Spektakle, przedstawienia

Opis spektaklu

Głównym bohaterem przedstawienia będzie Ira Aldridge – pierwszy czarny aktor, który zrobił międzynarodową karierę i zdobył światową sławę. Premiera „Czarnego Szekspira” odbędzie się 4 marca. Musical w Syrenie będzie jednym z pierwszych spektakli w historii polskiego teatru, w którym główną rolę zagra czarny aktor. Będzie to Mikołaj Woubishet.

- Ten spektakl połączy cechy historyczno-politycznego thrillera, kryminału i bohaterskiego eposu – zapowiada autor i reżyser „Czarnego Szekspira” Jacek Mikołajczyk, dyrektor artystyczny Teatru Syrena. - Akcja będzie się toczyć w połowie XIX wieku, w dobie chwiejących się w Europie autorytarnych rządów i buzujących ruchów rewolucyjnych. To był czas, w którym iskra mogła doprowadzić do ogólnoeuropejskiego wybuchu. Czy mógł ją wzniecić Aldridge, rozpalający serca widzów swoimi rolami? Czy jego występy były częścią spisku? Czy Szekspir i teatr mogą zmienić świat? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Główny bohater musicalu Ira Aldridge (1807-1867) był amerykańsko-angielskim aktorem, specjalistą od ról szekspirowskich. Grał przede wszystkim Otella, Shylocka oraz Makbeta, podczas licznych tournée występował w całej Europie, a zmarł w Łodzi, przed jednym z takich spektakli. Roztaczał wokół siebie legendę afrykańskiego księcia, który po latach tułaczki trafił do Ameryki, a potem na sceny Londynu i całej Europy.

- Nawet bez tej autoreklamy był człowiekiem niezwykłym – mówi Mikołajczyk. - To pierwszy wielki, znany na całym świecie czarny aktor. Cała jego kariera to przełamywanie dominującego w XIX wieku rasizmu, był rzecznikiem praw czarnych i piewcą wolności, to on utorował drogę na światowe sceny innym czarnym aktorom.

Odtwórcą głównej roli będzie Mikołaj Woubishet, aktor związany do tej pory z wrocławskim Teatrem Muzycznym Capitol, gdzie zagrał m.in. tytułową rolę w „Cesarzu” w reż. Cezarego Studniaka na podstawie książki Ryszarda Kapuścińskiego. Jest absolwentem Akademii Sztuk Teatralnych we Wrocławiu, laureatem Grand Prix na XXIX Przeglądzie Piosenki Aktorskiej. O sobie mówi tak: „Urodziłem się w Krakowie, wychowałem w Warszawie, mieszkam we Wrocławiu, a korzenie mam w Etiopii”.

Poza Aldridgem bohaterami „Czarnego Szekspira” będą też inne sławy ówczesnej Europy, m.in. szwedzka gwiazda opery Jenny Lind oraz ukraiński poeta Taras Szewczenko. Będzie to przedstawienie o miłości, buncie, a przede wszystkim – o teatrze. Jego akcja będzie osadzona w Anglii i w Polsce, w Londynie i w Łodzi, na West Endzie i w ogródkowym Teatrze Paradyz, w aktorskich garderobach, ciemnych zaułkach i tajemniczych kryjówkach rewolucjonistów.

Kompozytor Tomasz Filipczak, kierownik muzyczny Teatru Syrena, napisał kilkanaście piosenek w stylistyce funk, afrobeat oraz pop, ale w „Czarnym Szekspirze” nie zabraknie także musicalowych songów.

Obsada „Czarnego Szekspira”: Mikołaj Woubishet, Anna Terpiłowska, Przemysław Glapiński, Marta Burdynowicz, Magdalena Placek-Boryń, Dominik Ochociński, Michał Konarski, Beatrycze Łukaszewska, Jacek Pluta, Piotr Siejka, Ania Śmiałek, Marta Walesiak-Łabędzka, Marek Grabiniok

Twórcy „Czarnego Szekspira”: Jacek Mikołajczyk (libretto, teksty piosenek i reżyseria), Tomasz Filipczak (muzyka i kierownictwo muzyczne), Jarosław Staniek i Katarzyna Zielonka (choreografia), Grzegorz Policiński (scenografia), Katarzyna Adamczyk (kostiumy), Artur Wytrykus (reżyseria światła)

Bilety na spektakl

Aktualnie nie posiadamy informacji o biletach na Czarny Szekspir.

Kiedy i gdzie grają

Nie posiadamy informacji o tym kiedy i gdzie grają w teatrach sepektakl Czarny Szekspir (Teatr Syrena, Warszawa).

Zdjęcia ze spektaklu

Aktualnie nie posiadamy zdjęć ze spektaklu Czarny Szekspir (Teatr Syrena, Warszawa).

Obsada i twórcy spektaklu

Aktualnie nie posiadamy informacji o twórcach i obsadzie spektaklu Czarny Szekspir (Teatr Syrena, Warszawa).

Recenzje, wiadomości

Aktualnie nie posiadamy recenzji oraz wiadomości związanych ze spektaklem Czarny Szekspir (Teatr Syrena, Warszawa).

Komentarze i opinie

Komentarze, oceny i opinie użytkowników do spektaklu Czarny Szekspir (Teatr Syrena, Warszawa).
Polecamy
Premiery teatralne
Zapowiedzi teatralne
O nich się mówi
Ostatnio czytane
Laura Breszka
Gwiazdy na premierze spektaklu "Cud" [FOTO]

W warszawskim Teatrze Capitol odbyła się premiera najnowszej komedii. Zobaczcie zdjęcia!

teatr online - Spiskowcy
Kultura Na Widoku: spektakle teatralne za darmo w sieci [WIDEO]

W projekcie Kulturze Na Widoku znajdziemy bogaty wybór spektakli, które można już bezpłatnie i legalnie oglądać w sieci.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.