Wiadomości - Artykuły

3 sposoby na podreparowanie studenckiego budżetu

Pożyczka dla studenta

2018-03-08 14:28:24 | Warszawa

Studia mogą być najlepszym czasem w życiu, co absolwenci potwierdzają często po latach. Wtedy poznaje się wielu przyjaciół i niejednokrotnie sympatie na całe życie. Z drugiej strony jednak wszyscy wiemy, że w czasie studiów wiecznie brakuje pieniędzy na wszystko – na małe przyjemności, ale i na codzienne, podstawowe wydatki. W jaki sposób można podreperować skromny budżet studencki?

3 sposoby na podreparowanie studenckiego budżetu

Kredyt studencki

Banki mają specjalne oferty dla studentów, np. konta z niskimi opłatami za prowadzenie rachunku czy nawet karty kredytowe, oczywiście na nieco innych zasadach. Produkty finansowe dla tej grupy najczęściej są na preferencyjnych warunkach – mogą mieć więc dogodne oprocentowanie oraz czas spłaty. Trzeba jednak pamiętać – w przypadku kredytu czy pożyczki studenckiej kredytobiorca musi spełnić określone wymagania, czasem trudne w realizacji.

Jednym z minusów kredytu studenckiego jest m.in. fakt, że absolwent rozpoczyna swoją karierę już z długiem, co wydaje się po prostu dość stresujące. Na szczęście nie trzeba od razu po zakończeniu edukacji spłacać całego zobowiązania (dwuletni okres karencji), więc jest czas na ustabilizowanie swojej sytuacji finansowej.

Niedogodnością może być jednak konieczność udokumentowania statusu studenckiego (także informowanie np. o powtarzaniu semestru) i wypełnienie wszystkich formalności dotyczących ubiegania się o kredyt. Warto również wiedzieć, że kredyt studencki nie musi być przyznany każdemu. Przeszkodą może być np. to, że maksymalny dochód na osobę w rodzinie, jaki uprawnia do otrzymania kredytu, wyniósł 2500 zł netto w roku akademickim 2017/2018. Dodatkowo zobowiązanie to mogą zaciągnąć jedynie osoby, które rozpoczęły studia przed ukończeniem 25. roku życia.

Pożyczki krótkoterminowe

O ile kredyty studenckie sprawdzają się przy większych wydatkach, o tyle pożyczki studenckie udzielane przez firmy pozabankowe to propozycja dla osób, które potrzebują szybko gotówki i chcą ją pożyczyć na krótki czas. Szansę na zaakceptowanie wniosku mają zwłaszcza osoby ze stałym (nawet niewielkim) dochodem. Taka pożyczka dla studenta może być ratunkiem, kiedy zabraknie pieniędzy na czesne, czynsz czy wymarzony kurs.

Na rynku działa wiele firm, jakie udzielają tego typu pożyczek. Zaletą takiej formy pożyczania pieniędzy jest fakt, że obowiązuje przy tym minimum formalności, które można załatwić w całości przez internet, bez wychodzenia z domu. Przeczytaj poradnik od Vivus – pożyczka dla studenta na https://www.vivus.pl/moje-finanse/poradnik-pozyczkobiorcy/szybka-pozyczka-dla-studenta-kiedy-jak-i-od-kogo i dowiedz się więcej o tej opcji.

Praca dorywcza

Studenci często szukają dodatkowej pracy, która pozwoli chociaż częściowo pokryć koszty utrzymania na studiach. Osoby studiujące dziennie najczęściej szukają pracy weekendowej, a jeśli plan wykładów na to pozwala, podejmują pracę również w tygodniu. Jednak w przypadku studentów dziennych bardzo trudno o stałe zatrudnienie nawet na ½ czy ⅓ etatu.

Nieco inaczej wygląda sprawa zatrudnienia w przypadku studentów zaocznych, którzy mogą podjąć pracę w pełnym wymiarze godzin. W tym przypadku jednak trzeba pamiętać, że niezależnie, czy studiują oni na uczelniach państwowych, czy prywatnych, do kosztów utrzymania należy doliczyć zawsze czesne za studia. Oto pomysły, od których warto rozpocząć swoją przygodę z pracą na studiach:

  • praca w sklepie, restauracji, kawiarni,
  • pomoc w kinie,
  • prace biurowe,
  • opieka nad dziećmi,
  • roznoszenie ulotek.

Można pomyśleć, że praca, z którą student nie wiąże przyszłości, nie pomoże w znalezieniu lepszego zajęcia, a wręcz może to utrudnić. Jest to błędne rozumowanie. Nawet z pozoru najprostsze zajęcia dają pewne umiejętności, czego przykładem jest praca w sklepie. Łatwe nawiązywanie kontaktu z drugim człowiekiem, dobra organizacja czasu, konieczność dostosowania się do obowiązujących standardów to tylko kilka z ważnych punktów.

Te umiejętności cenione są niemal w każdej pracy, dlatego warto dodać je do swojego CV również w przyszłości. Jeśli dodatkowo można w ten sposób zapłacić za mieszkanie i czesne, czemu nie spróbować?

Źródło:

nauka.gov.pl/kredyty-studenckie/informacja-o-kredytach-studenckich-w-roku-akademickim-2017-2018.html

Artykuł Zewnętrzny
Słowa kluczowe: pożyczka dla studenta, pożyczka studencka, kredyt studencki
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Legalna marihuana w Kanadzie

Kanadyjski senat we wtorek przegłosował ustawę.

Mobilne kontenery mogą być idealnym uzupełnieniem działki.
Kontener jako element ogrodu działkowego? To możliwe!

Mobilne kontenery mogą być idealnym uzupełnieniem działki.

Strzelanina w szwedzkim mieście Malmö

Policja wyklucza zamach terrorystyczny.

Polecamy
Tramwaje wracają na Zieleniecką
Tramwaje wracają na Zieleniecką Warszawa

Od 1 grudnia 2011 roku linie tramwajowe 7, 8 i 22 pojadą przez al. Zieleniecką. Linie 3 i 25 będą nadal jeździły trasami zastępczymi.

Ostatnio dodane
Legalna marihuana w Kanadzie

Kanadyjski senat we wtorek przegłosował ustawę.

Mobilne kontenery mogą być idealnym uzupełnieniem działki.
Kontener jako element ogrodu działkowego? To możliwe!

Mobilne kontenery mogą być idealnym uzupełnieniem działki.

Kupony i kody rabatowe