Spektakle, przedstawienia

Opis spektaklu

Bohater Kruma Hanocha Levina powraca do rodzinnego miasta, w którym czeka na niego matka, przyjaciele i cała społeczność. Świat, który zastaje Krum, dotknięty jest jednak jakimś paraliżem. Jakby rzeczywistość, do której powraca bohater, znieruchomiała w oczekiwaniu na coś, co w końcu nada jej sens, co uruchomi zdarzenia. I tak się dzieje, ale działania bohaterów okazują się chaotyczne, a rozbudzone życie prowizoryczne, wypełnione powtarzalnym rytmem narodzin, wesel i pogrzebów. Krum wydaje się postacią najbardziej bierną. Ktoś inny żeni się, ktoś inny umiera, ktoś inny wyjeżdża. Być może w ten sposób spełniają się różne warianty losu bohatera. Postawiony w sytuacji widza, który na chwilę zawiesza swoją tożsamość i całkowicie poddaje się iluzji, Krum ogląda jak we śnie zrealizowany w formie teatralnego spektaklu katalog swoich marzeń i obaw.

Urodzony w Tel Awiwie Hanoch Levin (1943-1999) uważany jest za jednego z najciekawszych dramaturgów izraelskich. Na uniwersytecie w rodzinnym mieście studiował filozofię i literaturę hebrajską. Spośród ponad pięćdziesięciu napisanych przez niego sztuk większość doczekała się realizacji w Izraelu i licznych wystawień na światowych festiwalach. Wśród tekstów dramatycznych Levina znajdują się komedie, tragedie i programy satyryczne. Większość sztuk autor wyreżyserował sam. W jego bogatym dorobku można też znaleźć kilka zbiorów utworów satyrycznych, nowel, poezji, a nawet książki dla dzieci. Literacką karierę rozpoczynał od poezji, ale sławę przyniósł mu autorski program satyryczny Ty i ja, i następna wojna (1968). Przez długi czas Levin zajmował stanowisko dramaturga w Teatrze Cameri w Tel Awiwie. Reżyserował w Teatrze Miejskim w Hajfie i jerozolimskim Teatrze Han. Jego sztuki otrzymały wiele nagród zarówno w Izraelu, jaki i na świecie, m.in. na festiwalu w Edynburgu. Do najbardziej znanych dramatów pisarza należą: Krum (1975), Yisorei Iyov (Męki Hioba, 1981), Melechet Hachaim (Trud życia, 1989), Hazona Meohio (Dziwka z Ohio, 1996), Morderstwo (1997).

Zdjęcia ze spektaklu

Najciekawsze zdjęcia ze spektaklu Krum (Teatr Rozmaitości, Warszawa).

Krum (2)

Krum  - Zdjęcie nr 1
Krum  - Zdjęcie nr 2

Obsada i twórcy spektaklu

Twórcy spektaklu: reżyseria, muzyka, scenografia. Lista aktorów, pełna obsada, spektaklu Krum (Teatr Rozmaitości, Warszawa).

Bilety na spektakl

Aktualnie nie posiadamy informacji o biletach na Krum.

Kiedy i gdzie grają

Nie posiadamy informacji o tym kiedy i gdzie grają w teatrach sepektakl Krum (Teatr Rozmaitości, Warszawa).

Recenzje, wiadomości

Aktualnie nie posiadamy recenzji oraz wiadomości związanych ze spektaklem Krum (Teatr Rozmaitości, Warszawa).

Komentarze i opinie

Komentarze, oceny i opinie użytkowników do spektaklu Krum (Teatr Rozmaitości, Warszawa).
Premiery teatralne
Ostatnio czytane
Dziwaczki - spektakl
Natasza Sołtanowicz o polskich "Dziwaczkach" w Awinionie [WYWIAD]

Jak stworzyć niezależną grupę teatralną i wyjechać z autorskim spektaklem na największy festiwal teatralny na świecie? One tego dokonały!

Deadline - spektakl
"Deadline" - tragikomedia korporacyjna w Teatrze WARSawy Warszawa

Premiera spektaklu już 12 marca 2019.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Casting do "High School Musical"!
Casting do "High School Musical"!

Gliwicki Teatr Muzyczny organizuje Casting do przedstawienia "High School Musical"!

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.