Spektakle, przedstawienia

Opis spektaklu

Iwan Mazepa-Kołodyński urodził się 20 marca 1639 roku na Ukrainie. Za młodu był paziem na dworze króla Jana Kazimierza Wazy. Zasłynął tam głównie z romansów, które rozpalały nie tylko wyobraźnię plotkarzy nad Wisłą i Dnieprem, ale też artystów - pisarzy, malarzy w Rosji, Szwecji, Francji… Mazepa jest bohaterem poematu Puszkina, powieści poetyckiej Byrona, wiersza Victora Hugo, obrazów m.in. Géricault i Delacroix, pojawia się też w "Pamiętnikach" Jana Chryzostoma Paska.

Ten sam Mazepa jest pierwowzorem tytułowego bohatera dramatu Juliusza Słowackiego. Akcja utworu toczy się na zamku Wojewody, dokąd przybywa król Jan Kazimierz wraz ze swoją świtą - między innymi ze słynącym z urody i miłosnych przygód paziem Mazepą. Żoną Wojewody jest młodziutka i piękna Amelia zakochana z wzajemnością w pasierbie - Zbigniewie. Król, zauroczony wdziękami młodej wojewodziny, zaczyna nazbyt jednoznacznie okazywać jej swe zainteresowanie. Mazepa, któremu Amelia również nie jest obojętna, odkrywa, że ta choć nieszczęśliwa w małżeństwie, nie jest skora do amorów, bowiem szczerze kocha Zbigniewa. Mazepa, by ratować Amelię i honor swego króla, ryzykuje własne dobre imię…

Obsada i twórcy spektaklu

Twórcy spektaklu: reżyseria. Lista aktorów, pełna obsada, spektaklu Mazepa (Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, Warszawa).

Twórcy spektaklu

Piotr Tomaszuk Piotr Tomaszuk Reżyser

Obsada spektaklu

Jarosław Gajewski Jarosław Gajewski Król Jan Kazimierz
Paweł Ciołkosz Paweł Ciołkosz Paweł Ciołkosz
Paweł Krucz Paweł Krucz Chrząstka

Bilety na spektakl

Aktualnie nie posiadamy informacji o biletach na Mazepa.

Kiedy i gdzie grają

Nie posiadamy informacji o tym kiedy i gdzie grają w teatrach sepektakl Mazepa (Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, Warszawa).

Zdjęcia ze spektaklu

Aktualnie nie posiadamy zdjęć ze spektaklu Mazepa (Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, Warszawa).

Recenzje, wiadomości

Aktualnie nie posiadamy recenzji oraz wiadomości związanych ze spektaklem Mazepa (Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, Warszawa).

Komentarze i opinie

Komentarze, oceny i opinie użytkowników do spektaklu Mazepa (Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, Warszawa).
Premiery teatralne
Ostatnio czytane
Dziwaczki - spektakl
Natasza Sołtanowicz o polskich "Dziwaczkach" w Awinionie [WYWIAD]

Jak stworzyć niezależną grupę teatralną i wyjechać z autorskim spektaklem na największy festiwal teatralny na świecie? One tego dokonały!

Deadline - spektakl
"Deadline" - tragikomedia korporacyjna w Teatrze WARSawy Warszawa

Premiera spektaklu już 12 marca 2019.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Casting do "High School Musical"!
Casting do "High School Musical"!

Gliwicki Teatr Muzyczny organizuje Casting do przedstawienia "High School Musical"!

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.