Premiery - Teatr

The Rocky Horror Show czyli Camp pod strzechy?

2011-03-28 14:12:48 | Warszawa

Perwersyjne widowisko, wyuzdana glam-rockowa dekadencja, niezwykła mieszanka horroru, komedii i musicalu. „Przychodzisz na własną odpowiedzialność" – głosi hasło reklamowe spektaklu. Premiera "The Rocky Horror Show" 1 kwietnia w Och-Teatrze.

KUP BILET NA SPEKTAKL

Musical Rocky Horror Show – dziwaczne perwersyjne dziełko, które ku zaskoczeniu wszystkich, stało się hitem światowych scen musicalowych. Jego autor, Richard O’Brien był wielkim fanem komiksów i horrorów  klasy B.  Fascynacja kiczem ujawniła się  w scenografii, kostiumach i muzyce tworząc fantasmagoryczne widowisko niczym z narkotycznego snu.  

Wystawiony po raz pierwszy 19 czerwca 1973 roku w maleńkim Theatre Upstair spektakl odniósł błyskawiczny sukces. Jednak prawdziwym triumfem okazała się jednak  ekranizacja,  która weszła na ekrany kin w 1975 roku jako The Rocky Horror Picture Show.  RHPS wkrótce zyskał status filmu kultowego i stał się fenomenem na skalę światową, a dziś jest uważany za najdłużej wyświetlany obraz kinowy w historii.

Rocky Horror Show opowiada o spotkaniu zagubionej w lesie młodej pary narzeczonych z  Frankiem’N’Furterem –biseksualnym transwestytą. Ta postać stała się ikoną - absolutną kwintesencją kiczu podniesionego do rangi najwyższej sztuki. Balansująca  na granicy płci, zamieniającą seksualność w spektakl.

Poprzez swój kobiecy sexapil i męską perwersyjność jest pociągający dla obydwu płci. Uwodzi, prowokuje, jest kapłanem tajemnego inicjacyjnego seksualnego misterium.

Kreacja Franka ’N’Furtera  miała wpływ na rozprzestrzenienie się campowej stylistyki. Widzowie filmu i spektaklu naśladowali jego charakterystyczny strój, fryzurę i makijaż. Projekcje zamieniały się w spontaniczne happeningi, urządzane przez przebraną w kostiumy głównych bohaterów.

Camp jest stylistyką posiadającą ideologię. Jego praktykowanie polega na odtwarzaniu w sposób przesadzony atrybutów płci w celu  wykazania nienaturalności oczywistych biologicznych podziałów.
Obecne zainteresowanie tematyką queer , sprawia że stylistyka ta staje się coraz bardziej popularna. Nadal ma jednak posmak perwersji i egzotyki. Polskiej publiczności  znana jest z niszowych  występów draque queens, związanych z kulturą LGTB. Być może uda się wykorzystać tą tajemniczą pikanterię jako marketingowy chwyt.

Maria Marszałek
(maria.marszalek@dlastudenta.pl)

Fot. Robert Jaworski/OCH-Teatr

Słowa kluczowe: The Rocky Horror Show bilety och teatr premiera
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • Recenzja (blog) [0]
    gin.
    2012-02-17 19:36:12
    http://kulturalnawawa.blogspot.com/ - pełna recenzja z Rockiego :D
Zobacz także
ŁÃłÅźko pełne cudzoziemcÃłw
W Teatrze Capitol będzie "Łóżko pełne cudzoziemców" [FOTO] Warszawa

Podwójna premiera sztuki 22 i 26 lutego w Teatrze Capitol w Warszawie!

Republika marzeń
"Republika marzeń" Brunona Schulza w Polskim Teatrze Tańca

Autorzy odkłamują mit o prozie Schulza jako niedostępnej dla teatru.

Legendy warszawskie
Warszawski Teatr Capitol zaprasza na "Legendy Warszawskie" Wojciecha Malajkata [FOTO] Warszawa

Teatr zaprasza młodych widzów do wspólnego odkrywania tajemnic oraz magicznych miejsc Warszawy.

Polecamy
Kazio Sponge Talk Show
Kazio Sponge Talk Show: przed nami 2 odcinek - Memento mori

Wrocławski Teatr Lalek zaprasza na show z bohaterem o "niewyparzonej gębie i naturze narcystycznej".

Akompaniator
Premiera "Akompaniatora" na scenie Teatru WARSawy Warszawa

Aktorski popis Edyty Olszówki i Piotra Polka w warszawskim teatrze.

Polecamy
Ostatnio dodane
ŁÃłÅźko pełne cudzoziemcÃłw
W Teatrze Capitol będzie "Łóżko pełne cudzoziemców" [FOTO] Warszawa

Podwójna premiera sztuki 22 i 26 lutego w Teatrze Capitol w Warszawie!

Republika marzeń
"Republika marzeń" Brunona Schulza w Polskim Teatrze Tańca

Autorzy odkłamują mit o prozie Schulza jako niedostępnej dla teatru.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.