Wiadomości - Artykuły

Raport: ceny mieszkań w Warszawie - grudzień 2018

2018-12-14 13:48:47 | Warszawa

W grudniu, podobnie jak w poprzednich miesiącach, cena za 1 m² mieszkania w Warszawie ponownie wzrosła. Na jakim obecnie kształtuje się poziomie? Czy w górę poszły ceny we wszystkich dzielnicach miasta? Zapoznaj się z raportem przygotowanym przez SonarHome, a dowiesz się, jak kształtują się ceny za mieszkanie w Warszawie i czego spodziewać się po 2019 roku.

Ceny mieszkań w Warszawie

Grudzień przyniósł kolejny w tym roku wzrost cen

Za 1 m² mieszkania w Warszawie w grudniu zapłacimy już 9 210 zł. Cena wzrosła o 62 zł w porównaniu z poprzednim miesiącem, jednak aż o 8,96% (757 zł) od stycznia – koszt warszawskich mieszkań wzrasta regularnie od początku roku.

Sytuacja w warszawskich dzielnicach jest zróżnicowana, choć najdroższą z nich pozostaje oczywiście Śródmieście. Niektóre dzielnice zanotowały jednak w grudniu znaczący spadek cen.

Raport przygotowany przez SonarHome
Raport przygotowany przez SonarHome

Sytuacja w poszczególnych dzielnicach Warszawy

Aż sześć dzielnic Warszawy w grudniu zanotowało obniżkę cen za 1 m² mieszkania. Najbardziej spadła cena w Wesołej – z 6 098 zł w listopadzie do 5 642 zł w grudniu. Mniej zapłacimy również na Ochocie, Wawrze, w Bemowie, Rembertowie oraz w dzielnicy Włochy. W pozostałych miejscach ceny poszły w górę. Najbardziej wzrosły na Woli (aż o 317 zł), Żoliborzu, w Pradze-Północ i w Wilanowie. Niewielkim wzrostem i stabilizacją cieszą się w grudniu z kolei takie dzielnice jak Białołęka, Ursus, Targówek oraz Śródmieście.

wycena mieszkań online

Liczba ofert wzrasta, a mieszkania sprzedają się szybciej

W grudniu znacząco wzrosła liczba dostępnych ofert – kupujący mają w czym wybierać. W ciągu ostatnich kilku miesięcy liczba aktywnych ofert w Warszawie wynosiła średnio około 17 000 miesięcznie, natomiast w grudniu przekroczyła 22 700. Może to jednak skutkować większą konkurencją dla sprzedających. Najwięcej nowych ofert pojawiło się w grudniu na Mokotowie, Ochocie i w Pradze-Południe.

Dobrą wiadomością dla sprzedających jest jednak fakt, iż popyt wciąż utrzymuje się na co najmniej zadowalającym poziomie. Aktywność oferty na rynku wynosi obecnie 135 dni. Oznacza to, że musimy poczekać średnio 4,5 miesiąca, aż mieszkanie się sprzeda. Najszybciej lokale mieszkalne sprzedają się w Pradze-Północ (średnio w 90 dni), Pradze-Południe (w 105 dni), w Targówku (również w 105 dni) i na Ochocie (w 114 dni).

W tych dzielnicach najłatwiej o mieszkanie

Mieszkanie najłatwiej znaleźć na Mokotowie, w Śródmieściu oraz w Pradze-Południe. Są to jednak drogie dzielnice. Za 2-pokojowe mieszkanie o powierzchni 40-60 m² z rynku wtórnego w Pradze-Południe zapłacimy od 330 000 do 730 000 zł, w zależności od stanu technicznego lokalu i budynku oraz liczby udogodnień. Najwięcej nowych lokali powstaje z kolei na Mokotowie i Wilanowie. Najtrudniej o mieszkanie w Wesołej i Rembertowie, jednak ceny są zachęcające. W grudniu warto zainteresować się właśnie ofertami w dzielnicy Wesoła, w związku ze znaczącym spadkiem cen, oraz na Ochocie – ceny spadły, a ofert jest bardzo dużo.

