Spektakle, przedstawienia

Opis spektaklu

„Jesteśmy krajem najbardziej załganym na świecie. Cała nasza przeszłość, cała teraźniejszość, można rzec, cała Polska są po trosze jednym wielkim kapitanem Nutem” – napisał Boy -Żeleński w 1925 roku po prapremierze „Żeglarza”. I rozpoczął trwający chyba do dziś spór o wymowę tego utworu.

Młody historyk Jan wraca po latach do rodzinnego miasteczka, które żyje legendą miejscowego bohatera. Mit kapitana Nuta – zmarłego heroiczną śmiercią na morzu, rozgrzewa serca i umysły mieszkańców, dając dobry przykład, motywując do działania, a najczęściej stając się pustym hasłem na sztandarach miejscowych notabli, próbujących „przeciągnąć” zmarłego bohatera na swoją stronę.

Trwają przygotowania do postawienia Nutowi pomnika kiedy zjawia się Jan znający prawdziwe losy kapitana. Jak się okazało Nut nie zginął bohatersko, mało tego ma się dobrze, żyje szczęśliwie i dostatnio pod przybranym nazwiskiem.

Jan postanawia walczyć o prawdę, choć zdaje się, że jest jedynym, któremu na jej ujawnieniu zależy. Z czasem sam zaczyna wierzyć, że od prawdy ważniejsza jest legenda.

Paradoksem jest, że Szaniawski programowo apolityczny, uważany za pisarza nieagresywnego, odwołującego się do wrażliwości i wyobraźni, stworzył dramat będący zarzewiem dyskusji światopoglądowo-politycznej.

Reżyser Jerzy Klesyk powtórza więc za Szaniawskim pytanie – czego dziś nam Polakom bardziej potrzeba: prawdy czy mitu?

Zdjęcia ze spektaklu

Najciekawsze zdjęcia ze spektaklu Żeglarz (Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, Warszawa).

Żeglarz (12)

Żeglarz - Zdjęcie nr 1
Żeglarz - Zdjęcie nr 2
Żeglarz - Zdjęcie nr 3
Żeglarz - Zdjęcie nr 4
Żeglarz - Zdjęcie nr 5

Obsada i twórcy spektaklu

Twórcy spektaklu: reżyseria, muzyka. Lista aktorów, pełna obsada, spektaklu Żeglarz (Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, Warszawa).

Bilety na spektakl

Aktualnie nie posiadamy informacji o biletach na Żeglarz.

Kiedy i gdzie grają

Nie posiadamy informacji o tym kiedy i gdzie grają w teatrach sepektakl Żeglarz (Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, Warszawa).

Recenzje, wiadomości

Aktualnie nie posiadamy recenzji oraz wiadomości związanych ze spektaklem Żeglarz (Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, Warszawa).

Komentarze i opinie

Komentarze, oceny i opinie użytkowników do spektaklu Żeglarz (Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, Warszawa).
 • Żeglarz Teatr Polski wczoraj, dzisiaj......... [0]
  smakosz sztuki
  2011-03-27 22:29:13
  Miałem przyjemność obejrzeć Żeglarza w Teatrze Polskim w dniu premiery. Dawno nie byłem na tak udanej premierze. Sztuka trwała "kilka minut" pozwala na uwolnienie od dnia codziennego i lot tak jak reżyser zaplanował w "znane - nie znane". Spektakl daje dużo do przemyślenia, jest zagrany perfekcyjnie, a obsada od dzieci do Jakuba Fali - aktora po 80 -tce. Najstarszy aktor grający w Warszawie. świetna obsada głównych ról i perfekcyjny dobór i gra najmłodszych - nic dodać nic ująć. Gra aktorska na najwyższym poziomie połączona z bardzo dobrym światłem i muzyką pozostawiają nie zapomniane wrażenie. Gratuluję Reżyserowi i polecam, warto zobaczyć, pomyśleć nad sztuką skierowaną do nas - Polaków. A jak wiadomo ile nas tyle odczuć i przemyśleń. smakosz sztuki
Premiery teatralne
Ostatnio czytane
Dziwaczki - spektakl
Natasza Sołtanowicz o polskich "Dziwaczkach" w Awinionie [WYWIAD]

Jak stworzyć niezależną grupę teatralną i wyjechać z autorskim spektaklem na największy festiwal teatralny na świecie? One tego dokonały!

Deadline - spektakl
"Deadline" - tragikomedia korporacyjna w Teatrze WARSawy Warszawa

Premiera spektaklu już 12 marca 2019.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Casting do "High School Musical"!
Casting do "High School Musical"!

Gliwicki Teatr Muzyczny organizuje Casting do przedstawienia "High School Musical"!

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.