Wiadomości - Z życia Uczelni

Prawo amerykańskie na Łazarskim

2016-08-29 10:51:27 | Warszawa

Szkoły prawa obcego pozwalają na doskonalenie terminologii prawniczej, specjalistyczne przygotowanie językowe, poszerzenie horyzontów i pogłębienie wiedzy na temat systemów prawa w innych krajach. Współcześnie wiedza ta, w tym szczególnie dotycząca common law, staje się niezbędnym elementem warsztatu i kompetencji prawnika, który chce z powodzeniem współpracować w środowisku międzynarodowym.

Szkoły prawa obcego są kierowane nie tylko do ambitnych prawników. Z ich oferty chętnie korzysta także kadra managerska, operująca w biznesie w skali międzynarodowej. Obecnie w czasach globalizacji relacji biznesowych, specjalizacja w ramach jednego systemu prawnego często jest niewystarczająca. Zdaniem doradców zawodowych, szkoła prawa obcego, obok regularnych studiów prawniczych, może być fundamentem do rozwijania wiedzy i umiejętności nowoczesnego prawnika, zgodnie z rynkowym zapotrzebowaniem.

Pomysł uruchomienia Letniej Szkoły Prawa Amerykańskiego na Łazarskim zrodził się z kontaktów, jakie w 2014 r. nawiązał z uczelnią jeden z wykładowców – sędzia Thomas Spieczny. Doktor Dominika Harasimiuk, dyrektor Programów Obcojęzycznych i Projektów Rozwojowych Wydziału Prawa i Administracji Uczelni Łazarskiego, wspomina: Sędzia Spieczny pamiętając o swoich polskich korzeniach, zwrócił się z propozycją współpracy do Uczelni Łazarskiego, jako jednej z wiodących w obszarze prawa w naszym kraju. Odwiedził nas dwukrotnie, wygłaszając w ciągu jednego z pobytów bardzo ciekawy cykl wykładów, który spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem ze strony naszej społeczności akademickiej. Postanowiliśmy wykorzystać ten potencjał i kolejnym pomysłem była Letnia Szkoła Prawa Amerykańskiego, której pierwsza edycja odbyła się na przełomie czerwca i lipca tego roku.

Różne porządki prawne

System prawa amerykańskiego różni się od naszego, kontynentalnego. Tzw. common law, opiera się przede wszystkim na działalności orzeczniczej sądów. Jak wskazuje dr Dominika Harasimiuk: Sędziowie podejmując decyzję, tworzą precedensy, którymi związane są sądy orzekające w podobnych sprawach. Oczywiście muszą być one zgodne z Konstytucją USA. Ponadto, tym co różni systemy anglosaskie od kontynentalnego, jest niewielki stopień kodyfikacji, mimo istniejącego prawa stanowionego. Stąd każdy prawnik chcący rozwijać swoją karierę w amerykańskiej firmie, powinien zainwestować w dokształcenie się z zakresu lokalnego prawa. Jest to wiedza w tym wypadku bardzo przydatna, i co ważne, również podnosząca wartość w oczach obecnego lub potencjalnego pracodawcy.

Sędzia i prokurator
W Letniej Szkole Prawa Amerykańskiego Łazarskiego wykładają prawnicy praktycy z wieloletnim stażem. Jednym z nich jest sędzia stanowy, drugim prokurator federalny. Dzięki temu słuchacze mogli z pierwszej ręki dowiedzieć się jak system prawa amerykańskiego działa w rzeczywistości. Program dotyczył najważniejszych obszarów prawa amerykańskiego – prawo konstytucyjne, cywilne, karne, administracyjne, procedury cywilne i karne, prawo handlowe i gospodarcze. Uczestnicy szkoły wgłębiali się w zagadnienia odrębności common law od systemów europejskich, znaczenia orzecznictwa sądów amerykańskich oraz zasad wykonywania zawodów prawniczych w USA.

