Dzieje się - Teatr

Teatr Powszechny w Warszawie w międzynarodowym projekcie Face to Faith

2021-05-12 12:30:21 | Warszawa

Teatr Powszechny w Warszawie wspólnie z zagranicznymi partnerami zakończył proces wyboru koncepcji nowych spektakli w ramach projektu Face to Faith. Międzynarodowy projekt zakłada wyprodukowanie 7 spektakli w latach 2021-2022, przy czym za każdy z nich będą odpowiedzialne poszczególne instytucje partnerskie: Teatr Powszechny w Warszawie, Teatro dei Venti w Modenie, Festiwal Sztuki Współczesnej ANTI w finlandzkim Kuopio, Divadlo pod Palmovkou w Pradze, Sommerblut Kulturfestival e.V. w Kolonii, Teatr Gesher w Tel Awiwie oraz Centrum Sztuki Jam Factory we Lwowie.

Teatr Powszechny w Warszawie Nad przesłanymi do Teatru Powszechnego aplikacjami debatowała komisja, w której skład weszły osoby ze społeczności skupionej wokół teatru oraz jego pracownicy: Alicja Borkowska (reżyserka, animatorka i działaczka społeczna z Fundacji Strefa WolnoSłowa), Natalia Grzędzińska (specjalistka ds. edukacji w Teatrze Powszechnym), Zuzanna Hertzberg (artystka wizualna, artywistka, zaangażowana w prace Forum Przyszłości Kultury), Pavlo Luhovyi (dziennikarz oraz aktor związany z „Krytyką Polityczną” i Strefą WolnoSłową), Paweł Łysak (dyrektor Teatru Powszechnego) i Paweł Sztarbowski (zastępca dyrektora Teatru Powszechnego ds. programowych).

W ramach preselekcji, spośród aż 53 zgłoszeń (m.in. z Polski, Włoch Ukrainy, Izraela, Grecji, Litwy, Portugalii, Bułgarii, Belgii, Rumunii, Niemiec, Macedonii, Szwecji, Hiszpanii, Islandii i USA) polska komisja wybrała 3 propozycje do finałowego etapu:

1. Antonis Liveropoulos (Grecja) – „Antonis L., a body of faith”.
2. Roza Sarkisian (Ukraina) – „Radio Mariia”.
3. Gabriel Sandu i Elena Morar (Rumunia) – „Who called the fascists to our theatre?”.

Pod koniec kwietnia kompletne koncepcje artystyczne nadesłane do wszystkich 7 partnerów (łącznie ponad 400 ofert!) zostały omówione w ramach dwudniowej konferencji kuratorów. Międzynarodowe komisja dokonała wyboru 7 propozycji, które będą realizowane jako spektakle i wydarzenia performatywne w okresie od października 2021 do września 2022 roku. Po premierach, spektakl każdej instytucji będzie prezentowany gościnnie w co najmniej jednym mieście partnerskim. Wybrane w poszczególnych instytucjach produkcje to:

1.    Teatr Powszechny w Warszawie: Roza Sarkisian – „Radio Mariia”.
2.    Teatro dei Venti (Włochy): Associazione Culturale SIDERA.
3.    Festiwal ANTI (Finlandia): Kaino Wennerstrand.
4.    Divadlo pod Palmovkou (Czechy): Alin Neguþoiu.
5.    Sommerblut Kulturfestival (Niemcy): Aleksandra Jakubczak i Elena Morar.
6.    Teatr Gesher (Izrael): Neta Weiner.
7.    Jam Factory Art Center (Ukraina): Dmytro Levytskyi.

Projekt Face to Faith jest współfinansowany przez Program Unii Europejskiej „Kreatywna Europa”.

ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: spektakle, teatry, Kreatywna Europa, 2021
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Beetlejuice
Musical "Beetlejuice" koprodukcją Teatru Syrena i Teatru Rozrywki

To historia nietypowego, bo nieżyjącego małżeństwa Maitlandów, którzy giną w wypadku samochodowym i powracają jako duchy.

Polecamy
Ruscy, Teatr WybrzeÅźe
Spektakle za 10zł na platformie VOD Teatru Wybrzeże

Cztery przedstawienia do zobaczenia bez wychodzenia z domu.

Teatroteka Fest
Rusza 4. edycja festiwalu ekranizacji teatralnych Teatroteka Fest Warszawa

Podczas trzech festiwalowych dni (6-8 marca 2020) publiczność zobaczy ekranizacje aż 15 tekstów.

Polecamy
Ostatnio dodane