28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt w Toruniu

Wybitni światowi reżyserzy oraz najciekawsze polskie spektakle w programie wydarzenia!

Pilot i Mały KsiąÅźę
Trwają castingi do musicalu "Pilot i Mały Książę"! Szansa dla aktorów i tancerzy

Twórcy z Broadwayu na zgłoszenia czekają do 10 kwietnia!

Polecamy
aktorzy Wrocławskiego Teatru Pantomimy
Wrocławski Teatr Pantomimy wystąpi z artystami z Korei Południowej

To współpraca w ramach projektu "Alice Art=A Live Art".

Jestem kim chcesz - audiomusical
Teatr Muzyczny Roma i Audioteka nagrali pierwszy polski audiomusical [WIDEO]

"Jestem kim chcesz" to historia na motywach Pigmaliona George'a Bernarda Shawa.

Ostatnio dodane
28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt
Zbliża się 28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt w Toruniu

Wybitni światowi reżyserzy oraz najciekawsze polskie spektakle w programie wydarzenia!

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.