Recenzje - Teatr

Wielki powrót Wielkiego Szu

2010-05-05 09:15:42 | Warszawa

„Powrót Wielkiego Szu” to najnowsza sztuka w repertuarze Teatru Sabat.  Miłość, namiętność, hazard i … śmierć. Walka z samym sobą i diabłem. Szaleństwo i namiętności. Wszystko to w secesyjnej scenerii serca przedwojennej Warszawy, przy ulicy Foksal 19.  Czego jeszcze możemy spodziewać się po spektaklu?

Esencja Paryża w Warszawie

Małgorzata Potocka, założycielka teatru, twórczyni grupy baletowej SABAT, a zarazem doświadczona tancerka paryskich teatrów rewiowych, zaprasza do uczestniczenia w misteriach rewiowych zapewniając gościom mnóstwo wrażeń. Teatr Sabat w swojej wyjątkowości stanowi podmuch dawnej Warszawy. Zaskakuje elegancją wnętrz i jako jedyny w Warszawie nawiązuje do dawnych kameralnych występów kabaretowych Paryżu.

Założycielka teatru jest również choreografką najnowszego spektaklu odwołującego się do pośmiertnych losów Wielkiego Szu, bohatera filmu Sylwestra Chęcickiego.

Wielki powrót Wielkiego Szu

Akcja rozpoczyna się w chwili śmierci bohatera w hotelu Victoria, czyli momentu kończącego film „Wielki Szu”. Jan Nowicki, odtwórca głównej roli budzi się w przedpieklu. Tam zaczyna zastanawiać się nad swoim życiem, spotyka przy tym kobiety i mężczyzn, którzy towarzyszyli mu podczas życia, a których niegdyś ranił i krzywdził. Wśród nich rozpoznaje swoją największą miłość – Małgorzatę, graną przez Małgorzatę Potocką. W dalszej części dowiadujemy się, że bohater ma szansę na powrót do życia. Aby je odzyskać musi wygrać z Lucyferem w pokera.

Losy Wielkiego Szu losami Nowickiego?

Na uwagę zasługuje fakt, że libretto stworzył Zbigniew Książek i grający główną postać, Jan Nowicki. Wiele dialogów Książka zostało przerobionych przez Nowickiego, który starał się jak najmocniej nawiązać do własnych doświadczeń i przeżyć. Zadziwiająca i niespotykana autentyczność monologów powoduje, ze autor opowiada nam – widzom - historię swojego życia, swojej miłości.
W historię i losy bohatera wplecione są występy liczącego ponad 30 osób baletu Sabat, co nawiązuje do kabaretowo-rewiowego charakteru teatru. Widowisko uzupełnione jest efektami multimedialnymi, które potęgują wrażenia płynące ze sceny.

Ruszamy na scenę!

Po zakończeniu spektaklu na gości czeka jeszcze jedna niespodzianka: deski teatru zamieniają się w parkiet, na którym może tańczyć każdy, kogo zauroczy rytm znanych przebojów, śpiewanych przez aktorów i wokalistów Teatru.

Teatr Sabat to miejsce niemal dla każdego. Na zgłodniałych czeka restauracja, a spragnionych ukoi bar. Miejsce gwarantuje moc wrażeń i dancing do upadłego. W mgnieniu oka każdy z nas poczuje klimat dawnej Warszawy i rozgości się wśród artystów, których przed chwilą mogliśmy podziwiać na scenie.

Hanna Żmudzin
(hanna.zmudzin@dlastudenta.pl)

Fot. Teatr Sabat

Słowa kluczowe: powrót wielkiego szu recenzja teatr sabat warszawa jan nowicki
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Marat/Sade, Wrocławski Teatr WspÃłłczesny
Marat/Sade - recenzja spektaklu

Wrocławski Teatr Współczesny zaprasza na nowe przedstawienie w reżyserii Marcina Libera. Czy warto się wybrać?

Szewcy - recenzja spektaklu [Teatr Polski we Wrocławiu]
Szewcy - recenzja spektaklu

Jak prezentuje się spektakl "Szewcy" w Teatrze Polskim we Wrocławiu?

odmet
Odmęt - recenzja festiwalowa

Powrót do krainy wyobraźni zainteresuje nie tylko najmłodszych.

Polecamy
Kobieta i życie - recenzja spektaklu

Pięć wrocławskich instytucji kulturalnych w przedstawieniu na podstawie tekstu Maliny Prześlugi.

Kasta la vista - recenzja spektaklu

Czy funkcjonując w racjonalnej rzeczywistości, można się odnaleźć po jej absurdalnej stronie?

Ostatnio dodane
Marat/Sade, Wrocławski Teatr WspÃłłczesny
Marat/Sade - recenzja spektaklu

Wrocławski Teatr Współczesny zaprasza na nowe przedstawienie w reżyserii Marcina Libera. Czy warto się wybrać?

Szewcy - recenzja spektaklu [Teatr Polski we Wrocławiu]
Szewcy - recenzja spektaklu

Jak prezentuje się spektakl "Szewcy" w Teatrze Polskim we Wrocławiu?