- Wykładowcy prowadzili zajęcia w oparciu o przygotowane wcześniej prezentacje, które byłby udostępnione słuchaczom. Dzięki temu, mogli podjąć próby zastosowania powszechnej na amerykańskich uniwersytetach tzw. metody sokratycznej. Opiera się ona na prowadzeniu dialogu między studentem a profesorem, uczenia się poprzez kazusy, umiejętności przedstawiania argumentacji, analizy stanów faktycznych, prób rozwiązania problemów - podkreśla dr Dominika Harasimiuk.

Letnia Szkoła daje umiejętność spojrzenia na amerykańskie instytucje prawne z szerszej perspektywy. Tego rodzaju zajęcia - zdaniem dr Dominiki Harasimiuk - zawsze wzbogacają wiedzę: Podstawową korzyścią, jaką wynieśli nasi słuchacze był bezpośredni kontakt z urzędującym sędzią amerykańskim oraz prokuratorem federalnym. Dzięki temu uczestnicy mogli się dowiedzieć wielu ciekawych szczegółów związanych z ich codzienną pracą i funkcjonowaniem wymiaru sprawiedliwości w USA. Poza tym, każdy kto chce pracować w międzynarodowych kancelariach prawnych, czy dużych korporacjach, powinien mieć świadomość, że może zetknąć się praktyce z prawem amerykańskim. Wiadomo, że szkoła letnia, obejmująca 40 godzin nie daje takiej wiedzy jak studia w Stanach Zjednoczonych. Mimo to jest dobrym punktem wyjścia do dalszego poszerzania wiedzy w tym obszarze. Polecam ją przede wszystkim prawnikom, którzy chcą pracować w kancelariach międzynarodowych, korporacjach, organizacjach międzynarodowych.

W roku akademickim 2016/17 w ramach Szkół Prawa Obcego na Uczelni Łazarskiego planowane jest także uruchomienie Szkoły Prawa Francuskiego, Niemieckiego, Studium Prawa Rosyjskiego, jedynej w Polsce Szkoły Azjatyckiego Prawa Porównawczego i Programu International Legal Skills. Więcej informacji na stronie: http://www.lazarski.pl/pl/oferta/Szkoly-Praw-Obcych/.

 

ip

Słowa kluczowe: prawo amerykańskie na łazarskim, uczelnia łazarskiego, warszawa
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Akademia Inwestowania Alternatywnego
Akademia Inwestowania Alternatywnego już w dniach 5-7 kwietnia

To unikalne wydarzenie skierowane do wyselekcjonowanej grupy studentów.

Start w IT
"Start w IT" już się 27 marca w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie

Wydarzenie zostanie podzielone na dwie części: targi i prelekcję.

Bitwa Grafików: Inicjatywa ASP - kreatywna rywalizacja w Warszawie Warszawa

Battle(4).aspgdansk w Warszawie to niezwykły turniej w kreatywnym cyfrowym świecie.

Polecamy
Studenci prawa z Akademii Leona Koźmińskiego korzystają z technologii VR Warszawa

Gra symulująca oględziny miejsca zbrodni pokazuje, jaki potencjał naukowy i edukacyjny drzemie w tej technologii.

Dokumenty rekrutacyjne na studia w WSB w Warszawie złożysz przez paczkomat InPost

Wyższa Szkoła Bankowa w Warszawie pierwszą uczelnią w Polsce współpracującą z InPostem, by zapewnić bezpieczeństwo kandydatom na studia.

Ostatnio dodane
Akademia Inwestowania Alternatywnego
Akademia Inwestowania Alternatywnego już w dniach 5-7 kwietnia

To unikalne wydarzenie skierowane do wyselekcjonowanej grupy studentów.

Start w IT
"Start w IT" już się 27 marca w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie

Wydarzenie zostanie podzielone na dwie części: targi i prelekcję.

Ostatnio komentowane
Łowcy talentów w akcji
Łowcy talentów w akcji

Masz pasję i chcesz ją rozwijać? Chcesz zobaczyć jak robią to inni? Pomożemy Ci rozwinąć Twój talent i wypracować twórczy warsztat. A na najlepszych czeka Scena Artystyczna ROE.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.