Dzieje się - Teatr

Teatr Politechniki w sztukach Czechowa

2010-11-03 16:44:26 | Warszawa

„Niedźwiedź”, „ Jubileusz”, „Oświadczyny”, „Wesele” składają się na cykl jednoaktówek Antoniego Czechowa, które w dniach 19-21 listopada zostaną wystawione przez Teatr Politechniki Warszawskiej.  Sam mistrz nazwał je „żartami”. Rzeczywiście - nie brakuje w nich humorystycznych, wywołujących rozbawienie odbiorcy scen. 

Zamiłowanie do sztuki teatralnej oraz chęć zmierzenia się z repertuarem mistrza gatunku sprawiły, że reżyser studenckiego Teatru Politechniki Warszawskiej pokusił się o sięgnięcie po jednoaktówki.  Występy Teatru pod hasłem „Rosyjskie westchnienia” przygotowane zostały w ramach Święta Politechniki Warszawskiej a także w związku z 95. rocznicą powstania Uczelni. W tym roku przypada też jubileusz pięciolecia Teatru Politechniki. Z tej okazji jednoaktówki zostaną dodatkowo wzbogacone o muzyczną oprawę. Występy aktorów przeplatane będą współczesnymi rosyjskimi piosenkami, nietypowo zaaranżowanymi na potrzeby występu. Wstęp wolny w dniach 20 oraz 21 listopada, szczegóły na stronie www.pw.edu.pl.

„Niedźwiedź” i „Oświadczyny” opowiadają dwie różne historie miłosne, których wspólny motyw stanowią oświadczyny. W „Niedźwiedziu” nietypowa sytuacja, w jakiej znaleźli się bohaterowie, powoduje, że między dwojgiem ludzi nieoczekiwanie rodzi się uczucie. Smirnow pojawia się w majątku wdowy, a jego celem jest chęć odzyskania długu zaciągniętego przez jej zmarłego męża. Splot zabawnych zdarzeń sprawia, że finał spotkania zaskoczy odbiorcę.

„Oświadczyny” to z kolei  sytuacja kontrastowa. Zakochany przybywa do domu przyszłej wybranki serca, aby się oświadczyć. Błahe sprawy przyćmiewają jednak podniosłość i wagę chwili, co burzy ustalony porządek i zagraża przyszłemu małżeństwu Łomowowa i Natalii.

W kolejnej jednoaktówce los także okazuje się nieprzewidywalny. Urzędnik Chirin przygotowuje uroczyste przemówienie z okazji jubileuszu banku. Nie może skupić swojej uwagi na zadaniu, ponieważ rozpraszają go wizyty kolejnych osób - prezesa, żony… Dochodzi do awantury, a sprawozdanie zostaje zepchnięte na plan dalszy.

Zwieńczeniem jest zabawa na „Weselu”. Rodzice i goście weselni zapraszają do wspólnej zabawy. Leje się wino, od zabawy aż huczy, ale nie obywa się też bez kłótni, a to o wybrankę serca, a to o pieniądze, a to o honor. Przy stole aż kipi od gorących rozmów przepełnionych poglądami tak różnych i tak charakterystycznych zaproszonych gości. Wiadomo – gdzie Rosjanie – tam głośno. 

Czechow - znakomity obserwator otoczenia, obnaża ludzkie ułomności i pokazuje śmieszność zachowań. Za pośrednictwem żartu, ironii ukazuje uniwersalne prawdy o ludzkiej naturze: porywczość, postępowanie pod wpływem emocji, nieumiejętność zauważenia i docenienia tego, co naprawdę ważne…  Dopełnieniem sztuk jest dynamiczna, pełna nieprzewidywanych zwrotów akcja.

ip

Słowa kluczowe: święto politechniki warszawskiej teatr politechniki warszawskiej niedźwiedź jubileusz wesele
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt
Zbliża się 28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt w Toruniu

Wybitni światowi reżyserzy oraz najciekawsze polskie spektakle w programie wydarzenia!

Pilot i Mały KsiąÅźę
Trwają castingi do musicalu "Pilot i Mały Książę"! Szansa dla aktorów i tancerzy

Twórcy z Broadwayu na zgłoszenia czekają do 10 kwietnia!

Polecamy
We Will Rock You casting
Kulisy castingu przed premierą "We Will Rock You" w Teatrze Muzycznym ROMA [WIDEO]

To brytyjski musical z piosenkami legendarnej grupy QUEEN i librettem Bena Eltona.

Kaligula- Teatr Polski Wrocław
Prawo autorskie na deskach teatru. Co i jak można wykorzystać w spektaklu?

Spektakl to wielopoziomowy utwór, będący wynikiem pracy wielu twórców. Jak to wygląda z punktu widzenia prawa autorskiego?

Polecamy
Ostatnio dodane
28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt
Zbliża się 28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt w Toruniu

Wybitni światowi reżyserzy oraz najciekawsze polskie spektakle w programie wydarzenia!

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.