Czy grozi nam kryzys finansowy?

W 2018 roku Polacy zaciągną rekordową liczbę kredytów hipotecznych w tej dekadzie, a ceny mieszkań nieustannie rosną. Eksperci biją na alarm, obawiając się kolejnego kryzysu finansowego. Na szczęście rynek mieszkaniowy w Polsce zdaje się nieco hamować. Popyt na mieszkania jest wciąż wysoki i nie mamy do czynienia ze zjawiskiem nadpodaży. Ceny mieszkań nie rosną już tak gwałtownie, jak kilka miesięcy temu.

Prognozy dla rynku nieruchomości na rok 2019

Wielu analityków twierdzi, że rok 2018 może być początkiem pewnej stabilizacji na rynku nieruchomości. Ceny przestały drastycznie rosnąć, choć na początku 2019 roku powinniśmy przygotować się jeszcze na ich nieznaczne podwyżki. W drugiej połowie 2019 roku analitycy spodziewają się stabilizacji zarówno cen, jak i całego rynku nieruchomości w Polsce.

Ceny mieszkań w Warszawie regularnie rosną, jednak w ciągu ostatnich miesięcy wzrosty te nie były gwałtowne. Co więcej, w wielu dzielnicach w grudniu koszt 1 m² spadł. Cieszy przede wszystkim stabilizacja cen w Śródmieściu – najdroższej dzielnicy Warszawy. Popyt na mieszkania wciąż jest duży, a chętni w grudniu mają w czym wybierać. Na sprzedaż mieszkania poczekamy średnio 4,5 miesiąca. Warto przygotować się na nieznaczny wzrost cen w pierwszych kwartałach 2019 roku – potem rynek nieruchomości w Polsce powinien zacząć się stabilizować.

Źródło: https://sonarhome.pl/raporty/raport-ceny-mieszkan-w-warszawie-grudzien-2018

Sprzedajesz nieruchomość? Wejdź na Sonarhome.pl i sprawdź, za ile możesz ją sprzedać.
Kupujesz nieruchomość? Wejdź na Sonarhome i znajdź ofertę w najkorzystniejszej cenie.

Artykuł Partnera

fot. sonarhome.pl

Słowa kluczowe: Warszawa, ceny, aktualne
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Muhamet E.
Muhamet E. - turecki nożownik z Wrocławia [FOTO]

Mężczyzna zabił rodaka nożem w Galerii Dominikańskiej.

Warszawskie Targi Fantastyki
Warszawskie Targi Fantastyki 2019: poznaliśmy program imprezy i gości Warszawa

Zapraszamy na 5. edycję tej fantastycznej imprezy!

Zobacz, czy moÅźliwa jest instalacja klimatyzacji w kontenerze!
Czy można zainstalować klimatyzację w kontenerze?

Zobacz, czy możliwa jest instalacja klimatyzacji w kontenerze!

Polecamy
Na poniedziałek 10 października nauczyciele zapowiadają protest
Na poniedziałek 10 października nauczyciele zapowiadają protest

Na najbliższy poniedziałek Związek Nauczycielstwa Polskiego zapowiedział protesty w całym kraju.

Pendolina dla studentów za 24 zł
Pendolina dla studentów za 24 zł

Pendolino za 24 zł? To możliwe, dzięki uldze studenckiej obowiązującej we wszystkich pociągach PKP Intercity.

Ostatnio dodane
Muhamet E.
Muhamet E. - turecki nożownik z Wrocławia [FOTO]

Mężczyzna zabił rodaka nożem w Galerii Dominikańskiej.

Warszawskie Targi Fantastyki
Warszawskie Targi Fantastyki 2019: poznaliśmy program imprezy i gości Warszawa

Zapraszamy na 5. edycję tej fantastycznej imprezy!