Dzieje się - Teatr

Spektakle teatralne na Festiwalu Warszawa Singera 2020

2020-08-17 11:11:12 | Warszawa

Na tegorocznej edycji Festiwalu Warszawa Singera zobaczymy przegląd najlepszych przedstawień warszawskiego Teatru Żydowskiego, m.in. „Jak w przedwojennym kabarecie”, „Szabasową dziewczynę”, „PeKiN”, „Dziś wieczorem: Lola Blau”, „Ginczanka. Chodźmy stąd” czy „Balkon Goldy”, spektakle kabaretowe sceny letniej oraz duński spektakl muzyczny „Job - prosty człowiek”. XVII Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera odbędzie się w dniach 22-30 sierpnia 2020.

Szabasowa dziewczyna

Teatr z Danii

Spektakl duńskiego teatru OFF OFF/PRODUKTION „Job - prosty człowiek” w reż. Rolfa Heima, pokazany zostanie 25 sierpnia w warszawskim Centrum Kultury Łowicka.

Zręczny dowcip i inteligentny humor oraz muzyczne zakorzenienie we wschodnioeuropejskiej tradycji klezmerskiej towarzyszy opowieści „Job” o historii emigracji Mendla Singera, żydowskiego nauczyciela, z domu w małej rosyjskiej wsi do „nowego świata” na nowojorskim Manhattanie w czasach, gdy świat stoi u progu I wojny światowej. To głęboko fascynujące połączenie muzyki, opowiadania i dramatu.

Sztuka oparta jest na powieści Josepha Rotha, jednej z kluczowych w światowej literaturze emigracyjnej, która pozostaje aktualna.

Za rolę Mendela Singera i całej jego rodziny w spektaklu „Job”, znana duńska aktorka teatralna i filmowa Ina-Miriam Rosenbaum została nagrodzona najbardziej prestiżową nagrodą w teatrze duńskim - nagrodą Reumerta 2018 dla najlepszej aktorki

Spektakle Teatru Żydowskiego

Warszawa Singera to doskonała okazja do obejrzenia spektakli warszawskiego Teatru Żydowskiego.

Na gościnnej scenie Teatru Kwadrat 22 i 23 sierpnia „Jak w przedwojennym kabarecie” w reż. Gołdy Tencer. Teatr Żydowski zaprosi na scenę warszawskiego przedwojennego warszawskiego kabaretu, na której pojawią się szansonistki, tancerki, humoryści. Lubimy, to, co znamy, czyli „tour de chant” szlagierów i monologów tamtych lat. I jak w przedwojennej Warszawie - repertuar polski i żydowski: „Brunetki, blondyki”, „Ta mała piła dziś i jest wstawiona”, „Majn jidisze mame”, „Chiri bim, chiri bom” i dużo, dużo, dużo więcej… 

26 i 27 sierpnia na scenie Ośrodka Kultury Arsus „Szabasowa dziewczyna” w reż. Marcina Sławińskiego, przebojowa komedia Daniela Simona, od którego komediowych tricków uczył się Woody Allen. To zabawna historia pary narzeczonych, opowiedziana w kontekście poznawania religii judaistycznej i mozolnej nauki żydowskich zwyczajów chcącej przejść na judaizm narzeczonej głównego bohatera.

Bogato przedstawia się też festiwalowy repertuar Sceny Kameralnej im. Szymona Szurmieja przy ul. Senatorskiej 35.

„Ginczanka. Chodźmy stąd” w reż. Krzysztofa Popiołka, planowany na 26 sierpnia, to muzyczno-poetycka opowieść o zbyt krótkim życiu utalentowanej Zuzanny Ginczanki, poetki międzywojnia, choć bardzo młodej, to już docenionej przez Gombrowicza, Tuwima i krąg Skamandrytów. W roli Ginczanki Ewa Dąbrowska, której towarzyszy muzyka na żywo w wykonaniu Andrzeja Perkmana. Ginczanka, która w ostatnich latach stała się właściwie ikoną, na Festiwalu Warszawa Singera powróci kilkakrotnie.

