Dzieje się - Teatr

Teatr społeczny. Konteksty - cykl wykładów

2007-10-09 13:15:06 | Warszawa

 Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zaprasza na cykl wykładów "Teatr społeczny. Konteksty".  Poprowadzi je Paweł Mościcki.


„Teatr społeczny" to pojęcie użyte celowo, aby uniknąć wpisywania się w dyskusję przeciwstawiającą sobie teatr zaangażowany i teatr autonomiczny, sztukę polityczną i sztukę czystą. Mówienie o teatrze społecznym powinno być próbą skonstruowania takiego języka, który z góry wykluczałby pewne jałowe dyskusje i fałszywie postawione problemy w toczącej się debacie na temat teatru. Chodziłoby więc o to, aby przemodelować słownik używany do rozmowy o teatrze, zmienić lub zreinterpretować podstawowe kategorie, które opisują rzeczywistość teatru.

Wykłady o teatrze społecznym mają więc przed sobą podwójne zadanie: znaleźć „poziom zerowy" dyskusji, na którym pojęcia wykorzystywane w dyskusjach i sporach same stałyby się przedmiotem rozważań oraz wprowadzić do dyskusji nowe kategorie i pojęcia (bądź też odświeżyć te, których już się nie używa). Cała praca będzie odbywać się nie tyle na poziomie oceny poszczególnych spektakli czy tendencji w teatrze, ile na poziomie tworzenia nowych kontekstów dla praktykowania i odbioru teatru, a także dla pisania i dyskutowania na jego temat.

Miejsce: Instytu Teatralny (al. Ujazdowskie 6)
Wszystkie wykłady zaczynają się o godzinie 15:00.
Wstęp: wolny


11.10. Zaangażowanie i autonomia teatru

Dyskusja wokół „teatru zaangażowanego" czy „teatru politycznego" jest jednym z najgłośniejszych sporów toczących się obecnie w polskiej kulturze. Pojawiają się w niej zarówno postulaty radykalnie politycznego charakteru działań artystycznych, jak i całkowitej autonomii sztuki wobec zgiełku życia społecznego. Czym jednak w istocie jest autonomia sztuki a czym jej społeczne lub polityczne zaangażowanie? Jaka jest historia tych pojęć i jakie ich rozumienie może być dzisiaj wciąż aktualne i twórcze? Czy jesteśmy skazani na wybieranie między tymi dwiema opcjami czy możemy znaleźć jakąś „trzecią drogę"? Jaką politykę uprawia się dzisiaj w teatrze? Oto niektóre z pytań, od których rozpoczniemy nasze rozważania.


Plan pozostałych spotkań

Pażdziernik:
25.10. Ideologia i techniki jej demaskacji

Listopad:
07.11. Teatr i edukacja
22.11. Obywatel widz

Grudzień:
06.12. Kultura masowa i media
19.12. Techniki krytyczne w teatrze

Styczeń:
10.01.2008 Krytyka teatralna i debata publiczna
24.01.2008 Polityka historyczna teatru

Luty:
07.02.2008 Teatr polityczny czy polityka teatralna



Słowa kluczowe: Teatr społeczny. Konteksty wykłady paweł mościcki teatr zaangażowany teatr polityczny
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Beetlejuice
Musical "Beetlejuice" koprodukcją Teatru Syrena i Teatru Rozrywki

To historia nietypowego, bo nieżyjącego małżeństwa Maitlandów, którzy giną w wypadku samochodowym i powracają jako duchy.

Polecamy
Musical Metro
Słynny musical Metro do zobaczenia w kilku polskich miastach

Zawsze aktualna i uniwersalna tematyka sprawia, że "Metrem" interesuje się każde pokolenie.

Laura Breszka
Gwiazdy na premierze spektaklu "Cud" [FOTO]

W warszawskim Teatrze Capitol odbyła się premiera najnowszej komedii. Zobaczcie zdjęcia!

Ostatnio dodane