Spektakle, przedstawienia

Opis spektaklu

Jan Englert na narodowej scenie powraca do twórczości Aleksandra Fredry. Zrealizował tutaj Dożywocie oraz Śluby panieńskie, spektakl, który od siedmiu lat utrzymuje się w repertuarze Teatru. Teraz przygotowuje Fredraszki poświęcone samemu autorowi.

„Teatr powinien dotykać” – mówi reżyser. Tym razem, także za sprawą wytrawnego, pełnego humoru Fredrowskiego wiersza, przedstawienie dotyka zarówno spraw związanych z twórczą kondycją komediopisarza, jak i teatralnej tradycji wystawiania jego sztuk.

Na scenariusz Fredraszek, autorstwa Jana Englerta i Tomasza Kubikowskiego, złożyły się fragmenty dramatów Fredry, m.in.: Męża i żony, Pana Jowialskiego, Zemsty, Dożywocia, Wielkiego człowieka do małych interesów, ale także jego pamiętników, ponadto wiersze oraz wyimki z tekstów współczesnych autorowi krytyków – Seweryna Goszczyńskiego oraz Aleksandra Dunina-Borkowskiego. „W pewnym momencie (…)” – mówi Jan Englert – „po ataku Seweryna Goszczyńskiego na Fredrę, Fredro zamilkł. Dziesięć lat prawie nie pisał. Późniejsze jego dramaty po pierwsze są prozą (nie wszystkie oczywiście), po drugie postaci nie są już tak – powiedziałbym – malowane lekką ręką, dowcipnie, z sympatią. Już są brzydsze. Oczywiście ten stan rzeczy nie był jedynie następstwem ataku krytyki, ale także starzenia się autora. Niemniej owo pęknięcie jest dość wyraźne”.

Obsada i twórcy spektaklu

Twórcy spektaklu: reżyseria, scenariusz, muzyka, scenografia. Lista aktorów, pełna obsada, spektaklu Fredraszki (Teatr Narodowy - scena przy Wierzbowej, Warszawa).

Bilety na spektakl

Aktualnie nie posiadamy informacji o biletach na Fredraszki.

Kiedy i gdzie grają

Nie posiadamy informacji o tym kiedy i gdzie grają w teatrach sepektakl Fredraszki (Teatr Narodowy - scena przy Wierzbowej, Warszawa).

Zdjęcia ze spektaklu

Aktualnie nie posiadamy zdjęć ze spektaklu Fredraszki (Teatr Narodowy - scena przy Wierzbowej, Warszawa).

Recenzje, wiadomości

Aktualnie nie posiadamy recenzji oraz wiadomości związanych ze spektaklem Fredraszki (Teatr Narodowy - scena przy Wierzbowej, Warszawa).

Komentarze i opinie

Komentarze, oceny i opinie użytkowników do spektaklu Fredraszki (Teatr Narodowy - scena przy Wierzbowej, Warszawa).
Premiery teatralne
Ostatnio czytane
Dobrze się kłamie - spektakl
Polskie gwiazdy w spektaklu "Dobrze się kłamie" w Teatrze Studio Buffo Warszawa

Teatr zaprasza na przedstawienie na podstawie kinowego przeboju.

Akademia 1212
Teatr Polski we Wrocławiu: Akademia 1212 działa online

Materiały edukacyjne można już przeczytać w sieci.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Casting do "High School Musical"!
Casting do "High School Musical"!

Gliwicki Teatr Muzyczny organizuje Casting do przedstawienia "High School Musical"!

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.