Spektakle, przedstawienia

Opis spektaklu

"Jezioro łabędzie" to z pewnością największy fenomen w literaturze baletowej. Synonim klasycznego piękna i wykonawczej perfekcji, od ponad stu lat inspiruje choreografów, stanowi wyzwanie dla tancerzy, fascynuje publiczność. W świecie rozchwianych wartości, ta baśniowa kraina, w której podstawą konstrukcji narracyjnej jest dychotomiczny podział na jasne i ciemne, dobre i złe, staje się swoistą ucieczką od powszechnego relatywizmu. Uniwersalny język tańca pokonuje wszelkie granice: kulturowe, polityczne, etniczne i pozwala na spotkanie artystów i widzów pod każdą szerokością geograficzną. Pozwala także na taką współpracę, jakiej są Państwo świadkami dzisiaj: tancerze i choreografowie, z Rosji i z Polski, spotykają się we wspólnym projekcie, łączącym historię i język współczesnego baletu. W naszej pracy, poszukując harmonii, z szacunkiem odnosimy się do tradycji, otwierając jednocześnie przestrzeń dla nowej myśli choreograficznej.

Ewa Wycichowska

Choreografię do II oraz IV aktu przygotował Victor Smirnov-Golovanov, zasłużony artysta Ukrainy, urodzony w Moskwie, ukończył Moskiewską Akademię Choreograficzna, gdzie uczył się u takich osobistości jak: Lawrowski, Golezjowski, Bałancziwadze, Jerome Robins. Ponad 20 lat był solistą Teatru Bolszoj w Moskwie, były szef baletmistrzów Opery Narodowej i Baletu w Odessie. W 1988 r. założył Moscow City Ballet, należący do czołówki najlepszych baletów klasycznych. Znany jest z perfekcji wynikającej z tradycji rosyjskiej szkoły baletu klasycznego. Zespół tworzą absolwenci najlepszych szkół choreograficznych Rosji i Ukrainy. Wyznacza on najwyższe standardy światowego baletu klasycznego.

Autorką choreografii Prologu oraz III aktu jest Ewa Wycichowska - tancerka, choreograf, pedagog, prof. Wydziału Edukacji Muzycznej w Warszawie, autorka ponad 60 spektakli, inicjator i dyrektor artystyczny Międzynarodowych Warsztatów i Biennale Tańca Współczesnego oraz Międzynarodowego Festiwalu Teatru Tańca, juror polskich i międzynarodowych konkursów tańca, członek Międzynarodowej Rady Tańca (CID UNESCO) od 1988 dyrektor naczelny i artystyczny Polskiego Teatru Tańca - Baletu Poznańskiego.

Dwie takie same daty rozpoczęcia działalności twórczej - rok 1988 - dwóch wielkich osobowości w świecie tańca: Ewa Wycichowska i Victor Smirnov-Golovanov, choć działających na różnych biegunach: Golowanov-propagator tańca klasycznego, Wycichowska-twórca, dla którego taniec nie jest nigdy pustą formą, zawsze podporzadkowany jakiejś myśli, jest nieustannym procesem odkrywania nowych przestrzeni, łamania barier, wykraczania poza stereotypy, przyzwyczajenia, standardy... Idea konfrontacji tych różnych biegunów w świecie tańca zdaje się fascynującą dla każdej osoby będącej uczestnikiem tego przedsięwzięcia.

Bożena Klimczak

Bilety na spektakl

Aktualnie nie posiadamy informacji o biletach na Jezioro Łabędzie.

Kiedy i gdzie grają

Nie posiadamy informacji o tym kiedy i gdzie grają w teatrach sepektakl Jezioro Łabędzie (Teatr Wielki Opera Narodowa, Warszawa).

Zdjęcia ze spektaklu

Aktualnie nie posiadamy zdjęć ze spektaklu Jezioro Łabędzie (Teatr Wielki Opera Narodowa, Warszawa).

Obsada i twórcy spektaklu

Aktualnie nie posiadamy informacji o twórcach i obsadzie spektaklu Jezioro Łabędzie (Teatr Wielki Opera Narodowa, Warszawa).

Recenzje, wiadomości

Aktualnie nie posiadamy recenzji oraz wiadomości związanych ze spektaklem Jezioro Łabędzie (Teatr Wielki Opera Narodowa, Warszawa).

Komentarze i opinie

Komentarze, oceny i opinie użytkowników do spektaklu Jezioro Łabędzie (Teatr Wielki Opera Narodowa, Warszawa).
Polecamy
Premiery teatralne
Zapowiedzi teatralne
O nich się mówi
Ostatnio czytane
spektakl "Plama" WTL
Wrocławski Teatr Lalek zaprasza na spektakl "Plama" online

WTL udostępni Widzom nagranie przedstawienia dla dzieci w reżyserii Martyny Majewskiej.

Orkiestra - spektakl
Instytutu Grotowskiego prezentuje nowy cykl "Żywe kultury teatru"

To cykl prezentacji ważnych zjawisk teatralnych zarówno z Dolnego Śląska, jak i całej Polski.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.