Wiadomości - Artykuły

Carsharing, czyli jak tanio jeździć nie swoim samochodem

2019-04-12 13:18:39 | Warszawa

Wynajem aut na minuty cieszy się rosnącą popularnością już od kilku lat. W Polsce tego typu usługa pojawiła się stosunkowo niedawno. Skorzystać mogą z niej mieszkańcy największych miast, w tym przede wszystkim Warszawy. Wszystko wskazuje na to, że z biegiem czasu, carsharing stanie się znacznie bardziej powszechny. Na czym właściwie polega wynajem aut na minuty i co trzeba zrobić, aby z niego skorzystać?

Carsharing

Samoobsługowa wypożyczalnia aut

Car sharing znacznie różni się od klasycznego wynajmu aut. Podstawowa różnica dotyczy czasu wynajmu, który w przypadku car sharingu przeliczany jest na minuty. W praktyce oznacza to, że samochód możemy wypożyczyć nawet na 10-15 minut. Co więcej, car sharing jest całkowicie samoobsługowy, a jedyne co musimy zrobić, aby z niego skorzystać, to zainstalować na telefonie specjalną aplikację, która dostępna jest zarówno na systemy Android, jak również iOS. Rejestracja wymaga zeskanowania prawa jazdy i podania podstawowych danych, a całość trwa zaledwie kilka minut. Niekiedy konieczne będzie zrealizowanie przelewu weryfikacyjnego o wartości 1 zł w celu podpięcia karty płatniczej pod aplikację.

Dzięki aplikacji możemy sprawdzić, gdzie znajduje się najbliższe auto do wypożyczenia. Kiedy znajdziemy już auto udostępnione do wynajmu, należy je otworzyć przy pomocy aplikacji. Zazwyczaj odbywa się to poprzez zeskanowanie kodu QR znajdującego się za przednią szybą samochodu. Kluczyk do uruchomienia pojazdu znajdziemy zazwyczaj w schowku, jednak w większości przypadków nie będzie nam potrzebny, ponieważ auta często wyposażone są w trybie bezkluczykowym. Wówczas wystarczy przycisnąć START, który pojawi się po otwarciu  na ekranie urządzenia mobilnego w naszej aplikacji. Po zakończonej jeździe auto wystarczy odstawić na parkingu na terenie miasta i przy użyciu aplikacji zakończyć usługę wynajmu. Pieniądze za wynajem pobierane są automatycznie z naszego konta.

Kiedy warto skorzystać z car sharingu?

Car sharing to rozwiązanie, z którego skorzystać można w licznych sytuacjach. Zalicza się do nich m.in. nagła awaria prywatnego samochodu. Wówczas zamiast szukać pojazdu zastępczego, możemy wynająć auto na minuty i w ten sposób poruszać się po mieście, tak długo, jak będzie to konieczne. Car sharing dedykowany jest również osobom, które nie mają własnego auta, ale od czasu do czasu potrzebują samochodu, np. do przewiezienia większych zakupów czy wyjazdu poza miasto.

elektryczne auto

Wynajem aut elektrycznych od innogy go!

Ciekawe rozwiązanie stanowi usługa wynajmu aut elektrycznych, którą znajdziemy w ofercie innogy Polska (https://innogygo.pl/pl). Mowa o innogy go!, które dopiero niedawno pojawiło się w stolicy naszego kraju. W ramach usługi użytkownicy skorzystać mogą z wypożyczenia samochodów elektrycznych. To niewątpliwie duża zaleta, ponieważ auta elektryczne mogą poruszać się po wszystkich buspasach i nie dotyczą ich opłaty za parkowanie. Oznacza to więc, że podróżując pojazdem elektrycznym, zyskujemy przewagę nad autami spalinowymi. Możliwość korzystania z buspasów to jednocześnie szansa na znacznie szybsze dotarcie do celu. Nie bez znaczenia jest także kwestia dbałości o ekologię. Pojazdy napędzane elektrycznie nie produkują spalin szkodliwych dla środowiska. To jednocześnie okazja dla osób, które do tej pory nie miały okazji przetestować tego typu auta.

Car sharing - ile to kosztuje?

Czy wynajem aut elektrycznych na minuty jest drogi? Jak się okazuje, cena tej usługi wypada bardzo korzystnie. Ogólny koszt różni się w zależności od usługodawcy. W przypadku wspomnianego innogy go!, stawka wynosi 1,19 zł za minutę. Warto wiedzieć, że wynajmujący nie ponoszą przy tym żadnych kosztów ubezpieczenia, przeglądu czy abonamentu. Nie muszą także zajmować się ładowaniem auta. W porównaniu do taksówek, car sharing jest rozwiązaniem tańszym nawet o 30-50%.

Usługa car sharingu wydaje się dopiero zyskiwać rozgłos, jednak już teraz śmiało można powiedzieć, że budzi ona duże zainteresowanie. Wśród zalet usługi wymienia się najczęściej łatwy i powszechny dostęp, przystępną cenę oraz bezproblemowe oddanie auta po zakończonej jeździe. Aktualnie jest dostępna tylko w wybranych miastach w Polsce, jednak być może z czasem pojawi się znacznie więcej samochodów do wynajęcia na minuty.

Artykuł Partnera

fot. fotolia.comSłowa kluczowe: Warszawa, wynajem aut, Samoobsługowa wypożyczalnia aut
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
katedra Notre Dame
Paryska katedra Notre Dame w ogniu [FOTO]

Zobaczcie zdjęcia płonącej katedry Notre Dame w Paryżu.

Carsharing
Carsharing, czyli jak tanio jeździć nie swoim samochodem Warszawa

Samoobsługowa wypożyczalnia aut to usługa, która cieszy się rosnącą popularnością.

kara śmierci
Kara śmierci na świecie coraz mniej popularna

Odnotowano znaczący spadek liczby egzekucji.

Polecamy
Czym różni się konto firmowe od osobistego?
Czym różni się konto firmowe od osobistego?

Skończyłeś studia i rozpoczynasz pracę? Jakie konto będzie dla Ciebie najkorzystniejsze?

Zakończyła się wrocławska edycja Cropp Tattoo Konwent
Zakończyła się wrocławska edycja Cropp Tattoo Konwent

Cropp Tattoo Konwent we Wrocławiu przez cały weekend odwiedziło ponad 5000 osób, ustalając tym samym rekord.

Ostatnio dodane
katedra Notre Dame
Paryska katedra Notre Dame w ogniu [FOTO]

Zobaczcie zdjęcia płonącej katedry Notre Dame w Paryżu.

Carsharing
Carsharing, czyli jak tanio jeździć nie swoim samochodem Warszawa

Samoobsługowa wypożyczalnia aut to usługa, która cieszy się rosnącą popularnością.