Spektakle, przedstawienia

Opis spektaklu

„Matka i dziecko” („Mor og barn")
Matka i syn nie widzieli się od lat. Matka zostawiła syna pod opieka dziadków i wyjechała do Oslo, by robić karierę. Uciekła przed opresyjną matką, prowincją i protestancką tradycją. Syn skończył studia. Odwiedza matkę, by porozmawiać z nią o decyzji porzucenia go. Jak potoczy się ta rozmowa? Czy uda się odbudować zerwane więzi?    

Matka: Katarzyna Figura
Chłopak: Paweł Domagała

Letni dzień ("Ein sommars dag”)
Młoda Kobieta i Asle są małżeństwem, niedawno kupili piękny dom nad fiordem. Kobieta ma żal do męża, który spędza większość czasu na łódce. Podejrzewa, że jest to sposób ucieczki. Asle już w młodości żył w swoim świecie, nie udzielał się towarzysko, wychowywała go babcia, ojca nie znał, z matką nie utrzymywał kontaktu. Pewnego dnia kobieta czeka na odwiedziny przyjaciółki. Nie udaje jej się namówić męża, by dotrzymał im towarzystwa. Asle wypływa w morze i bardzo długo nie wraca…

Asle – Paweł Domagała
Starsza Kobieta – Halina Skoczyńska
Starsza Przyjaciółka – Małgorzata Zajączkowska
Młoda Kobieta – Monika Kwiatkowska
Młoda Przyjaciółka – Sylwia Zmitrowicz
Mężczyzna – Jan Pęczek

"Fosse pisze zrytmizowaną prozą, posługuje się przemiennie językiem wyrafinowanym i potocznym. Ta proza bez znaków przystankowych daje aktorom dużą wolność interpretacji intencji, równocześnie dyscyplinując ich rytmem. Można powiedzieć, że twórczość Fossego to – paradoksalnie - teatr rapsodyczny, wypełniony emocją. Autor mówiący o najgłębszych ludzkich namiętnościach w sposób tak oszczędny to dziś rzadkość w teatrze. Wydaje mi się, że ogromny wpływ na Fossego miał Bergman i jego obrazowanie, a w dalszej kolejności Ibsen z jego klimatami. Od Czechowa nauczył się niedopowiedzeń, ciszą potrafi czasem powiedzieć więcej niż słowami. U Fossego treść staje się formą, a forma treścią." - mówi Izabella Cywińska

Jon Fosse (ur. 1959) – norweski dramatopisarz, prozaik, poeta i eseista. Uznany za jednego z najciekawszych współczesnych dramatopisarzy europejskich. Napisał 25 dramatów, jako dramatopisarz debiutował w 1994 roku sztuką Og aldri skal vi skiljast („I nigdy się nie rozstaniemy”). Utwory Fossego przetłumaczono na przeszło 40 języków, a sztuki wystawiono na ponad 120 scenach świata.  Za twórczość dramatyczną otrzymał wiele nagród. Otrzymał wiele nagród, m.in. Nagrodę Ibsena (1996), Nordycką Nagrodę Dramatopisarską (2000) i Nagrodę Nestroy (2000). W 2002 roku został uznany za najlepszego autora zagranicznego przez niemiecki miesięcznik „Theater Heute”. The Daily Telegraph zaliczył go do 100 żyjących geniuszy. Fosse jest minimalistą słowa — jego postacie mówią oszczędnie. Fossego interesuje codzienność i samotność. Jego bohaterowie borykają się z emocjonalnym chłodem, nieumiejętnością tworzenia więzi międzyludzkich.

W języku polskim drukiem ukazało się do tej pory 9 sztuk Jona Fossego: w przekładzie Haliny Thylwe Dziecko („Dialog” 1997, nr 11), a także Matka i dziecko, Syn, Noc śpiewa piosenki oraz Odwiedziny (w tomie: Jon Fosse, Sztuki teatralne, ADiT, Sulejówek 2005), w przekładzie Elżbiety Frątczak-Nowotny Imię („Dialog” 2000, nr 1), Ładny letni dzień („Dialog” 2001, nr 5/6), Sen o jesieni („Dialog” 2003, nr 12) oraz Sen („Dialog” 2006, nr 10). O jego znaczeniu niemiecki tygodnik Die Woche napisał: „Na początku był Henryk Ibsen, następnie nie było nic, a teraz mamy Jona Fossego".

Obsada i twórcy spektaklu

Twórcy spektaklu: reżyseria, muzyka, scenografia. Lista aktorów, pełna obsada, spektaklu Matka i dziecko/Letni dzień (Teatr Dramatyczny Scena Na Woli im T. Łomnickiego, Warszawa).

Twórcy spektaklu

Obsada spektaklu

Sylwia Zmitrowicz Sylwia Zmitrowicz Młoda Przyjaciółka
Paweł Domagała Paweł Domagała Chłopak i Asle
Halina Skoczyńska Halina Skoczyńska Starsza kobieta
Jan Pęczek Jan Pęczek Mężczyzna
Małgorzata Zajączkowska Małgorzata Zajączkowska Starsza Przyjaciółka
Monika Kwiatkowska Monika Kwiatkowska Młoda Kobieta

Bilety na spektakl

Aktualnie nie posiadamy informacji o biletach na Matka i dziecko/Letni dzień.

Kiedy i gdzie grają

Nie posiadamy informacji o tym kiedy i gdzie grają w teatrach sepektakl Matka i dziecko/Letni dzień (Teatr Dramatyczny Scena Na Woli im T. Łomnickiego, Warszawa).

Zdjęcia ze spektaklu

Aktualnie nie posiadamy zdjęć ze spektaklu Matka i dziecko/Letni dzień (Teatr Dramatyczny Scena Na Woli im T. Łomnickiego, Warszawa).

Recenzje, wiadomości

Aktualnie nie posiadamy recenzji oraz wiadomości związanych ze spektaklem Matka i dziecko/Letni dzień (Teatr Dramatyczny Scena Na Woli im T. Łomnickiego, Warszawa).

Komentarze i opinie

Komentarze, oceny i opinie użytkowników do spektaklu Matka i dziecko/Letni dzień (Teatr Dramatyczny Scena Na Woli im T. Łomnickiego, Warszawa).
Polecamy
Premiery teatralne
Ostatnio czytane
Laura Breszka
Gwiazdy na premierze spektaklu "Cud" [FOTO]

W warszawskim Teatrze Capitol odbyła się premiera najnowszej komedii. Zobaczcie zdjęcia!

Ziemianie spektakl WTL
"Ziemianie" - przedstawienie dla dzieci do zobaczenia online

Wrocławski Teatr Lalek zaprasza na kolejną niedzielę ze spektaklem online!

O nich się mówi
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Casting do "High School Musical"!
Casting do "High School Musical"!

Gliwicki Teatr Muzyczny organizuje Casting do przedstawienia "High School Musical"!

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.