„Dziś wieczorem: Lola Blau” Georga Kreislera, z piosenkami Andrzeja Ozgi, w reżyserii Leny Szurmiej to najmniejszy musical świata - mimo że nostalgiczna, to okraszona czarnym humorem opowieść o miłości do sceny i o trudnych życiowych wyborach wielu żydowskich artystów XX wieku. Historia o rodzącym się i dochodzącym do głosu faszyzmie opowiedziana słowami i znakomitymi piosenkami kabaretowymi.  W roli tytułowej Monika Chrząstowska. Towarzyszy jej aktor Rafał Rutowicz a także Jacek Mazurkiewicz na kontrabasie. Spektakl zostanie pokazany 28 sierpnia.

23 sierpnia na festiwalu zagości jedna z ostatnich premier Teatru Żydowskiego - „Balkon Goldy” w reż. Marty Miłoszewskiej. Polska prapremiera sztuki Williama Gibsona, amerykańskiego monodramu o premier Goldzie Meir, najdłużej granego „one-woman show” na Broadwayu, odbyła się 8 listopada 2019, a w rolę „żelaznej damy Izraela” wcieliła się Ernestyna Winnicka. Sztuka opowiada nie tylko biografię Goldy Meir, jej drogę z Milwaukee do stanowiska premiera Izraela, ale przybliża jedną z najbardziej fascynujących karier XX wieku. Przede wszystkim zaś jest opowieścią o emancypacji kobiety, która postanowiła sprzeciwić się światu mężczyzn.  Golda Meir mówi swój monolog z perspektywy całego życia, ale zanurzając się w przeszłość, raz po raz wpada w sam środek historii, również tej pisanej wielką literą, i ponownie rządzi światem.

Klimat powojennej Warszawy i najsłynniejszy stołeczny budynek są bohaterami spektaklu „Pekin” w reż. Agaty Biziuk, zrealizowanego we współpracy z Teatrem Papahema. Spektakl „PeKiN” opowiada historię budynku, a zarazem historię Polski w szerokim kontekście - socjologicznym, estetycznym, emocjonalnym. Ten spektakl to wycieczka w czasie i przestrzeni, w której przewodnikiem jest Wiatr Historii, a eksponatami - ludzie, rzeźby i duchy. To opowieść o postawie wobec komunizmu i transformacji, o lękach i kompleksach, spełnionych i niespełnionych marzeniach, a także o tym, że stosunki polsko-żydowskie stanowią istotny element naszej zbiorowej tożsamości. Spektakl w konwencji niestroniącego od żartu stylistycznego collage'u ukazuje zjawisko, jakim jest Pałac Kultury i Nauki, w całej jego złożoności. „Pekin” w ramach festiwalu Warszawa Singera będzie można obejrzeć dwukrotnie 30 sierpnia.

Scena Letnia

Na Letniej Scenie przy ul. Senatorskiej 35 odbywać się będą kabaretowe spektakle, czytania performatywne i recitale aktorów Teatru Żydowskiego oraz koncerty i spotkania zaproszonych gości festiwalowych.

Rezerwacje i bilety

Cały program festiwalu dostępny jest na stronie: www.festiwalsingera.pl/program-festiwalu, a wszystkie aktualne informacje na stronie www.festiwalsingera.pl oraz na FB www.facebook.com/FestiwalSingera.

Zobacz także:

17. Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera online i offline

ip

fot. „Szabasowa dziewczyna” / materiały organizatora

Słowa kluczowe: 2020, przedstawienia, program, bilety, Teatr Żydowski
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt
Zbliża się 28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt w Toruniu

Wybitni światowi reżyserzy oraz najciekawsze polskie spektakle w programie wydarzenia!

Pilot i Mały KsiąÅźę
Trwają castingi do musicalu "Pilot i Mały Książę"! Szansa dla aktorów i tancerzy

Twórcy z Broadwayu na zgłoszenia czekają do 10 kwietnia!

Polecamy
Spektakl Fanatyk
"Fanatyk", czyli zamocz kija w teatrze - komedia o wędkowaniu

W rolę tytułowego fanatyka wędkarstwa wcieli się Piotr Cyrwus.

Ostatnio dodane
28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt
Zbliża się 28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt w Toruniu

Wybitni światowi reżyserzy oraz najciekawsze polskie spektakle w programie wydarzenia!

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.