Wiadomości - Artykuły

Festiwal „OTWARTE OGRODY”

2006-08-22 14:47:24 | Warszawa

 W dniach 9 - 10 września w Podkowie Leśnej, Brwinowie i Milanówku odbywać się będzie festiwal „Otwarte Ogrody", organizowany wspólnie przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej i samorządy lokalne miejscowości goszczących festiwal. Honorowy patronat nad imprezą objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Kazimierz M. Ujazdowski.

Pierwszy festiwalowy dzień będzie podróżą w przeszłość. Leitmotivem pierwszego dnia „Otwartych Ogrodów" będzie historia Milanówka, Podkowy Leśnej i Brwinowa w latach 1944 - 1945. Nie obejdzie się tym samym bez nawiązań do wydarzeń Powstania Warszawskiego i jego upadku. Pokazana zostanie także działalność Polskiego Państwa Podziemnego na tych terenach, zaprezentowana zostanie ponadto historia exodusu mieszkańców Warszawy, wywołanego przez walki w stolicy.

Pierwszego dnia festiwalu w Milanówku otwarte zostaną trzy wystawy - „Exodus", „Szesnastu" oraz „Exodus w relacjach świadków". W Podkowie Leśnej zaprezentowany zostanie przegląd filmów dokumentalnych poświęconych Powstaniu Warszawskiemu, w Brwinowie zaś odbędzie się seminarium historyczne, w którym udział wezmą znawcy tematyki Powstania Warszawskiego, Polskiego Państwa Podziemnego i historii exodusu ludności Warszawy na tereny Brwinowa, Podkowy Leśnej i Milanówka.

Drugi dzień festiwalu natomiast będzie poświęcony kulturze współczesnej, z nawiązaniem do lokalnych tradycji miejscowości goszczących imprezę. Główną atrakcją tego dnia będzie możliwość odbycia wycieczki po - na co dzień zamkniętych dla zwiedzających -  zabytkowych ogrodach Milanówka, Podkowy Leśnej i Brwinowa. Tego dnia odbędzie się także ponad 70 różnych imprez - koncertów, warsztatów, wystaw, odczytów - oraz spektakle artystyczne i zabawy sportowe.

Festiwal „OTWARTE OGRODY" odbywa się w ramach stworzonego przez Radę Europy programu Europejskich Dni Dziedzictwa. Celem tego programu jest przypominanie dziedzictwa historycznego wybranych miejsc, prezentowanie ich tradycji. EDD mają także uzmysławiać groźbę zniszczenia dziedzictwa materialnego i duchowego miejsc, z którymi wiąże się ogromna wartość historyczna. W 2005 roku ogrody Podkowy Leśnej gościły pierwszą polską edycję festiwalu. Wypadła ona tak okazale, że w tym roku postanowiono poszerzyć listę miast goszczących festiwalowe wydarzenia o Milanówek i Brwinów.

Dziedzictwo historii jest dobrem i skarbem każdego człowieka, szczególnie zaś w Polsce - kraju przez dzieje mocno doświadczonym. Dlatego też warto wybrać się w dniach 9 - 10 września 2006 do Milanówka, Podkowy Leśnej i Brwinowa, by uzmysłowić sobie, że dziedzictwo historyczne jest czymś, o co należy dbać całym sercem.

Wszelkie niezbędne informacje o festiwalu „OTWARTE OGRODY" znajdują się na stronie http://www.otwarteogrody.pl/. Potrzebne informacje będzie można także uzyskać za pośrednictwem stron internetowych miast - gospodarzy festiwalu.


Łukasz Maślanka (lukasz.maslanka@dlastudenta.pl)

Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Ceny mieszkań w Warszawie
Raport: ceny mieszkań w Warszawie - grudzień 2018 Warszawa

Czy w górę poszły ceny we wszystkich dzielnicach miasta? Zapoznaj się z raportem!

Self Storage moÅźe być rozwiązaniem na przechowanie wakacyjnego sprzętu.
Jak się przygotować do powodzi?

Zobacz, jak self storage można wykorzystać w przygotowaniach do powodzi!

Nasz kraj został wyrÃłÅźniony antynagrodą przez ekologÃłw z CAN.
Polska wyróżniona na szczycie ONZ - Skamielina Roku została przyznana!

Polska została wyróżniona antynagrodą przez ekologów z CAN.

Polecamy
Komunikacją na charytatywne mecze
Komunikacją na charytatywne mecze Warszawa

Dzięki specjalnej linii autobusowej 901 i dodatkowym przystankom kibice szybko i wygodnie dojadą na charytatywne mecze rozgrywane w sobotę i niedzielę na stadionie Legii Warszawa przy ul. Łazienkowskiej.

Legendarny Super Mario Bros obchodzi 30. urodziny![WIDEO]
Legendarny Super Mario Bros obchodzi 30. urodziny![WIDEO]

Super Mario Bros to najpopularniejsza gra na świecie.

Ostatnio dodane
Ceny mieszkań w Warszawie
Raport: ceny mieszkań w Warszawie - grudzień 2018 Warszawa

Czy w górę poszły ceny we wszystkich dzielnicach miasta? Zapoznaj się z raportem!

Self Storage moÅźe być rozwiązaniem na przechowanie wakacyjnego sprzętu.
Jak się przygotować do powodzi?

Zobacz, jak self storage można wykorzystać w przygotowaniach do powodzi!

Konkurs Ziaja