Spektakle, przedstawienia

Opis spektaklu

Spektakl kabaretowy w dobrym starym stylu, którego scenariusz powstał w oparciu o teksty jednego z najwybitniejszych autorów współczesnych - Wojciecha Młynarskiego. Większość tekstów użytych w scenariuszu zostało napisane w ubiegłym wieku i nie tylko nie straciły one na swej aktualności, ale nabrały nowych znaczeń. Przedstawienie tyleż zabawne, ile refleksyjne na znakomitym poziomie autorskim i wykonawczym. Scenarzystą, reżyserem i współwykonawcą spektaklu jest Andrzej Strzelecki twórca tak znaczących w swoim czasie przedsięwzięć artystycznych jak kabaret Kur czy teatr Rampa. Autor i reżyser między innymi „Złego zachowania”, „Cabaretro, „Love”, „Kwiatów we włosach” i licznych programów telewizyjnych i spektakli teatralnych.

Geniusz Wojciecha Młynarskiego jest zjawiskiem nieprzyjemnym. Jego teksty satyryczne, powstałe nawet 30 lat temu nie tylko nie wietrzeją - a powinny, bo pisane były na fatalny układ PRL-em zwany - ale zyskują nowy blask nie tracąc nic ze swych pierwotnych znaczeń. Dla autora to może być powód do dumy, albowiem zawsze ponadczasowość materii tak ulotnej jak słowo zasługuje na uznanie.

Dla obywatela, który w zmianie ustroju tęsknie wypatrywał symptomów zmiany nie tylko swego życia, ale odmiany jakości sprawowania władzy - fakt nieprzemijającej wartości satyrycznych tekstów Młynarskiego nie jest już tak radosną konstatacją. Nie ma się z czego cieszyć. Okazuje się, że ludzkie niedoskonałości, które mylnie zwykliśmy przypisywać postaciom minionej epoki są nadal nieodłączną cechą małych, ogarniętych chęcią władzy jednostek. Na szczęście wiara w dobrą, mądrą, kierującą się tylko interesem społecznym władzę, za którą nikt nie będzie się wstydził - nie zanika nigdy. Naiwność obywateli jest bowiem równie wielka, jak ich nadzieja…

Wojciech Młynarski, zmożony chorobą lekko przycichł. Jak każdy kulturalny człowiek, wobec rozmaitych przejawów wszechobecnego chamstwa staje bezradny i bezbronny. Jego podstawowy oręż – intelekt i subtelne poczucie humoru - przechodzi ciężką próbę czasu.
Z pewnością Mistrz wyjdzie z niej zwycięsko, ale cena tej konfrontacji jest - jak na razie - zastanawiająco wysoka.

Jakkolwiek dalej potoczą się losy kraju - pamiętajmy, że Wojciech Młynarski jest i będzie naszym dobrem narodowym, naszym wielkim  bogactwem naturalnym. Wyobraźmy sobie przez chwilę, kim bylibyśmy bez Niego, bez Agnieszki Osieckiej, Jeremiego Przybory i Jonasza Kofty…?

Z tej Wielkiej Czwórki został tylko Wojtek. Jeszcze nam wiele pięknych, mądrych i dowcipnych rzeczy napisze. A na razie posłuchajcie, jak – nie pisząc – pięknie opisuje bieżąca rzeczywistość.

Obsada i twórcy spektaklu

Twórcy spektaklu: reżyseria, scenariusz, muzyka. Lista aktorów, pełna obsada, spektaklu Państewko na linie (Teatr Bajka, Warszawa).

Bilety na spektakl

Aktualnie nie posiadamy informacji o biletach na Państewko na linie.

Kiedy i gdzie grają

Nie posiadamy informacji o tym kiedy i gdzie grają w teatrach sepektakl Państewko na linie (Teatr Bajka, Warszawa).

Zdjęcia ze spektaklu

Aktualnie nie posiadamy zdjęć ze spektaklu Państewko na linie (Teatr Bajka, Warszawa).

Recenzje, wiadomości

Aktualnie nie posiadamy recenzji oraz wiadomości związanych ze spektaklem Państewko na linie (Teatr Bajka, Warszawa).

Komentarze i opinie

Komentarze, oceny i opinie użytkowników do spektaklu Państewko na linie (Teatr Bajka, Warszawa).
Premiery teatralne
Ostatnio czytane
Musical Metro
Słynny musical Metro do zobaczenia w kilku polskich miastach

Zawsze aktualna i uniwersalna tematyka sprawia, że "Metrem" interesuje się każde pokolenie.

Tosca Opera Wrocławska
"Tosca" na początek sezonu artystycznego 2021/2022 w Operze Wrocławskiej

W stolicy Dolnego Śląska zagoszczą prawdziwe gwiazdy operowego świata.

O nich się mówi