Recenzje - Teatr

Tu w środku coś płacze

2008-10-21 14:19:24 | Warszawa

 "Przylgnięcie" Aldony Figury to historia gangstera Pytona (Leszek Lichota). Nie jest jednak zwykłą opowieścią o mafijnych potyczkach. To raczej studium głębokiej przemiany człowieka, który przez swoje grzeszne życie stał się dogodnym medium dla dybuka -  w tradycji żydowskiej duszy zmarłego, niemogącej zaznać spokoju po śmierci.

W tym przypadku jest nim mała żydowska dziewczynka, imieniem Hana. Podczas wojny, wraz z matką, została brutalnie zamordowana przez nazistów. Do jej śmierci przyczynili się również okoliczni polscy mieszkańcy. Obecność płaczącej Hany w ciele Pytona nie była przypadkowa. Miała na to wpływ historia, związana z jego dziadkiem i działką, którą właśnie kupił pod budowę komisu. Owo dziwne nawiedzenie uniemożliwiało gangsterowi normalne życie. Jego kumple oraz narzeczona - zrozpaczona z powodu niedoszłego ślubu -  myśleli, że zwariował. On sam nie wiedział, co się z nim dzieje. Wezwał na ratunek lekarza, księdza, byłego właściciela działki - nikt nie potrafił pomóc...

„Przylgnięcie" to spektakl opierający się na licznych dualizmach: życia i śmierci; niewinnego dzieciństwa i grzesznej dorosłości; świata przodków i ich potomków; tradycji chrześcijańskiej zestawionej z żydówką; ciała i duszy; przeszłości i teraźniejszości; pamięci i zapomnienia; poświęcenia się pewnym ideom i ich bagatelizacji. Ponadto jest to opowieść o odpowiedzialności, nawróceniu, niechcianym powołaniu i jego sile, która nie pozostawia wyboru. Oglądając to przedstawienie należy bacznie obserwować symbole, znaki oraz drobne wskazówki. Jednak ostateczna interpretacja leży, rzecz jasna, w gestii widza.

Autor tekstu „Przylgnięcia" Piotr Rowicki powiedział, że jest „to historia o poszukiwaniu prawdy, o niepamięci, o tym, jak traktujemy naszą przeszłość" i dodał: „chciałem napisać prawdziwy dramat, pełen emocji, sztukę która wstrząśnie widzem." Uważam, że w pełni mu się to udało. Ponadto już sam temat stosunków polsko - żydowskich podczas wojny, ujety w tak nietypowy, wręcz metafizyczny sposób, zasługuje na uwagę.

Premiera spektaklu „Przylgnięcie" (reż. Aldona Figura) odbyła się w Laboratorium Dramatu 18 października 2008 roku.

Agata Warzecha
(agata.warzecha@dlastudenta.pl)


Słowa kluczowe: przylgnięcie recenzja laboratorium dramatu opinie komentarze aldona figura leszek lichota dybuk
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Marat/Sade, Wrocławski Teatr WspÃłłczesny
Marat/Sade - recenzja spektaklu

Wrocławski Teatr Współczesny zaprasza na nowe przedstawienie w reżyserii Marcina Libera. Czy warto się wybrać?

Szewcy - recenzja spektaklu [Teatr Polski we Wrocławiu]
Szewcy - recenzja spektaklu

Jak prezentuje się spektakl "Szewcy" w Teatrze Polskim we Wrocławiu?

odmet
Odmęt - recenzja festiwalowa

Powrót do krainy wyobraźni zainteresuje nie tylko najmłodszych.

Polecamy
Kazio Sponge Talk Show. Reaktywacja - recenzja festiwalowa

O czym myśli Kazio? Sprawdź, co tym razem przygotował sepleniący bohater!

Lot nad kukułczym gniazdem
Lot nad kukułczym gniazdem - recenzja spektaklu

Teatr Polski we Wrocławiu przenosi na scenę słynną powieść Kena Keseya. Czy warto zobaczyć to przedstawienie?

Polecamy
Ostatnio dodane
Marat/Sade, Wrocławski Teatr WspÃłłczesny
Marat/Sade - recenzja spektaklu

Wrocławski Teatr Współczesny zaprasza na nowe przedstawienie w reżyserii Marcina Libera. Czy warto się wybrać?

Szewcy - recenzja spektaklu [Teatr Polski we Wrocławiu]
Szewcy - recenzja spektaklu

Jak prezentuje się spektakl "Szewcy" w Teatrze Polskim we Wrocławiu?

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.