Teatr
15. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca ZAWIROWANIA

15. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca ZAWIROWANIA

  • 2019-05-26, do 2019-05-27
  • Warszawa

Opis

W 2019 roku Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca Zawirowania będzie miał charakter jubileuszowy – celebrujemy piętnastolecie naszej działalności! Z tej okazji zaprosiliśmy do Warszawy jeden z najbardziej znanych zespołów tańca na świecie, wyjątkową gwiazdę - Kibbutz Contemporary Dance Company z Izraela. „The Crossing” oraz „Looking for Asylum” to hasła towarzyszące tegorocznej edycji wydarzenia. Pierwsze z nich odnosi się do wielokulturowego spotkania i skrzyżowania tradycji. Hasło nawiązuje również do współpracy Teatru Tańca Zawirowania z indyjskim Navdhara India Dance Theatre, której owocem jest wspólny spektakl „The Crossing”.

Projekt znajdzie się w jubileuszowym repertuarze festiwalu. Co więcej, będziecie mieli okazję zobaczyć występy zespołów reprezentujących skrajnie różne kultury z całego świata – Peru, USA, Włoch, Węgier, Singapuru, Izraela, Białorusi i Polski.

Oprócz współpracy z Indiami, pokażemy efekty kolaboracji Teatru Tańca Zawirowania z zespołem Valerie Green/Dance Entropy z Nowego Jorku. Hasło „Looking for Asylum” odnosi się do poszukiwań w świecie różnych kultur za pomocą tańca. Poza odniesieniami do migracji społecznej i politycznej, azyl to miejsce ucieczki od cywilizacji i problemów współczesnego świata. Azylem w znaczeniu artystycznym będzie współpraca międzynarodowa, umożliwiająca poznawanie nowych ludzi, otwierająca umysł pod kątem wrażliwości na inne kultury i inne pojmowanie świata.

Wszystkie spektakle XV edycji festiwalu Zawirowania będą zahaczały o tematykę społeczną i psychologiczną, traktując taniec jako formę wypowiedzi. Jubileuszowa edycja festiwalu Zawirowania to miejsce prezentacji własnych i odmiennych wizji świata współczesnego - dla jednych będącego uosobieniem pełnej realizacji szczęścia, dla innych utożsamianego z zepsuciem.

Jak zawsze przygotowaliśmy wyjątkowy repertuar, dodatkowo po spektaklach odbywać się będą spotkania z artystami, którzy podczas wizyty w Warszawie poprowadzą również warsztaty taneczne. Spektakle prezentowane będą w różnych lokalizacjach. Świętujcie z nami 15-lecie ZAWIROWAŃ!

 

PROGRAM

 

26.05.2019 // 14:00 i 17:00 // Bulwary Wiślane i Rynek Nowego Miasta

Physical Theater Inzhest “ALIENS” / Białoruś

Uliczny pokaz-happeningowy, w którym główną rolę odgrywają Najwyżsi Przełożeni i Kontrolerzy Kosmicznych Sił Specjalnych, włączający się w rytm życia miejskiego tłumu. Performance odbywa się w formie pochodu "przybyszów z innego świata" (wszelkie określenia są akceptowalne, wedle własnych, subiektywnych odczuć). Pierwszy pokaz przedstawienia odbył się w lecie 2012 r. na Festiwalu Jedności Braterskich Narodów Słowiańskich, który tradycyjnie odbył się na styku granic państwowych Rosji, Białorusi i Ukrainy - nieopodal Homla. Pomysł i reżyseria: Slava Inozemcev

Najstarszy i jak do tej pory, niestety, JEDYNY NIEZALEŻNY PROJEKT ARTYSTYCZNY NA BIAŁORUSI, ODNOSZĄCY SUKCESY I DZIAŁAJĄCY NIEPRZERWANIE OD 35 LAT pod kierunkiem Teatru Współczesnej Pantomimy. Teatr fizyczny realizujący wydarzenia (jako pierwszy na Białorusi!) jako teatr uliczny (Teatr Plenerowego), korzystając również z gatunku tańca Butō. Założony w Mińsku w 1980 roku przez studentów Instytutu Kultury pod kierunkiem Vyacheslava Inozemtseva. Do 2001 r. funkcjonował jako Teatralne Studio Pantomimiczne "Żest". Brał udział w wielu festiwalach i międzynarodowych projektach na Białorusi, w Rosji i Europie.

27.05.2019 // 19:00 // Teatr Studio

Kibbutz Contemporary Dance Company „ASYLUM” / Izrael

Choreografia, Scenografia & Oświetlenie: Rami Be’er
Montaż dźwięku: Rami Be’er, Alex Claude
Kostiumy: Rami Be’er, Lilach Hatzbani
Dyrektor prób i Asystent Dyrektora Artystycznego: Nitza Gombo
Asystent dyrektora prób i asystent Montażysty Dźwięku: Eyal Dadon

Tancerze: Shani Cohen, Ilya Nikurov, Megan Doheny, Su Jeong Kim, Jinhwan Seok, Léa Bessoudo,
May Asor, Anastasia Cheshun, Albert Galindo, Nathaniel Wilson, Jungwoon Jung, Arianna Di Francesco,
Salomé Cynamon, Tristán Carter, Yarden Oz, Dylan Tedaldi, Theo Samsworth, Dvir Levi

W swoim najnowszym dziele „Asylum”, Rami Be’er bada i konfrontuje ze sobą uniwersalne pojęcia i problemy, takie jak: tożsamość, obcość, przynależność, wolność, ojczyzna, tęsknota, dom. Według artysty, te tematy są istotne dla każdej istoty ludzkiej z egzystencjalnego punktu widzenia, w jakimkolwiek miejscu i czasie się znajdujemy. Poszukiwanie miejsca, które jest utożsamiane z domem stało się częścią ludzkiej egzystencji.


"Niezwykła kompozycja doświadczonego artysty i mistrza kompozycji. Techniczny poziom grupy jest wyjątkowy!" - Ruth Eshel

"Pełen zaangażowania spektakl oraz klarowność choreografii - przekonajcie się!" - The New York Times

Kibbutz Contemporary Dance Company to jedna z czołowych grup tanecznych na świecie. Dyrektorem artystycznym zespołu jest Rami Be’er, którego wyjątkowy styl choreografii stał się cechą charakterystyczną zespołu, zarówno w Izraelu jak i zagranicą. Technicznie silna, eklektyczna grupa tancerzy i ich wielka wrażliwość, KCDC najlepiej ukazuje izraelską technikę tańca. Zespół wykonuje swoje choreografie regularnie w najważniejszych teatrach i festiwalach na całym świecie. KCDC zostało założone w 1973 przez Yehudita Arnona, prowadzącego fundację wspaniale prosperującego do dziś Internatonal Dance Village, będącego czołowym centrum tańca w Izraelu. Zespół Kibbutz Contemporary Dance Company wraz z International Dance Village są położone na szczycie wzgórz zachodniej Galilei, w północnej części Izraela - Kibbutz Ga’aton.

Polecamy
Ostatnio dodane
28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt
Zbliża się 28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt w Toruniu

Wybitni światowi reżyserzy oraz najciekawsze polskie spektakle w programie wydarzenia!

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.