Spektakle, przedstawienia

Opis spektaklu

„Na początku XVI wieku mieszkał w Padwie pewien rabin. Nazywał się Szmuel Jehuda Katzenellenbogen, i choć nie miał włosko brzmiącego nazwiska, to w Padwie i Wenecji, był rektorem aż dwóch talmudycznych uczelni. Cieszył się w obydwu miastach wielkim szacunkiem, zarówno wśród Żydów jak i nie Żydów. Chodziło z pewnością o kogoś otwartego do ludzi i inteligentnego. Oto historia, która go dotyczy; opowieść wydaje się mieć potwierdzenie w dokumentach z epoki.”

Tak zaczyna się jedno z opowiadań, o tematyce żydowskiej, zebranych w jednym tomie „101 Opowieści żydowskich, których ci nigdy nie opowiedziano” (Rzym, Newton Compton) napisanym przez Laurę Quercioli-Mincer,  chodzi w nim o Saula Wahla, legendarnego „króla”, doradcy Stefana Batorego.

Nasza teatralna miniatura składa się z pięciu wybranych opowiadań z różnorodnego świata polskich i włoskich Żydów. Oprócz o Wahlu jest również, między innymi, o Adamie Mickiewiczu i o Walentynie Potockim i… papieżu Janie Pawle II. Wszystko zgodnie z żydowską tradycją, gdzie prawda przeplata się z legendą, śmiech ze łzami a słowo z muzyką.

Na scenie - Olek Mincer, aktor uformowany na deskach warszawskiego Teatru Żydowskiego, od lat pracujący na pograniczu trzech kultur: żydowskiej, polskiej i włoskiej. Tym samym obszarem kulturowym zajmuje się autorka tekstu - Laura Quercioli-Mincer, profesor Literatury Polskiej uniwersytetu w Genui i autorka licznych publikacji o tematyce polsko-żydowskiej.

Aktorowi towarzyszy trębacz i kompozytor Andrea Pandolfo: urodzony w Rzymie, absolwent konserwatorium Morlacchi w Perugii uprawia muzykę barokowa i jazzowa. Wykłada w Szkole Muzycznej 55 i gra w Big Bandzie Tartini Band pod dyrekcją Klausa Gesinga w Trieście. Jest jednym z założycieli rzymskiej klezmerskiej grupy Klezroym.    

Przedstawienie miało swoją prapremierę w Rzymie w Teatrze Gioachino Belli, 23 stycznia 2012 roku w wersji włoskiej i powstało dzięki Polskiemu Instytutowi w Rzymie. Polskojęzyczna premiera powstała na zaproszenie Teatru Żydowskiego przy współpracy Włoskiego Instytutu Kultury w Warszawie.

Bilety na spektakl

Aktualnie nie posiadamy informacji o biletach na Król przez jedną noc.

Kiedy i gdzie grają

Nie posiadamy informacji o tym kiedy i gdzie grają w teatrach sepektakl Król przez jedną noc (Teatr Żydowski, Warszawa).

Zdjęcia ze spektaklu

Aktualnie nie posiadamy zdjęć ze spektaklu Król przez jedną noc (Teatr Żydowski, Warszawa).

Obsada i twórcy spektaklu

Aktualnie nie posiadamy informacji o twórcach i obsadzie spektaklu Król przez jedną noc (Teatr Żydowski, Warszawa).

Recenzje, wiadomości

Aktualnie nie posiadamy recenzji oraz wiadomości związanych ze spektaklem Król przez jedną noc (Teatr Żydowski, Warszawa).

Komentarze i opinie

Komentarze, oceny i opinie użytkowników do spektaklu Król przez jedną noc (Teatr Żydowski, Warszawa).
Polecamy
Premiery teatralne
Ostatnio czytane
Międzynarodowy Festiwal Sztuki Cyrkowej
Rusza 19. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Cyrkowej

Tegoroczne hasło Festiwalu brzmi: "Powrót do dziecięcych lat".

Szewcy - recenzja spektaklu [Teatr Polski we Wrocławiu]
Szewcy - recenzja spektaklu

Jak prezentuje się spektakl "Szewcy" w Teatrze Polskim we Wrocławiu?

O nich się mówi
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.