Spektakle, przedstawienia

Opis spektaklu

Pod tytułem Siostry skrywa się wariacja na temat losów Olgi, Maszy i Ireny, trzech sióstr ze słynnego dramatu Czechowa. Enquist przenosi widzów we wpół realną rzeczywistość, mieszając teraźniejszość z przyszłością, akcja dzieje się równocześnie w 1901 i 1917 r. W przedstawieniu Piotra Cieślaka ramy czasowe zostają dodatkowo przesunięte. Rzecz rozgrywa się w naszej współczesności, dla której punktem odniesienia stają się lata 50. W rolach sióstr pojawia się sześć aktorek. Dzisiejsze siostry grają Jadwiga Jankowska-Cieślak, Katarzyna Figura i Joanna Szczepkowska, te dawne, młodsze to Julia Kijowska, Maja Hirsch i Agnieszka Roszkowska.
 
 
 
opinie o spektaklu:
 
"Czechow w wersji skróconej i wydłużonej zarazem. Skróconej, bo trochę dialogów wycięto, a wydłużonej, bo dołożono pomysł Pera Olova Enquista na lifting mistrza. Miał to być dalszy ciąg "Trzech sióstr", ale reżyser Piotr Cieślak zaserwował widzom tylko niepotrzebną wariację na temat klasyki. Nowości tu jak na lekarstwo. Jedynym dodatkiem do oryginału szwedzkiej wersji rosyjskiego dramatu jest przenikanie się planów czasowych. Mamy zarówno młode bohaterki z wersji Czechowa, jak i te same bohaterki po latach i przejściach. W ten sposób trzy siostry gra sześć aktorek. Ale co z tego, skoro młode słowo w słowo cytują Czechowa, a starsze wzorcowo go naśladują, zapatrzone w wyimaginowaną, złudną przyszłość. Tak jak w oryginale żyją nadzieją, że "gdzieś" i "kiedyś" będzie lepiej, a prawdziwe życie przecieka im niepostrzeżenie przez palce. Nie mówią jednak nic, czego by sam Czechow sto lat temu nie powiedział. Nawet tak doskonałe aktorki, jak Joanna Szczepkowska, Katarzyna Figura i Jadwiga Jankowska-Cieślak, nie są w stanie obronić swoich bohaterek. Całą inscenizację ratuje tylko scenografia: pomysłowa, ascetyczna i plastyczna. Odciąga na chwilę uwagę od nudnawego spektaklu i zgubnych skutków poprawiania tego, co było dobre."
"Męczenie Czechowa"
Iga Nyc
Wprost nr 38/24.09
20-09-2006
 
 
"Reżyser warszawskiego przedstawienia Piotr Cieślak w swej interpretacji idzie dalej niż autor dramatu. Dojrzałe siostry poruszają się gdzieś po nieokreślonej konkretnie współczesności, tłem Czechowowskich retrospekcji stają się lata 50. ubiegłego wieku. Nie daty jednak są najistotniejsze, ale dojmujące poczucie, że świat przeżył katastrofę i zatrzymał się w miejscu. Starego porządku nie zastąpił żaden inny. Pierwsze skrzypce zaczęli grać ludzie do bólu pragmatyczni, jak choćby nieświadoma swej brutalnoci Natasza. Dojmujący smutek tego rozłamu udało się w Teatrze Dramatycznym pokazać. Ale niestety nic więcej. Polskim zwyczajem przez większość spektaklu scena pogrążona jest w mroku, z którego trudno wyłowić postaci. Trudno cokolwiek zobaczyć i trudno usłyszeć, bo skoro dramat egzystencjalny, to i aktorzy mamroczą coś pod nosem. Kolejna polska norma."
"Gwiazdy nie ratują "Sióstr""
Jacek Wakar
Dziennik nr 128
18-09-2006

Obsada i twórcy spektaklu

Twórcy spektaklu: reżyseria, muzyka, scenografia. Lista aktorów, pełna obsada, spektaklu Siostry (Teatr Dramatyczny - duża scena, Warszawa).

Bilety na spektakl

Aktualnie nie posiadamy informacji o biletach na Siostry.

Kiedy i gdzie grają

Nie posiadamy informacji o tym kiedy i gdzie grają w teatrach sepektakl Siostry (Teatr Dramatyczny - duża scena, Warszawa).

Zdjęcia ze spektaklu

Aktualnie nie posiadamy zdjęć ze spektaklu Siostry (Teatr Dramatyczny - duża scena, Warszawa).

Recenzje, wiadomości

Aktualnie nie posiadamy recenzji oraz wiadomości związanych ze spektaklem Siostry (Teatr Dramatyczny - duża scena, Warszawa).

Komentarze i opinie

Komentarze, oceny i opinie użytkowników do spektaklu Siostry (Teatr Dramatyczny - duża scena, Warszawa).
Polecamy
Premiery teatralne
Zapowiedzi teatralne
O nich się mówi
Ostatnio czytane
Lot nad kukułczym gniazdem
Walka z systemem, czyli "Lot nad kukułczym gniazdem" w Teatrze Polskim we Wrocławiu [FOTO]

Cezary Iber i Piotr Łukaszczyk omawiają pracę nad spektaklem.

Teatr Powszechny w Łodzi
Teatr Powszechny w Łodzi szykuje spektakl o Krzysztofie Krawczyku

Autorem sztuki "Krystof" i jej reżyserem jest Michał Siegoczyński.