Pomocna dłoń - Technologie

Jak powiesić telewizor na płycie gipsowo-kartonowej?

2019-03-27 15:26:49 | Warszawa

W nowoczesnych wnętrzach chętnie wykorzystuje się płyty gipsowo-kartonowe, które służą na przykład do wydzielania nowych pomieszczeń. Z pozoru delikatne i cienkie płyty są jednak w stanie unieść na sobie ciężar wieszanych na nie szafek, półek czy nawet telewizora. Jak zamontować telewizor na płycie gipsowo-kartonowej, żeby nie uszkodzić ściany i stabilnie przymocować sprzęt?

telewizor na ścianiePrzygotowanie do zamontowania telewizora

Zanim zabierzemy się za jakiekolwiek prace montażowe, upewnijmy się, że w ścianie gipsowo-kartonowej, na której chcemy powiesić TV (a dokładniej w miejscu, w którym chcemy powiesić nasz sprzęt), nie przebiegają przewody elektryczne ani rury. Ostatnia rzecz, jakiej byśmy chcieli, to wiercenie otworów w niewłaściwych miejscach i uszkodzenie całej instalacji elektrycznej.

Do wykrywania przewodów biegnących w ścianie użyjmy specjalnego miernika lub skorzystajmy z dokumentacji instalacji elektrycznej, jeśli taka jest dostępna. Jeśli wynajmujemy mieszkanie, warto dowiedzieć się od właściciela, jaką funkcję spełnia ścianka i czy jest to np. dekoracyjny element zabudowy, przedścianka służąca do wyrównania nierówności na murze czy może ścianka działowa. Pomoże nam to w wyborze odpowiednich narzędzi i materiałów montażowych. Kiedy dowiemy się już wszystkiego na temat ściany, możemy przystąpić do prac montażowych.

Wybór materiałów montażowych i narzędzi

Sytuacje, kiedy bardzo drogi telewizor spada ze ściany wykonanej z płyty gipsowo-kartonowej na podłogę zdarzają się tylko wtedy, kiedy niewłaściwie przeprowadzimy prace montażowe. Nasz sprzęt możemy powiesić bezpośrednio na ścianie g-k bez ingerowania w konstrukcję, jeśli waży mniej niż 30 kg. W przypadku cięższych urządzeń będziemy musieli wykonać dodatkowe wzmocnienie. Dodatkowo możemy się także rozejrzeć za profesjonalnymi i wytrzymałymi płytami gipsowo-kartonowymi, dostępnymi np. na stronie Rigips.

Do przymocowania telewizora potrzebujemy specjalnych kołków kotwiących dedykowanych do ścian gipsowo-kartonowych oraz uchwytu do płaskiego telewizora. Jeśli chcemy ukryć przewód zasilający od TV i kabel od anteny, przyda nam się peszel (specjalna plastikowa rurka) lub maskownica do kabli, do której wpuścimy wszystkie przewody.

Uchwyt mocujący wybieramy w zależności od wielkości i modelu naszego telewizora oraz rodzaju ściany, do której chcemy go przymocować. Jeśli zależy nam na tym, żeby telewizor można było obracać i ustawiać go pod odpowiednim kątem, zakupmy specjalny uchwyt obrotowy.

Żeby zawiesić telewizor na płycie g-k (nie cięższy niż 25 kg), potrzebujemy specjalistycznych kołków stalowych typu molly. Podczas ręcznego wkręcania kołka kleszczami, jego tylna część rozszerza się i zapiera o wewnętrzną powierzchnię płyty. Kołki tego rodzaju są praktyczne, ponieważ można je wielokrotnie wkręcać i wykręcać. Rozmiar kołków dobieramy w zależności od grubości płyty, do której je mocujemy (od 3 do 50 mm). Do powieszenia wieszaka telewizyjnego będziemy potrzebować ok. 6-10 śrub typu molly. Telewizor możemy przykręcić do ścianki działowej tymi kołkami tylko wtedy, jeśli płyta (musi mieć min. 12, 5 cm) osadzona jest na profilach stalowych o grubości przynajmniej 5 cm.

Narzędzia, których będziemy potrzebowali do montażu telewizora to wiertarka oraz specjalne kleszcze do wkręcenia kołków. Jeśli zdecydujemy się na prostszy wariant wkrętów, do ich przykręcenia wystarczy nam standardowy śrubokręt.

Prace montażowe

Przed przewierceniem uchwytu telewizyjnego musimy zaznaczyć miejsce, w którym będzie wisiał nasz sprzęt. TV powinien znajdować się bezpośrednio przed nami i na wysokości naszego wzroku. Na płycie g-k sprzęt najlepiej umieścić przy profilu słupkowym.

