Dzieje się - Teatr

Rusza 4. edycja festiwalu ekranizacji teatralnych Teatroteka Fest

2020-03-02 12:52:11 | Warszawa

6 marca 2020 rozpoczyna się w Warszawie czwarta edycja festiwalu ekranizacji teatralnych TEATROTEKA FEST. W tym roku, w sekcji konkursowej, zobaczymy prace niepokazywane wcześniej szerokiej publiczności, adresowane do starszych i – to nowość – do bardzo młodych widzów (MAŁA TEATROTEKA). Nowości będzie zresztą więcej: uczestnicy festiwalu zobaczą nie tylko ekranizacje walczące o nagrody, ale także – w sekcji BEST OF FEST – spektakle, które zwyciężyły w poprzednich edycjach i były nagradzane na innych festiwalach. W jury konkursu w tym roku znaleźli się m.in. reżyserzy Maciej Pieprzyca i Anna Wieczur-Bluszcz, aktor Grzegorz Damięcki i operator Ryszard Lenczewski.

Teatroteka Fest 2020

Co w programie Teatroteka Fest 2020?

Podczas trzech festiwalowych dni (6-8 marca) publiczność zobaczy ekranizacje aż 15 tekstów: siedem w sekcji BEST OF FEST oraz osiem w Konkursie Głównym, który wypełnią pokazy dla widzów starszych (od 16 lat) i młodszych (od 7 lat). Wstęp na projekcje – tak jak w latach poprzednich – będzie bezpłatny.

Tradycyjnie już harmonogram został ułożony w taki sposób, aby w projekcjach, które równolegle odbywać się będą w dwóch sąsiadujących miejscach (zaadaptowanym do kinowych potrzeb Teatrze Collegium Nobilium oraz w Kinie Syrena Muzeum Warszawy), mogło uczestniczyć jak najwięcej widzów. Organizatorzy zapraszają także osoby anglojęzyczne – projekcjom będą towarzyszyć angielskie napisy.

Tradycją FEST-owych spotkań są koncerty inaugurujące kolejne edycje. W tym roku w dniu otwarcia, na scenie Teatru Collegium Nobilium, zagra Gaba Kulka z zespołem, która wykona najpopularniejsze utwory ze swojego repertuaru – nie zabraknie też muzycznych niespodzianek. Bilety na koncert – w cenie 25/20 zł można kupić za pośrednictwem stron www.instytut-teatralny.pl i www.GoOut.net.

Pełny program festiwalu, opisy i zwiastuny spektakli walczących o nagrody oraz opisy wydarzeń towarzyszących, aktualności z przygotowań a także ciekawostki, znajdują się na stronie internetowej TEATROTEKI FEST (www.teatroteka.com.pl). Festiwal obecny będzie także na portalu e-teatr, e-teatr.tv oraz w mediach społecznościowych. Znajdą się tam nie tylko zapowiedzi projekcji, rozmowy z twórcami i relacje, ale także duża porcja materiałów zza festiwalowych kulis.

Siedem lat, ponad 50 ekranizacji

Grand Prix czwartej edycji TEATROTEKI FEST oraz laureatów 10 kategorii wskażą: Grzegorz Damięcki (aktor teatralny i filmowy), Robert Drobniuch (reżyser, dyrektor Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach), Ryszard Lenczewski (autor zdjęć do niemal 100 obrazów, w tym m.in. do nominowanej do Oscara „Idy”), Maciej Pieprzyca (scenarzysta i reżyser filmowy; ostatnio: „Jestem mordercą”, „Ikar. Legenda Mietka Kosza”), Agnieszka Lubomira Piotrowska (tłumaczka), Anna Wakulik (dramatopisarka) i Anna Wieczur-Bluszcz (reżyserka teatralna, filmowa, operowa i radiowa, scenarzystka). Swoje nagrody przyzna też festiwalowa publiczność, grono krytyków teatralnych i filmowych oraz rektor Akademii Teatralnej.

Przez siedem lat w ramach cyklu TEATROTEKA WFDiF w Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych zrealizowano 53 ekranizacje tekstów dramatycznych, które wskazywały, jak bliskie – pod względem formalnym i technicznym – mogą być związki teatru z kinem (w tym, od 2019 roku, trzy ekranizacje adresowane do młodych widzów – w cyklu TEATROTEKA MŁODEGO CZŁOWIEKA). Warszawski FEST był i pozostaje dla nich miejscem szczególnym, bo w ostatnich latach to właśnie tutaj odbywały się premierowe pokazy i pierwsze zderzenia twórców z widzami, krytykami i jurorami. Festiwal z założenia prezentuje prace najzdolniejszych artystów – nie tylko reżyserów, ale także aktorów, operatorów, kompozytorów i scenografów – oraz najlepsze polskie dramaty. W większości są to teksty nowe, docenione w najważniejszych konkursach dramaturgicznych w Polsce. Zwycięzcy ostatnich edycji FEST-u to dzisiaj jedni z najczęściej nagradzanych i najbardziej zapracowanych reżyserów teatralnych w Polsce.

ip

fot. materiały organizatora

Słowa kluczowe: Warszawa, spektakle, 2020, program
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Helena Modrzejewska jako Ofelia
Zbliża się 4. edycja konkursu na interpretację monologów szekspirowskich Heleny Modrzejewskiej

Konkurs "Modjeska Calling" zorganizowany jest dla upamiętnienia światowej sławy aktorki.

Kaligula- Teatr Polski Wrocław
Prawo autorskie na deskach teatru. Co i jak można wykorzystać w spektaklu?

Spektakl to wielopoziomowy utwór, będący wynikiem pracy wielu twórców. Jak to wygląda z punktu widzenia prawa autorskiego?

Strefy kontaktu 2021 laureaci
Rozstrzygnięto 4. Konkurs Dramaturgiczny "Strefy kontaktu"

28 lutego 2021 roku poznaliśmy laureatów, których sztuki zadebiutują na scenie WTW.

Polecamy
Joanna Osyda
Joanna Osyda czwartą do poprawki w Teatrze IMKA Warszawa

Aktorka uzupełnia obsadę spektaklu "Czworo do poprawki".

Malta Festival Poznań 2020
30. Festiwal Malta w Poznaniu odbędzie się w innym terminie

Wrócimy do Was z nowym, bezpiecznym scenariuszem imprezy - zapowiadają organizatorzy.

Polecamy
Ostatnio dodane
Helena Modrzejewska jako Ofelia
Zbliża się 4. edycja konkursu na interpretację monologów szekspirowskich Heleny Modrzejewskiej

Konkurs "Modjeska Calling" zorganizowany jest dla upamiętnienia światowej sławy aktorki.

Kaligula- Teatr Polski Wrocław
Prawo autorskie na deskach teatru. Co i jak można wykorzystać w spektaklu?

Spektakl to wielopoziomowy utwór, będący wynikiem pracy wielu twórców. Jak to wygląda z punktu widzenia prawa autorskiego?

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Casting do "High School Musical"!
Casting do "High School Musical"!

Gliwicki Teatr Muzyczny organizuje Casting do przedstawienia "High School Musical"!

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.