Dzieje się - Teatr

Sprawdź metki na swoich ubraniach! Made in Bangladesh?

2016-06-30 09:18:52 | Warszawa

Goethe-Institut zaprezentuje 17 lipca w Nowym Teatrze wyjątkowy spektakl. Będzie to niezwykła, taneczna opowieść Heleny Waldmann o pracy w fabrykach tekstylnych w Bangladeszu. Choreografia, w której tancerze stając się ludzką maszyną do szycia, próbują oddać atmosferę pracy na akord.

Co kryje się za słowami Made in Bangladesh? Helena Waldmann wraz z 12 bangladeskimi tancerzami kathak odwiedziła fabryki tekstylne w Bangladeszu i zbadała panujące tam szczególne warunki pracy, które przetworzyła w swojej choreografii inspirując się powtarzalnymi gestami robotników szwalni.

- Nie jestem wystarczająco silna, by wykonywać tę pracę Wciąż jestem wykorzystywana i zmuszana - takie i podobne wypowiedzi szwaczek pojawiają się podczas spektaklu na ekranie. Ze sceny padają również zupełnie inne słowa. - Jestem dumna z tego, że jestem częścią przemysłu modowego, dumna z mojej niezależności.

Sprzeczne opinie szwaczek obrazują nierozwiązane i nierozwiązywalne problemy, które Helena Waldmann poznała podczas swoich poszukiwań i obserwacji w Bangladeszu. W drugiej części przedstawienia pojawiają się analogie do europejskiego sektora kulturalnego i jego samo wyzyskujących się struktur. Made in Bangladesh to niewygodna sztuka, która dzięki swej konsekwencji i cielesnej plastyczności daje artystyczny wyraz zastraszającym stosunkom pracy panującym w dzisiejszym świecie.



17 lipca 2016, g. 19.00
Nowy Teatr, Madalińskiego 10/16
Bilety (normalny/ulgowy/wejściówka): 50/35/20 zł


Po spektaklu odbędzie się rozmowa z Heleną Waldmann. Prowadzenie: Piotr Gruszczyński, udział wezmą: Edyta Kozak i Max Cegielski.

Choreografia: Helena Waldmann
Występują: Munmun Ahmed, Shammy Akter, Shareen Ferdous, Masum Hossain, Urme Irin, Mela Lamiya, Trina Mehnaz, Hanif Mohammad, Tumtumi Nuzaba, Bishwazit Sarkar, Shoma Sharmin, Labonno Sultana
Współpraca choreograficzna: Vikram Iyengar
Tancerka w projekcji wideo: Brit Rodemund
Kompozycja i muzyka: Daniel Dorsch
Kierowictwo muzyczne i kompozycja: Hans Navara
Kostiumy: Hanif Kaiser, Judith Adam
Wideo: Anna Saup

MD/ip

fot. Georgia Foulkes-Taylor/materiały prasowe

Jeśli mówimy o ubraniach, sprawdźcie, jak krochmali się tkaniny na http://eko-miszmasz.pl/po-co-krochmali-sie-tkaniny/

Słowa kluczowe: Made in Bangladesh, teatr nowy warszawa, przemysł odzieżowy, helena waldmann
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Musical Metro 11 grudnia 2021
Jubileusz 30-lecia Najlepszego Polskiego Musicalu "Metro" juz 11 grudnia w Krakowie

Zobaczcie legendarne przedstawienie Janusza Józefowicza!

John Malkovich
John Malkovich wystąpi w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu

Gwiazdor wystąpi w przedstawieniu "The Infernal Comedy: Confessions of a serial killer".

Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.