Wieszak na telewizor przykładamy w miejsce, gdzie chcemy go przewiercić i ołówkiem zaznaczamy punkty, które będziemy nawiercać. Używamy przy tym poziomicy, żeby uchwyt z każdej strony znajdował się na tym samym poziomie. Po zaznaczeniu punktów rozpoczynamy wiercenie. Otwory o średnicy kołka wykonujemy za pomocą wiercenia obrotowego, bez zastosowania udaru. Kiedy wywiercimy już otwory, czas na dokładne oczyszczenie ich z pyłu. Jeśli pozostawimy resztki z wiercenia w dziurach na kołki, mniej stabilnie będziemy mogli je zamocować. Po przykręceniu wszystkich kołków, na uchwycie montujemy elementy potrzebne do przymocowania telewizora. Następnie zawieszamy sprzęt i ustawiamy kąt nachylenia ekranu.

Za wiszącym na ścianie telewizorem będzie znajdował się przewód zasilający oraz kabel od anteny. Żeby całość naszej aranżacji prezentowała się estetycznie, przewody umieśćmy w specjalnej maskownicy. Jeśli montaż dodatkowego elementu wydaje nam się czasochłonny, kable możemy spiąć też opaską.

Co zrobić z cięższym sprzętem? Czy ścianka g-k wytrzyma duże obciążenie?

Lekka płyta gipsowo-kartonowa może wytrzymać dużo większe obciążenie niż 25 kg. Jeśli chcemy powiesić na ścianie telewizor o bardzo dużej przekątnej lub zestaw kina domowego, musimy to zaplanować na etapie stawiania ścianki. Żeby konstrukcja wytrzymała obciążenie, musimy zastosować odpowiednie wzmocnienie z płyty wiórowej w miejscu, gdzie chcemy przymocować nasz sprzęt.

W wynajmowanym mieszkaniu, w którym chcemy powiesić telewizor, zdecydujmy się na sprzęt ważący nie więcej niż 25 kg. Bez większej ingerencji w konstrukcję będziemy mogli stabilnie umieścić go na płycie gipsowo-kartonowej.

Źródło: Rigips.pl

Artykuł Partnera

fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: podwieszany telewizor, montaż telewizora, telewizor na ścianie
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
granie na PC
Porównywarka cen gier na PC czyli kupuj z głową!

Sprawdź, czym jest GG.deals i kupuj gry w najlepszych okazjach!

smartwatch
Ile lat działa smartwatch?

Zastanawiasz się, jaka jest przeciętna żywotność takiego zegarka? Co wpływa na zużycie baterii?

fluorescencja
Czym jest i na czym polega fluorescencja?

Zjawisko to znajduje zastosowanie m.in. przy sekwencjonowaniu DNA oraz badaniu procesów wewnątrzkomórkowych.

Polecamy
Autoryzowany serwis Apple w Warszawie
Autoryzowany serwis Apple w Warszawie Warszawa

Każdy musi liczyć się z tym, że jego sprzęt ulegnie uszkodzeniu. W takiej sytuacji konieczna stanie się naprawa, a tą warto zlecić serwisom autoryzowanym.

telewizor na ścianie
Jak powiesić telewizor na płycie gipsowo-kartonowej? Warszawa

Jak zamontować telewizor na płycie gipsowo-kartonowej, żeby nie uszkodzić ściany i stabilnie przymocować sprzęt?

Ostatnio dodane
granie na PC
Porównywarka cen gier na PC czyli kupuj z głową!

Sprawdź, czym jest GG.deals i kupuj gry w najlepszych okazjach!

smartwatch
Ile lat działa smartwatch?

Zastanawiasz się, jaka jest przeciętna żywotność takiego zegarka? Co wpływa na zużycie baterii?

Popularne
HP Pavilion 6000
Test laptopa HP Pavilion dv6000

Wraz ze wzrostem popularności komputerów przenośnych, na rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących tego typu urządzenia. Ale nie każda firma może się pochwalić wysoką renomą wśród klientów. Na pewno ten problem nie dotyczy firmy Hewlett-Packard...

40 gier komputerowych naszej młodości
40 gier komputerowych naszej młodości

Prezentujemy nostalgiczne wspomnienie o wspaniałych grach komputerowych, które bezlitośnie pożerały za młodu nasz cenny czas.

Mój własny serwer FTP
Mój własny serwer FTP

Artykuł przedstawia instalację i podstawową konfigurację najprostszych i bardzo popularnych serwerów ftp zarówno jeżeli chodzi o linuxa jak i System Windows XP