Teatr
"RK BH? JAK U WAS?" - próba prasowa

"RK BH? JAK U WAS?" - próba prasowa

  • 2022-04-27
  • Warszawa

Galerie zdjęć - zdjęcia

Zdjęć w galerii 11.

fot. Nikita Verkhov

Opis

ЯК BИ? JAK U WAS? – teatr tańca

Ukraińskie „how are you?” w realiach wojny nabiera dramatycznego znaczenia. „Як Bи? Jak u Was?” to już nie jest zwrot grzecznościowy, a pełne obaw pytanie: „Czy żyjesz? Czy jest spokojnie?”. Pytanie, które każdego ranka wysyłane jest do członków rodziny, przyjaciół, sąsiadów i kolegów z pracy, którzy pozostali w Ukrainie. Jest to pierwsza czynność wykonywana każdego dnia przez tych, którzy uciekli, aby ratować życie swoje i swoich dzieci.

Ukraińskie artystki przyjechały do Polski w obawie przed zagrożeniami, które niesie ze sobą wojna. Nie pozostają jednakże bierne i także tutaj chcą walczyć o swój kraj. Chcą mówić w imieniu swoim, w imieniu ukraińskich mężczyzn, ukraińskich rodzin, wszystkich, którzy nie wyjechali i których głos nie jest słyszalny. Ich opowieść jest niewyobrażalnie trudna, wypowiedziana głośno, głośno śpiewana i energicznie tańczona. Jeśli w ogóle można tańczyć o wojnie...

Realizując ten projekt towarzyszą nam pytania o rolę artysty w obliczu katastrofy oraz o to, co twórca może zaoferować społeczeństwu w kryzysie. Czy możemy przetwarzać tak trudną rzeczywistość? Jak to zrobić i jakich narzędzi artystycznych należy użyć? Wyzwanie postawione jest nie tylko przed twórcami, którzy opowiadają autobiograficzne historie, ale także przed widzem, który musi odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jest gotowy współodczuwać i uczestniczyć w opowieści, która nie ma jeszcze zakończenia, a której częścią stajemy się my wszyscy.

Realizacja Teatru Druga Strefa jest wsparciem ukraińskiego środowiska twórczego, które otrzymało szansę na tworzenie i kontynuację pracy zawodowej poza granicami kraju. Jest to forma pomocy, która pozwala artystom na odnalezienie się w nowej i niezbadanej przez nich rzeczywistości.

Obsada: Maria Lozova, Daria Vadimovna Belikova, Alina Velcheva, Milaniya Medvedeva, Yelyzaveta Dzhuhostranska

ip

Ostatnio dodane
Klub, spektakl
Znamy laureatów Przeglądu Teatrów Małych Form Kontrapunkt 2022

Sprawdźcie, które spektakle nagrodzono podczas 56. edycji festiwalu w Szczecinie.

Nie ksiąÅźka zdobi człowieka
Nie książka zdobi człowieka - recenzja spektaklu

Oceniamy spektakl komediowy Teatru Kwadrat w Warszawie.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Casting do "High School Musical"!
Casting do "High School Musical"!

Gliwicki Teatr Muzyczny organizuje Casting do przedstawienia "High School Musical"!

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.