Dzieje się - Teatr

"Operetka" Gombrowicza po raz pierwszy operowo!

2016-05-09 13:03:31 | Warszawa

"Operetka" wg dramatu Witolda Gombrowicza powraca w maju na scenę Warszawskiej Opery Kameralnej. Operę Michała Dobrzyńskiego w reżyserii Jerzego Lacha zobaczymy już w przyszłym miesiącu – 18 i 19 maja. To jak dotąd jedyna operowa realizacja słynnego dzieła pisarza w Polsce.

Operowa odsłona utworu pisanego przez Gombrowicza przez 15 lat pozwoli twórcom ukazać prawdziwy dramat zniewolenia współczesnego człowieka. Połączenie groteski i absurdu sprawia, że początkowo lekkomyślny śmiech zmienia się niepostrzeżenie w śmiech z bólu. Spektakl operowy, wykorzystując operetkowy język, wyraża  destrukcyjny charakter współczesności. Zgodnie z zamysłem twórców jest to parodia z parodii, zza której wyłania się wykrzywiony obraz teraźniejszości.

Zestawienie stonowanej minimalistycznej scenografii z pełnymi przepychu kostiumami kieruje uwagę widzów na bohaterów tkwiących w ograniczeniach i próbujących się z nich wyrwać. „Świat dramatu organizowany jest poprzez opozycję operetki, rozumianej jako błahość, pretensjonalność, myślowa pustka i historii pełnej patosu, grozy i bólu, odsyłającego do nagości jako wątłej nadziei człowieka” – mówi Jerzy Lach, reżyser spektaklu.

Autorem opery na podstawie dramatu Gombrowicza jest Michał Dobrzyński – kompozytor młodego pokolenia, jeden z wyłonionych przez Krzysztofa Pendereckiego i Henryka Mikołaja Góreckiego do prestiżowego programu "Młodzi kompozytorzy w hołdzie Fryderykowi Chopinowi". Jego utwory wykonywane były na wielu krajowych i międzynarodowych festiwalach, m.in. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień", Międzynarodowym Festiwalu "Sacrum non Profanum" czy "Compositori a confronto" we Włoszech.

Za scenografię odpowiedzialny jest Jerzy Rudzki – scenograf i kostiumolog teatralny, autor scenografii i kostiumów do ponad siedemdziesięciu przedstawień Teatru Telewizji oraz około dwustu spektakli, musicali, baletów, bajek dla dzieci w teatrach dramatycznych i muzycznych. Choreografię przygotował Jarosław Staniek – autor blisko dwustu choreografii do spektakli teatralnych i operowych. Zrealizował jako choreograf lub reżyser największe klasyczne tytuły musicalowe w Polsce i Europie, m.in. "West Side Story", "Jesus Christ Superstar", "Hair", "Grease" czy "Chicago". 

W spektaklu wystąpią artyści o znaczącym dorobku, którzy gościli na operowych scenach w kraju i zagranicą – Karol Bartosiński (kontratenor), Artur Janda (bas-baryton), Jan Jakub Monowid (kontratenor), Piotr Pieron (bas), Anna Radziejewska (mezzosopran), Tomasz Rak (baryton) i Barbara Zamek (sopran).

AR/ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: operetka, gombrowicz, warszawska opera kameralna
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Malta Festival Poznań 2020
30. Festiwal Malta w Poznaniu odbędzie się w innym terminie

Wrócimy do Was z nowym, bezpiecznym scenariuszem imprezy - zapowiadają organizatorzy.

nominacje do Teatralnych Nagrodach Muzycznych
Ogłoszono nominacje do Teatralnych Nagród Muzycznych 2022

Które teatry i artyści mają szanse na nagrody w 16 kategoriach?

Polecamy
Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.